Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (25. 9. 2002)

25. 9. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme například High Availability systém pro MySQL, nový prohlížeč na bázi Mozilly, jeden speciální CAD a mnoho dalšího.

Obsah

MySQL High Availability clustering je sada programů a skriptů, které společně zajišťují vysokou dostupnost MySQL. Aktuální verze (zatím ve stádiu alfa) využívá vestavěné podpory replikací v MySQL a díky principu ukrytí serverů za „virtuální“ IP adresu je pro klienty zcela transparentní. V současnosti MySQL HA podporuje pouze režimu dvou serverů (master/slave), ale do budoucna se počítá i s možností nasazení na víceuzlové clustery.

Uživatelé Window Makeru si občas stěžují, že v docku nelze vnořovat tlačítka pro spuštění aplikací, jinak řečeno, že nemůžete kliknutím na jednu ikonu vyrolovat ikony další. Tento nedostatek se snaží napravit hned několik programů, přičemž nejnovější z nich se jmenuje wmDrawer. Jeho hlavní předností je dobrá konfigurovatelnost, díky které si můžete například nastavit vzhled ikon, směr vysouvání panelu, umístění tlačítek až do tří sloupců (nebo řádků – záleží samozřejmě na orientaci panelu) a nebo automatické vysunutí panelu při umístění kurzoru nad hlavní ikonu. wmDrawer jsem otestoval úspěšně i ve FluxBoxu. Moje hlavní výhrada směřuje ke kompilaci, kterou není vůbec možné provést bez úprav zdrojového kódu. Alespoň na mém Red Hat Linuxu 7.2 bylo nutné do souboru wmdrawer.c přidat následující dva řádky:

#include <X11/Xlib.h>
#include <X11/Xutil.h>

Připadá mi to poněkud zvláštní, neboť nemám pocit, že by kompilace mohla na libovolné jiné platformě či distribuci bez těchto úprav uspět.

Dalším prohlížečem na bázi renderovacího jádra Mozilly je Phoenix. Oproti Galeonu, Chimeře a dalším ale nepřevzal z Mozilly jenom Gecko, ale také uživatelské rozhraní definované pomocí jazyka XUL. „A v čem se tedy vlastně liší od Mozilly?“ jistě napadne každého po přečtení předchozích vět. Inu, hlavně v jednoduchosti a rychlosti. Phoenix je totiž notně ořezaný (samozřejmě ne na funkcích potřebných pro běžné brouzdání po Netu) a údajně startuje až o polovinu rychleji, než Mozilla. Mezi další zajímavé funkce bych zařadil zejména konfigurovatelný toolbar (lze měnit pořadí i velikost ikon), undo/redo funkce ve správci záložek či možnost rychlé filtrace záložek a historie. Pro příští verzi se plánuje například mechanismus pro zapínání a vypínání nejrůznějších doplňků (add-ons), nový správce stahování a také vylepšený mechanismus doplňování formulářů (s funkcí autocomplete).

Rodinku linuxových CADů rozšířil zajímavý produkt nazvaný lignumCAD. Jak již jeho název naznačuje, je zaměřen hlavně na práci se dřevem, takže jej využijí například truhláři, ale také domácí kutilové, kteří si rádi spíchnou nějaký ten stolek nebo skříňku. LignumCAD podporuje jak 2D tak 3D reprezentaci objektů a fotorealistické renderování. Z dalších funkcí stojí za zmínku také možnost nechat si sestavit seznam potřebného materiálu.

Na světě je už šestá verze populárního portálového systému PHP-Nuke. Kromě oprav všech známých chyb verzí minulých obsahuje „šestka“ také řadu vylepšení, mezi nimiž kraluje například systém automatické instalace, webmailové rozhraní nebo plně dotažená podpora témat.

Počasí je důležitý činitel, který ovlivňuje naše konání, a proto jistě nezaškodí znát jak aktuální stav, tak případné vyhlídky na nejbližší dny. Applet wmweather+pro Window Maker zvládne obojí – momentální situaci zjišťuje pomocí údajů z projektu METAR, předpovědi si můžete vybrat dokonce hned z několika zdrojů (konkrétně AVN, ETA a MRF) a nechybí ani povětrnostní mapy a informace o tom, jaká je šance, že mezi mráčky vykoukne sluníčko :)

Mozilla Exporter je utilitka, kterou jistě ocení všichni, kdo jsou nuceni (a nebo prostě chtějí) přecházet mezi Windows a unxem. ME totiž dokáže konvertovat konfiguraci unxové Mozilly do tvaru, který akceptuje verze pro Windows.

Nainstalovat a používat Linux například na iPAQu už dnes není nic přehnaně složitého a zmíněná kombinace se ze škatulky kuriozitek posunula k serióznímu použití (byť asi trochu jiného typu, než na jaké je iPAQ s WinCE původně mířen). I proto se množí projekty, které jsou pro malá linuxová zařízení přímo určeny. Takovým projektem je i wxEmbedded, který se snaží přinést populární grafický toolkit wxWindows na displeje kapesních počítačů. Vzhledem k oblíbenosti wxWindows by možná případný úspěch projektu mohl znamenat i příliv programátorů do této oblasti.

Pro vlastníky MP3 přehrávače DIVA je určen program GDIVA. Ačkoliv je DIVA vybavena rozhraním usb-storage, takže k přenosu souborů lze použít v podstatě libovolný nástroj, našel se prostor pro tuto specializovanou aplikaci. Její hlavní klady jsou dva: můžete si zvolit pořadí, v němž se budou soubory do přehrávače přenášet (což umí obyčejné cp a neumí snad žádný správce souborů) a během přenosu uvidíte předpokládanou dobu (což zase zvládne kdejaký správce souborů leč cp nikoliv). Jinak řečeno, GDIVA je kombinací pro tento účel ideálních vlastností cp na jedné a třeba Nautilu na druhé straně.

Tip do článku - TOP100

Blbůstka týdne

Máte modem umožňující identifikaci volajícího (caller ID), leč připojen je k serveru, takže stejně nikdy nezjistíte, kdo volá? Pak rozhodně potřebujete program Electron Cloud Caller ID, který dokáže identifikaci zakódovanou v XML odeslat jediným UDP paketem třeba všem uživatelům v síti. Kromě serverové části si můžete vybrat i z několika klientů. Na výběr je grafický klient pro X a QNX a hlavně pak konzolový klient, který dokáže spustit libovolnou aplikaci. Poměrně pěkným příkladem využití posledně jmenovaného klienta je spuštění programu xawtv-remote, který zajistí zobrazení identifikace i při sledování televize přes xawtv :)

A to je pro dnešek vše…

Autor článku