Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (26. 10. 2011)

26. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes začneme plasmoidem pro sledování stavu diskových polí RAID, dále si ukážeme nový window manager, pokročilý síťový monitorovací systém a také nástroj pro internetové průzkumy. Pochopitelně nebude chybět ani oblíbená blbinka.

SoftraidMonitor

Softraid Monitor je KDE Plasmoid skript sledující stav diskového pole. V pěkné grafice v podstatě jen zobrazí výstup z /proc/mdstat. Více ale asi není potřeba. Softraid Monitor podporuje nastavení barev, tím nám výčet zvláštních funkcí této jednoúčelovky končí. Pokud byste zatoužili po pokročilejší funkcionalitě, je potřeba znát Python a alespoň základy práce PyQt4 a PyKDE4. Rozšířit cca 20 Kb kódu potom nebude problém. Na domovské stránce projektu informací moc nenajdete, o chloupek víc je k dispozici na kde-apps.org.

code.google.com/p/sof­traid-monitor/, 0.4, GPLv2

Deep Space Window Manager

Deep Space Window Manager (DSWM) je zarovnávací [tiling] window manager. Ovládá se převážně klávesnicí, je dobře integrovaný s Emacsem a k mému překvapení je napsaný v Common Lispu. Z pohledu DSWM se jedná o čerstvý projekt, nicméně staví na kódu StumpWM. Stále je ve stavu experimentálního vývoje, rozhodnete-li se jej vyzkoušet již teď, doporučuji pročíst alespoň seznam klávesových zkratek. Mimochodem, pokud víte, jak se odborně překládá „tiling window manager“, ocením, pokud se podělíte v diskusi pod článkem.

dss-project.org, 0.0.4, GPLv2

Shinken

Shinken je monitorovací systém vycházející kódem z Nagiosu. Časem byl kompletně přepsán, syntaxe konfiguračních souborů je ale stále kompatibilní s Nagiosem. Oproti Nagiosu přidává pokročile sledování služeb s vysokou dostupností (High Availability) a nahrazuje Perl Pythonem. Potěší i možnost vybrat si několika webových rozhraní graficky více či méně povedených. Pokud již používáte Nagios, určitě na Shinken koukněte. Migrace je otázkou 10 minut.

www.shinken-monitoring.org, 0.8.1, Affero GPLv3

LimeSurvey

LimeSurvey je webová aplikace k vytváření hlasovacích appletů [surveys]. Během pár minut lze vytvořit od průzkumů s jedinou otázkou až po komplexní dotazníky. LimeSurvey umí přiřadit tokeny pro případ, že chcete uživatele identifikovat či zamezit opakovanému vyplnění jedním uživatelem. Formát dat (odpovědí) je dán již při tvorbě průzkumů, i díky tomu lze na konci vystavit report a pochopitelně procházet odpovědi. Vše si můžete vyzkoušet na živém demu. Přihlašovací údaje jsou admin / test. LimeSurvey je lokalizovaný do několika jazyků a spolupracuje dobře jak s MySQL databází, tak PostgreSQL. Na závěr jen dodám, že implementační jazyk je zde PHP.

CS24_early


www.limesurve­y.org, 1.91, GPLv2

Blbinka

Válka softwarů

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.