Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (26. 5. 2010)

26. 5. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si společně pořádně zaklikáme, ukážeme si, jak na desktop bez X serveru a také nás čeká jednoúčelovka pro sledování teploty počítače. Nakonec si ukážeme jednoduchý mailový POP3 server. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

XAutoClick

Dnes začneme jednoduchým nástrojem pro profesionální klikače. XAutoClick dle nastavení více či méně pravidelně simuluje klikání myší. V dávných dobách se tak dalo vydělat trocha peněz na reklamních systémech. Aktuální využití vidím spíše u prezentací, potlačení screensaveru nebo u her. Děsí-li vás RSI, koukněte na XAutoClick. S trochou šikovnosti vám bude stačit jezdit myší po stole bez potřeby zapojovat ukazováček.

xautoclick.sou­rceforge.net/a­bout.html, 0.30, GPL

FbUI

FbUI nebo plným názvem FrameBufferUI je malý správce oken přímo v kernelu. I přes to, že má pouze 50 Kb, nabízí slušnou funkcionalitu. S okny lze pohybovat, mohou se překrývat a podporují transparentnost. Součástí balení je i knihovna pro snadný vývoj aplikací. Potěší i bonus ve formě několika malých aplikací včetně mpeg2decode pro přehrávání videa a fbview – programu pro prohlížení grafických souborů.

home.comcast.net/~fbu­i/, 0.11.2, GPLv2

Snowbox

Snowbox je jednoduchý POP3 server napsaný v Perlu. Umí SSL, podporuje APOP a kromě toho, že samotný zdrojový kód je relativně malý, jsou jeho přednosti (dle slov autora) schopnost pracovat bez dočasných souborů a běh pod neprivilegovaným uživatelem. Obojí přispívá k bezpečnosti. Neběží trvale jako démon, ale startuje na požádání pomocí inet.d. Není to žádný moloch s podporovou tisíce a jedné vlastnosti schopný pracovat efektivně pod náporem tisíce uživatelů. Právě naopak – jednoduchý server, který nastavíte během minuty či dvou. Jedna zajímavost nakonec – Snowbox vyhrál programátorskou soutěž projektů do 500 řádků kódu.

kiza.kcore.de/sof­tware/snowbox/, 1.0.1, GPL

Psensors

Psensors je GUI nástroj pro sledování teploty pomocí senzorů na základní desce (lm-sensors) a také teplotu GPU grafik NVidia. Postavený je nad GTK+ s minimem dalších závislostí. Pokud očekáváte applet, nastavení transparentnosti nebo možnosti konfigurace, musím vás zklamat. Jelikož je ale projekt relativně čerstvý, flintu do žita bych určitě neházel.

CS24_early


wpitchoune.net:9969/ps­ensor/Index, 0.2.0, GPLv2

Blbinka

Dle zadání je potřeba zvolit si správný programovací jazyk.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.