Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (26. 5. 2010)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si společně pořádně zaklikáme, ukážeme si, jak na desktop bez X serveru a také nás čeká jednoúčelovka pro sledování teploty počítače. Nakonec si ukážeme jednoduchý mailový POP3 server. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.
David Kovalský
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

XAutoClick

Dnes začneme jednoduchým nástrojem pro profesionální klikače. XAutoClick dle nastavení více či méně pravidelně simuluje klikání myší. V dávných dobách se tak dalo vydělat trocha peněz na reklamních systémech. Aktuální využití vidím spíše u prezentací, potlačení screensaveru nebo u her. Děsí-li vás RSI, koukněte na XAutoClick. S trochou šikovnosti vám bude stačit jezdit myší po stole bez potřeby zapojovat ukazováček.

xautoclick.sou­rceforge.net/a­bout.html, 0.30, GPL

FbUI

FbUI nebo plným názvem FrameBufferUI je malý správce oken přímo v kernelu. I přes to, že má pouze 50 Kb, nabízí slušnou funkcionalitu. S okny lze pohybovat, mohou se překrývat a podporují transparentnost. Součástí balení je i knihovna pro snadný vývoj aplikací. Potěší i bonus ve formě několika malých aplikací včetně mpeg2decode pro přehrávání videa a fbview – programu pro prohlížení grafických souborů.

home.comcast.net/~fbu­i/, 0.11.2, GPLv2

Snowbox

Snowbox je jednoduchý POP3 server napsaný v Perlu. Umí SSL, podporuje APOP a kromě toho, že samotný zdrojový kód je relativně malý, jsou jeho přednosti (dle slov autora) schopnost pracovat bez dočasných souborů a běh pod neprivilegovaným uživatelem. Obojí přispívá k bezpečnosti. Neběží trvale jako démon, ale startuje na požádání pomocí inet.d. Není to žádný moloch s podporovou tisíce a jedné vlastnosti schopný pracovat efektivně pod náporem tisíce uživatelů. Právě naopak – jednoduchý server, který nastavíte během minuty či dvou. Jedna zajímavost nakonec – Snowbox vyhrál programátorskou soutěž projektů do 500 řádků kódu.

kiza.kcore.de/sof­tware/snowbox/, 1.0.1, GPL

Psensors

Psensors je GUI nástroj pro sledování teploty pomocí senzorů na základní desce (lm-sensors) a také teplotu GPU grafik NVidia. Postavený je nad GTK+ s minimem dalších závislostí. Pokud očekáváte applet, nastavení transparentnosti nebo možnosti konfigurace, musím vás zklamat. Jelikož je ale projekt relativně čerstvý, flintu do žita bych určitě neházel.

Root linux


wpitchoune.net:9969/ps­ensor/Index, 0.2.0, GPLv2

Blbinka

Dle zadání je potřeba zvolit si správný programovací jazyk.