Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (27. 6. 2012)

27. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Vrátíme se v čase a podíváme se na doplněk pro Nautilus, který znovuobjevuje jednoduché vytváření spouštěčů, dále si představíme grafický nástroj pro zjednodušení poinstalačních procesů, ukážeme, jak jednoduše sdílet snímky obrazovky a jak konvertovat video.

Arronax

Aronax je rozšíření pro Nautilus, které přidává starou funkcionalitu vytváření spouštěčů prostým výběrem z kontextové nabídky pro pravém kliknutí kdekoli na ploše nebo ve správci souborů. Mezi možnosti nastavení patří změna ikony, název příkazu, poznámka nebo možnost spouštět ve výchozím stavu aplikaci v terminálu. Mezi závislosti patří Gnome 3.4, Nautilus-Python 1.1, python-xdgapp, PyGObject a distribute.

www.florian-diesch.de/software/arronax/, 0.02, GPLv3

Fedora Utils

Fedora Utils je grafické rozhraní pro spouštění řady skriptů zjednodušujících ať už poinstalační nebo cyklické procesy v distribuci Fedora. Je to například instalace softwaru neobsaženého v repozitářích, změny v prostředí ve výchozím stavu nedostupné v rámci správce nastavení, promazání starých jader, prázdných složek, instalace kodeků, aktualizace GRUB2 a mnoho dalšího na pár kliknutí. Nově byla přidána podpora pro Fedoru 17.

fedorautils.sourceforge.net/, 2.1.0, GPLv3

ScreenCloud

ScreenCloud je nástroj pro snímání a případné sdílení snímku obrazovky. Obrázky lze dle nastavení ukládat na místní úložiště, FTP, SFTP nebo službu ScreenCloud. Po automatickém nahrání obrázku do „mráčku“ se do schránky uloží link k okamžitému sdílení. Samozřejmostí je podpora klávesových zkratek, a to pro snímání celé pracovní plochy, aktivního okna nebo vybrané oblasti. Projekt je v  tomto okamžiku dostupný v repozitářích Ubuntu a pro Windows, čeká na schválení pro Mac App Store a pro další distribuce je v přípravě.

screencloud.net/, 1.0.0, Free

viDrop

Podpora formátů se v přenosných přehrávačích stále zlepšuje, stále je však možné narazit na přehrávač nebo jiné multimediální zařízení, které si s přehráním některého z potřebných formátů neporadí. ViDrop je nástroj pro konverzi mezi formáty, ale dokáže toho mnohem víc. Mezi vlastnosti běžně nepatřící do této skupiny programů patří aplikace různých filtrů, ořez videa a, běžnější, vložení titulků pro případ, že by přehrávač titulky nepodporoval. Bezesporu užitečná je také možnost si nastavení uložit a ušetřit tak čas při příští konverzi. ViDrop je dostupný jak pro Linux, tak pro Windows.

Cloud23

vidrop.learnfree.eu/, 0.6.8, GPLv3

Blbinka

Na technologickém poli se již nějakou dobu válčí na mnoha frontách, nedávno přišel i Microsoft se svým „novodobým“ konceptem tabletu, kdo byl ale vlastně první? 

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.