Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (28. 10. 2009)

Miroslav Suchý 28. 10. 2009

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se společně podíváme, jak si postavit vlastní GoogleWave a jak dělat snapshoty disků bez použití LVM. Také se podíváme jak se stroje naučily programovat a jak získat data z meteo stanic. A na závěr si ukážeme nový frontend pro git.

PyGoWave-Server

Mnoho lidí kolem mne teď zkouší Google Wave, případně někde shání pozvánku. Možná, ale netušíte, že Wave používá otevřený protokol, takže si můžete rozjet vlastní wave server (podobně jako si můžete rozjet vlastní SMTP server). Zdrojové kódy i návod jsou volně ke stažení.

code.google.com/p/py­gowave-server/wiki/Py­GoWaveServerIn­stallation,

0.1,

Apache License 2.0

Critticall

Jsou tři možnosti jak psát optimální algoritmy. První možností je nastudovat Art of Computer Programming a nevynalézat znovu kolo. Druhou možností je nastudovat vyčíslitelnost a složitost a snažit se vymyslet ještě lepší kolo než to, co máme dosud. A poslední možností je použít program Critticall, aby vymyslel lepší program za vás. Critticall používá ve své podstatě genetické programování. Ale zajímavé je, že ho používá na programování samotné. Na začátku si popíšete váš problém a napíšete si suboptimální (a hlavně funkční) funkci, která daný problém řeší. Dále napíšete funkci, která „oznámkuje“ předchozí funkci na základě jejího výkonu – může být rychlost výpočtu nebo použití paměti nebo cokoliv jiného. Crittacall pak začne náhodně měnit váš kód a aplikuje na něj „známkovací“ funkci. Vždy si z provedených změn vybere tu funkci, která dostala lepší známku. Tento postup provede v několika generacích, takže výsledný kód se může od toho původního lišit velmi výrazně, ale také může být i velmi výrazně lepší. Autor má na stránce několik příkladů, včetně vylepšení známého Quicksortu.

www.critticall.com/index.html,

1.37,

Dostupné jenom jako .EXE bez uvedení licence a zdrojových kódů.  Vím, že mi za to pár lidí v komentářích vynadá, ale máme tady wine a fakt mi to přišlo zajímavé.

Wview

Wview je aplikace, která ovládá podporované meteo stanice a získává z nich údaje o předchozím i současném stavu počasí. Wview je nenáročné, takže je možné provozovat například i na routerech s dd-wrt. V zadaných intervalech je možné generovat obrázky nebo reporty o stavu počasí a nahrát je na váš web, nebo je možné data odeslat na Wunderground nebo WeatherForYou. Jedinou nevýhodou pro mě zůstává, že jsem u nás nenarazil po zběžném hledání na obchod, kde by se ony podporované meteo stanice prodávaly. A na nejbližší obchod jsem narazil v Německu.

www.wviewweather.com/,

5.6.2,

GPL

Hot Copy

Hot Copy umí vytvořit snapshot libovolného blokového zařízení (tj. není závislé a ani nevyžaduje LVM). Snapshot je vytvořen okamžitě bez přerušování běhu aplikací a bez restartu. Změny – zapisované copy-on-write – jsou ukládané do volného místa na disku. Což je výhoda i nevýhoda oproti LVM. Sice nemusíte vytvářet nějaká další oddíly, ale na druhou stranu nemáte úplně pod kontrolou, kolik místa se pro snapshot může alokovat. To, že změny jsou ukládané do volného místa na disku, znamená, že Hot Copy musí rozumět souborovému systému na daném blokovém zařízení – podporovaný je Ext2/3 a ReiserFS 3. Ext4 se chystá. Od této poslední verze je možné vytvářet více snapshotů od jednoho blokového zařízení.

Softwarova sklizen 28-10-2009

www.r1soft.com/…py/features/,

3.3.1 (Beta 2),

Freeware

SmartGit

SmartGit je klikací rozhraní pro GIT. Takových nástrojů už jsme tady měli více, takže se pokusím vypíchnout rozdíly oproti existujícím (gitk, qgit …). Je to napsané v Javě. Má to přímou podporu pro GitHub. Je to překvapivě velmi použitelné, a jak řekl kolega: „na to, že to je klikací, to umí docela dost věcí“. Bohužel to ještě není úplně hotové, takže mi tam chybí zejména „blame“ a trochu je škoda, že tam ještě není interaktivní rebase, tomu by klikací prostředí slušelo. Trochu mi chybělo, že v hlavním okně není vidět vývojová větev. Alespoň kousek masteru by se hodil. Pro seznam commitů je extra okno (nazvané Log), které je velmi podobné normálnímu oknu z gitk, akorát diff je zobrazen jako stará a nová verze vedle sebe s vyznačením rozdílů ve stylu kdiff. Jinak hlavní okno SmartGitu je spíše takový průzkumník, kde se můžete dívat na diff pracovní verze oproti indexu a vidíte, co máte v indexu a co ne. A abych nezapomněl – z nějakého důvodu trvá na přítomnosti gitu ve verzi minimálně 1.6.

Softwarova sklizen 28-10-2009

www.syntevo.com/…t/index.html,

1 milestone 6,

Vlastní EULA
Našli jste v článku chybu?

28. 10. 2009 19:20

tuxmartin (neregistrovaný)

Ja jsem jednu nasel. ;-)

2. 11. 2009 6:30

Mintaka (neregistrovaný)

Že by mě někdo předběhnul? :-)

Doufám, že se mi podaří pomocí genetického programování vytvářet mnoho různých typů aplikací.

Když se nad programováním jako takovým zamyslíte, tak jde často o stejné rutinní činnosti. Manipulace s daty ze stavu A do stavu B, nebo řada činností při návrhu GUI.

Pokud budete mít kvalitní sadu testovacích procedur, lze pomocí nich ověřovat funkčnost generovaného programu. Stejně tak lze testovat rychlost/efek­tivita.

Jednou třeba bude programování spočívat v to…

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Komunikace firem na Facebooku? Otřes!

Komunikace firem na Facebooku? Otřes!

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel