Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (28. 11. 2012)

28. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Zálohujte efektivně s afbackup nebo vymodelujte krásné objekty s Aqsis. Stáhněte videa z videoportálů pomocí jednoduchéchého CLI nástroje a zrychlete ukládání dokumentů. U blbinky si zopakujte názvy prstů na ruce.

afbackup

Afbackup je klient-server zálohovací systém. Server sloužící k ukládání záloh na souborový systém nebo pásku a klienti tvoří zálohované systémy. Zálohu je možné spustit jak ze serveru, tak lokálně přes klient nebo pomocí nějaké automatizace např. s použitím cronu. Automatické zálohy můžou běžet souběžně na všech klientech, případně, kvůli menšímu zatěžování serveru, po sobě.

sourceforge.net/projects/afbackup/, 3.5.8.1, GPL

Aqsis

Aqsis je svobodný nástroj nejen pro 3D modelování vyhovující standardu RenderMan od Pixaru. Mimo konzole lze Aqsis použít jako renderer do známého nástroje Blender. Mezi možnostmi úprav modelů je nastavení hloubky ostrosti, úprava stínování a mimo jiné také tvorba objektů pomocí CSG. Určen je spíše pokročilejším uživatelům, prostor pro ty ostatní tvoří základní tutoriály na domovských stránkách projektu. Většina kódu je pod GPL licencí, část pak pod BSD a LGPL. Aqsis je možné provozovat na většině desktopových platforem.

www.aqsis.org/, 1.8.1, GPLv2, LGPLv2, BSD

Clive

Pro stahování videozáznamů z různých portálů existuje celá řada grafických méně či více spolehlivých nástrojů. Clive je CLI nástroj se všemi výhodami i nevýhodami. V první řadě je schopný uložit video bez potřeby flash playeru, zároveň je dokáže přehrát pomocí externího přehrávače bez stažení (přirozeně je stahuje dočasně). Vše co je potřeba pro stažení videa je příkaz clive následovaný URL adresou. Více o možnostech této jednoúčelovky se dozvíte v sekci často kladených otázek na domovských stránkách.

clive.sourceforge.net/, 2.3.3, GPLv3+

MultiSave

Asi stěží může někdo zpochybňovat, že čas je cenný. Pak ty, co ukládají dokument v nativním formátu a následně exportují do jiného, potěší doplněk MultiSave, který uloží dokumenty v různých formátech najednou. Rozšíření lze přidat do LibreOffice i OpenOffice.org. Nepříjemným omezením je možnost výběru pouze nativního, MS nebo PDF formátu, na výběr není celá nabídka podporovaných formátů.

cyber23

extensions.libreoffice.org/extension-center/multisave, 1.3, LGPLv2.1

Blbinka

Najdou se na Rootu zapálení hráči?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.