Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (29. 3. 2017)

Jiří Sluka

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na nástroj pro zápis metadat, vyzkoušíme fork tmuxu pro sdílení terminálu, budeme analyzovat signál rádiových přijímačů a nakonec přečteme data v rámci testu.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Image MetaWriter

Nástroj pro hromadné vložení metadat do obrázkových souborů. Umí pracovat s obsáhlými fotoalby a vložit do všech snímků metadata, přidat unikátní názvy a komentáře. Zároveň podporuje Creative Commons (CC) licencování, takže si poradí s vložením informace o CC licenci společně s metadaty v rámci jednoho procesu. Program pracuje se soubory ve formátech JPEG, PNG a TIFF. Vkládat informace lze do sekcí pro EXIF, IPTC nebo XMP.

sourceforge.net/projects/image-metawriter/, 0.50

tmate

Projekt tmate je forkem tmuxu a slouží ke spouštění a sdílení terminálu. Umožňuje číst zprávy z logu, včetně řetězce pro ssh připojení. Poskytuje příkazy pro sdílení terminálu v režimu read-only, druhá strana tak nemá oprávnění k úpravám a vykonávání příkazů. Využívá konfigurační soubory tmuxu i tmate. Bližší technické detaily vývojáři uvádí na stránkách projektu.

tmate.io/, 2.1

inspectrum

Inspectrum nabízí nástroje pro analýzu signálů zachycených prostřednictvím rádiových přijímačů. Podporuje objemné vstupní soubory i o velikosti vyšší než 100 GB. Integruje funkce pro nastavení velikosti FFT, zoomu, stejně jako vzorkovací frekvence a dalších parametrů. Vykresluje amplitudové, frekvenční, fázové a I/Q vzorky. Exportovat lze zvolený časový rámec, filtrované vzorky a demodulovaná data.

github.com/miek/inspectrum, 0.2

File Read Test

Jednoduchá utilita, která čte data uložená na disku nebo jen v konkrétním adresáři a svou činnost ukončí ve chvíli, kdy narazí na první chybu při čtení. Při tom počítá množství úspěšně přečtených souborů a prohledaných adresářů, celkovou velikost již přečtených souborů, uplynulý čas a aktuální rychlost čtení v MiB.

Root obecný tip

sourceforge.net/projects/fi­lereadtest/, 1.08

Blbinka

Život v kostce nemusí být až tak krátký. Za prototyp skromného příbytku s vlastní zahradou, kuchyní, ložnicí, koupelnou a obývákem na několika málo metrech čtverečních dáte jen něco kolem miliónu a půl.