Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (29. 5. 2013)

Petr Němec

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešním přehledu najdete zajímavý nástroj pro tak trochu jinou automatizaci, jednoduchý správce šifrovaných adresářů, aplikaci pro snímání obrazovky s vestavěným editorem a matematický software. Samozřejmě nebude chybět ani blbinka k aktuálnímu tématu.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Sikuli

Sikuli je mocný automatizační nástroj, jehož vstupem je obraz, můžete si tak jednoduše naskriptovat klikací úkony v rámci pracovní plochy. Pro skriptování je použit Python, a tak jsou možnosti poměrně široké. Mechanismus pracuje s rozpoznáváním obrazu, jsou připraveny jednoduché pokyny v podobě levého i pravého klepnutí, tažení apod. Na stránkách projektu najdete krom poměrně obsáhlé dokumentace také základní tutoriály a video ukázky. K běhu potřebuje Sikuli Javu, s čímž souvisí také dostupnost pro všechny velké platformy.

www.sikuli.org, 1.0.0, MIT

Gnome EncFS Manager

Gnome Encfs Manager nebo ve zkratce GEncfsM je utilita pro správu EncFS šifrovaných adresářů. O EncFS si můžete přečíst na Rootu v podrobném článku. GEncfsM je jen jednoduchá grafická nadstavba nad tímto řešením, která se ukryje v oznamovací oblasti. Podporována je také obdoba běžného system tray v Ubuntu v podobě appindicators. Není možné nezmínit také alternativu v podobě Cryptkeeperu, který funguje prakticky stejně.

www.libertyzero.com/GEncfsM/, 1.6.13, GPLv2

HotShots

V některých případech je výhodné používat multiplatformní programy, jednoduše proto, aby byla produktivita vysoká i při přecházení z platformy na platformu. HotShots je nástroj pro ukládání snímků obrazovky s pokročilými funkcemi v podobě následné úpravy snímku. Jednoduchý editor, v němž je možné obrázky dále okomentovat nebo jinak vyznačit prvky, je velice podobný dobře známému malování z Windows. Dobře poslouží uživatelům vytvářející tutoriály nebo jen potřebujícím okomentovat obrázky za jiným účelem. „Dospělé“ grafické procesory jsou v takových případech spíše překážkou.

sourceforge.net/projects/hotshots/, 1.1.1, GPLv2

GeoGebra

GeoGebra je výkonný matematický balík dominující v geometrii, mapování interaktivních průběhů funkcí, algebře i statistice. Díky komunitě a tedy dokumentačnímu zázemí je vhodný nejen pro výuku, ale i samovzdělávání v těchto oblastech na několika úrovních. Pro základní představu je možné si prohlédnout krátké pdf, pozornosti by neměl uniknout ani video kanál na YouTube s názornými ukázkami. Matematici můžou jásat, tento nástroj je dostupný pro většinu platforem včetně webové podoby.

www.geogebra.org, 4.2, GeoGebra license

Blbinka

Nový XBOX ONE…