Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (29. 5. 2013)

29. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešním přehledu najdete zajímavý nástroj pro tak trochu jinou automatizaci, jednoduchý správce šifrovaných adresářů, aplikaci pro snímání obrazovky s vestavěným editorem a matematický software. Samozřejmě nebude chybět ani blbinka k aktuálnímu tématu.

Sikuli

Sikuli je mocný automatizační nástroj, jehož vstupem je obraz, můžete si tak jednoduše naskriptovat klikací úkony v rámci pracovní plochy. Pro skriptování je použit Python, a tak jsou možnosti poměrně široké. Mechanismus pracuje s rozpoznáváním obrazu, jsou připraveny jednoduché pokyny v podobě levého i pravého klepnutí, tažení apod. Na stránkách projektu najdete krom poměrně obsáhlé dokumentace také základní tutoriály a video ukázky. K běhu potřebuje Sikuli Javu, s čímž souvisí také dostupnost pro všechny velké platformy.

www.sikuli.org, 1.0.0, MIT

Gnome EncFS Manager

Gnome Encfs Manager nebo ve zkratce GEncfsM je utilita pro správu EncFS šifrovaných adresářů. O EncFS si můžete přečíst na Rootu v podrobném článku. GEncfsM je jen jednoduchá grafická nadstavba nad tímto řešením, která se ukryje v oznamovací oblasti. Podporována je také obdoba běžného system tray v Ubuntu v podobě appindicators. Není možné nezmínit také alternativu v podobě Cryptkeeperu, který funguje prakticky stejně.

www.libertyzero.com/GEncfsM/, 1.6.13, GPLv2

HotShots

V některých případech je výhodné používat multiplatformní programy, jednoduše proto, aby byla produktivita vysoká i při přecházení z platformy na platformu. HotShots je nástroj pro ukládání snímků obrazovky s pokročilými funkcemi v podobě následné úpravy snímku. Jednoduchý editor, v němž je možné obrázky dále okomentovat nebo jinak vyznačit prvky, je velice podobný dobře známému malování z Windows. Dobře poslouží uživatelům vytvářející tutoriály nebo jen potřebujícím okomentovat obrázky za jiným účelem. „Dospělé“ grafické procesory jsou v takových případech spíše překážkou.

sourceforge.net/projects/hotshots/, 1.1.1, GPLv2

GeoGebra

GeoGebra je výkonný matematický balík dominující v geometrii, mapování interaktivních průběhů funkcí, algebře i statistice. Díky komunitě a tedy dokumentačnímu zázemí je vhodný nejen pro výuku, ale i samovzdělávání v těchto oblastech na několika úrovních. Pro základní představu je možné si prohlédnout krátké pdf, pozornosti by neměl uniknout ani video kanál na YouTube s názornými ukázkami. Matematici můžou jásat, tento nástroj je dostupný pro většinu platforem včetně webové podoby.

cyber23

www.geogebra.org, 4.2, GeoGebra license

Blbinka

Nový XBOX ONE…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.