Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (29. 6. 2011)

29. 6. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Představíme si perspektivní program pro vypalování, jednoduchý dockovací panel a hned dva synchronizační nástroje, každý k trochu jinému účelu. Budeme synchronizovat GIT i dokumenty. Na závěr samozřejmě blbinka s příhodným tématem.

Silicon Empire

Na poli linuxových vypalovacích programů a manažerů se toho poslední dobou moc nedělo. Pomyslné vody rozčeřil až komplexní manažer pro vypalování a správu médií Silicon Empire. Přestože je projekt teprve v plenkách, má co nabídnout. Krom běžného vypalování nového média, kopírování a mazání disků (CD, DVD, BlueRay) přidává také podporu pro připojení obrazu disku (iso, nrg, bin, mdf a img), správu těchto obrazů, prohlížení obrázků a jednoduchý přehrávač zvuků. Silicon Empire zaujme grafickým rozhraním, sedět mu bude spíše prostředí KDE, napsán byl za pomocí knihoven Qt.

getsilicon.org/, 2.0alpha, GPLv3

Plank

Velkou část linuxových uživatelů zlákal tento systém svou přizpůsobitelností. Nedílnou součástí při přizpůsobení jakékoli distribuce bývá výměna výchozího panelu/docku za jiný. Mimo staré známé AWN a Cairo Dock se stal oblíbený i dock s příhodným jménem Docky. Mnohými byl ovšem tento jinak skvělý dock zatracován kvůli svým závislostem na monu, těmto se možná splnil sen, původní vývojáři totiž začali s přepisováním Docky pomocí programovacího jazyka Vala pod jménem Plank. Plank toho neumí zdaleka tolik jako jeho starší brácha, určitě se je ale na co těšit. Stejně jako v případě Docky je brán maximální ohled na jednoduchost a intuitivnost. Na běžné používání bych počkal do doplnění funkcí z Docky, pro nedočkavce je ale již připraven repozitář.

launchpad.net/plan­k, 1.0, GPLv3

Sparkleshare

Sparkleshare je další z nástrojů pro synchronizaci se vzdáleným úložištěm. Momentálně je podporováno GitHubGitorious, možno je samozřejmě nastavit vlastní GIT úložiště. Před nedávnem byla vydána první stabilní verze pro platformu Linux a Mac OS X, plánován je i nativní klient pro Windows, Android a iOS. Toto řešení je vhodné pro případ práce na jakýchkoli souborech ve skupině, v případě změny souboru jsou ostatní uživatelé upozorněni. Klient má podporu doplňků, v brzké době se tedy dá očekávat podpora i pro jiné protokoly. Jak šifrovat soubory před odesláním na úložiště, jak nastavit klient a spoustu dalších tipů najdete v článku na webupd8. V případě jiných nejasností je připravená na domovských stránkách jednoduchá ná­pověda, spíše Q/A (otázky a odpovědi).

sparkleshare.or­g/, 0.2, GPLv3

OOo2GD

Pozornější možná rozluštili funkčnost tohoto doplňku, jedná se totiž o plugin pro OpenOffice.org pomocí kterého lze exportovat/im­portovat/synchro­nizovat dokumenty s Google dokumenty. U Google dokumentů ale tento plugin nekončí, navíc podporuje Zoho a WebDav servery. OOo2GD bude fungovat i na LibreOffice, StarOffice a jiných derivátech OOo, bohužel ke svému chodu vyžaduje Javu. Pokud strpíte tento ústupek, jistě nebudete litovat, krom zálohy dokumentů totiž budete mít možnost pracovat na dokumentu v týmu. Synchronizace sice není nijak bleskurychlá, ale funguje, více ve videu na youtube.

code.google.com/p/o­oo2gd/, 3.0.0, GPL

Blbinka

Linuxoví uživatelé jsou zkrátka hraví.

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.