Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (3. 3. 2010)

3. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa převážně otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme, jak alespoň částečně chránit systém proti internetovým útokům, dále si předvedeme software pro centrální správu počítačů, nástroj pro export kalendáře a na závěr se podíváme na šikovnou pomůcku pro virtualizaci.

Sshguard

Sshguard sleduje dění služeb díky chytrému parseru logů (syslog, syslog-ng, metalog, multilog, raw messages) a detekuje tak síťové útoky. Tyto informace pak použije k tomu, aby zablokoval útočníkovu IP adresu na firewallu. Podporuje IPv6, a i když to není z jména jasné, tak i několik FTP serverů a poštovní server Dovecot. Kompletní seznam najdete na domovských stránkách projektu.

www.sshguard.net, 1.5rc1, BSD Revised

KontrolPack

KontrolPack je nástroj pro ovládání většího množství strojů zároveň, a to dokonce i pokud mají různé operační systémy. Jednoduše tak můžete poslat všem strojům na síti příkazy, které mají vykonat. KontrolPack komunikuje pomocí jednoduchého protokolu založeného na formátu XML.

www.kontrolpac­k.com, 2.0.6, GPLv2

Zarafa

Možná se vám občas stává, že se potřebujete dostat ke kalendáři, zrovna když jste mimo kancelář. Zajímavým prográmkem je Zarafa. Tento nástroj umí vysdílet poštu a kalendáře z Outlooku na webu. V balení najdete CLI nástroje, které zjednodušují integraci se systémem. Vím, že existují i jiné lepší alternativy. Nicméně je to zajímavý nástroj s otevřeným zdrojovým kódem který může přijít vhod zvlášť pokud pracujete v prostředí smíšených operačních systémů. Na domovské stránce projektu najdete živé demo.

www.zarafa.com, 6.30.11, AGPL

Tip do článku - TOP100

ConVirt

ConVirt je GUI nástroj pro správu virtuálních strojů. Díky intuitivnímu rozhraní je vhodný i pro méně zkušené uživatele. Mazáky zase potěší možnost přistupovat přes webové rozhraní. Na závěr jen dodám, že napsaný je v Pythonu.

www.convirture­.com, 2.0, GPL

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.