Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (3. 4. 2013)

Petr Němec

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes ve sklizni najdete opravdu minimalistický multimediální přehrávač, jednoduchý bitmapový procesor nebo pokročilý emulátor terminálu a šikovného správce úloh. V závěru narazíte na blbinku, která se tentokrát bude týkat vaší klávesnice.

Doba čtení: 2 minuty

Snappy

Snappy je jeden z mnoha multimediálních přehrávačů postavených nad frameworkem gstreamer. Funkcemi rozhodně neohromí, ale ani žádnou podstatnou nepostrádá. Zvládá titulky, otevření média prostým přetažením na okno přehrávače nebo pokračování v místě předešlého ukončení přehrávání. Zaujmout může minimalistickým vzhledem zapadajícím spíše do prostředí GNOME třetí generace. Pokud by ani tak střídmě vypadající přehrávač nestačil, je možné s poslední verzí video přehrávat zcela bez uživatelského rozhraní.

projects.gnome.org/snappy/, 0.3, GPLv3

PhotoFiltre LX

Učit se pracovat v programu GIMP kvůli ořezu fotografie a dalším základním úkonům by bylo asi kontraproduktivní. PhotoFiltre LX nabízí jednoduché rozhraní se základními nástroji a přidává navíc řadu automatických filtrů. Fotograf nebo grafik po takovém nástroji sáhne stěží, pro základní malování a ořez by ovšem mohl stačit. PhotoFiltre LX se stále vyvíjen a dá se očekávat, že budou přibývat i pokročilejší funkce.

www.photofiltre-lx.org/, 0.0.6.0, GPLv3

Terminology

Terminology je pro naprosté terminátory, zkrátka pro ty, co v terminálu tráví hodně času a rádi by si pobyt v něm nějak zpříjemnili. Krom běžných funkcí tak najdete v tomto emulátoru například podporu pozadí v podobě bitmapy, vektoru, nebo dokonce animovaného GIFu. Po podpoře různých pozadí přichází také podpora témat. Ve volném čase není problém si pustit v Terminology nějaký ten film. V pozadí tohoto projektu stojí prostředí Enlightenment, další vlastnosti a především vzhled terminálu je možné shlédnout na vyčerpávajícím videu popisujícím nejnovější verzi tohoto emulátoru terminálu. Licenci mají vývojáři vlastní, její znění je přibaleno v souboru COPYING.

www.enlightenment.org/p.php?p=a­bout/terminology, 0.3

Procexp

Procexp je pokročilý správce úloh vhodný ke sledování procesů, využití CPU a paměti. Grafické zobrazení v čase je možné sledovat nejen celkové, ale také pro každý proces zvlášť. Samozřejmostí je řízení procesů, nastavování priorit apod. U vícejádrových procesorů je dále možné nastavit preferované jádro, případně jádra (pokud existuje podpora ze strany aplikace samotné). K dispozici jsou připravené balíky deb, rpm a zdrojové kódy.

sourceforge.net/apps/medi­awiki/procexp/, 1.5, GPLv2

Blbinka

A co máte na klávese Super vy?

Za objevení blbinky děkuji čtenáři Jaroslavovi.

Našli jste v článku chybu?