Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (3. 8. 2011)

3. 8. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme blíže na pohodlné skenování dokumentů, zabrousíme do světa nahrávání a přehrávání audia a představíme si nástroj pro rozložení síťové zátěže. Pochopitelně nebude chybět ani oblíbená blbinka.

Scan Tailor

Scan Tailor je pomocník při skenování dokumentů, plně se ukáže při skenování celých knih či archů. Umí opravit několik metod zkreslení, rozdělit sken na jednotlivé stránky, přidat či odebrat okraje a pár dalších drobných úprav. Výsledkem je PDF či DJVU soubor. O jistých kvalitách svědčí i to, že zpracované skeny najdete v Google Books. Jak se s Scan Tailorem pracuje, výmluvně vypovídají screenshoty na domovské stránce projektu. Grafické rozhraní nijak nenadchne a s přimhouřením oka ani neurazí. Je ale škoda, že Scan Tailor neumí (a to ani externě) spustit ani skenování, ani OCR. A náročnější uživatele mohou odradit fóra převážně v ruském jazyce.

scantailor.sou­rceforge.net, 0.9.10, GPLv3

Listener

Před prázdninami se nás média snažila přesvědčit, že kdo dnes nenahrává schůzky a nemá doma štěnici, je prostě „out“. Pokud byste si chtěli postavit vlastní hardware pro audio sledování (např. v podobě nenápadného ATX casu s mikrofonem, monitorem, prodlužovací šňůrou do elektriky a ethernetovým kabelem) – koukněte na Listener. Funguje podobně jako „bezpečností“ software u webových kamerek detekujících pohyb, jenže se zvukem. Nahrává pouze, pokud je na vstupu nějaký zvuk, když mluvení skončí, sám se vypne. Má minimální závislosti, spustíte jej prakticky na libovolném UNIXovém systému s podporou OSS nebo ALSA, podporuje cca 20 výstupních formátů a je i dostatečně konfigurovatelný. Na domovských stránkách projektu toho moc nenajdete, odlehčený HTML manuál je v zdrojácích.

www.vanheusden­.com/listener/, 2.0.1, GPL

MoreAmp

Moreamp je víceúčelový multiplatformní přehrávač hudby. Jako stovky podobných programů podporuje všechny běžné formáty, má vlastní ekvalizér a playlist. Zajímavé může být nastavení tempa či kešování do paměti či ramdisku. A zvládne také ripnout a enkódovat hudební CD. Pokud trváte na vyhlazeném grafickém rozhraní, odmítnete MoreAmp jako tragédii. V opačném případě se nabízí slušně vybavený přehrávač, který spustíte prakticky kdekoliv.

sourceforge.net/pro­jects/moreamp/, 0.1.27, GPL

Zen Load Balancer

Zen Load Balancer je nástroj pro rozložení TCP provozu na několik serverů. Ale to už jste asi pochopili z názvu. Jeho výhodou je, že funguje přímo na TCP vrstvě. Tím pádem zvládne libovolný protokol. Podporuje trvalé spojení, VLANy, kontrolu dostupnosti pomocí vlastní skriptů, synchronizaci pomocí NTP či nezávislé routovací tabulky. K tomu dostanete ještě webové rozhraní pro jednodušší konfiguraci a statistiky.

skoleni


zenloadbalancer­.sourceforge.net, V1 RC3, GPLv3

Blbinka

Organizační schéma velkých hráčů na trhu.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.