Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (30. 11. 2011)

30. 11. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes společně zkontrolujeme soubory pomocí nástroje ChkSum, představíme ucelený balíček pro správu poznámek, prozkoumáme svůj hardware a ukážeme si jednoduchý nástroj pro vytvoření live USB systému. Na závěr vypečená blbinka.

ChkSum

ChkSum je malá jednoúčelovka napsaná v Pythonu pro kontrolu a porovnání hashe souborů. Není nutné využít jen známý md5 hash, ale hned několik dalších (sha1, sha224, sha256, sha384 a sha512). Těm, co dají přednost grafickému rozhraní před příkazovou řádkou, udělá ChkSum radost prostřednictvím jednoduchého grafického klikátka. Využita byla knihovna Qt, program je dostupný nejen pro Linux, připraven je i .exe soubor.

code.google.com/p/chksu­m/, 1.3, GPLv3

Makagiga

Posedlí todo programy mají možnost se vyřádit, Makagiga nabízí ucelený balíček pro správu poznámek, úkolů a dokonce RSS. Možnosti jsou poměrně široké, lze vkládat odkazy, obrázky, poznámkám/úkolům pak přiřazovat prioritu a kategorii. Grafické rozhraní vsadilo na členění do záložek, na první z nich s názvem Widgets není nic jiného než pár vybraných widgetů (například integrovaný kalendář nebo lepící poznámka). Aplikaci nedělají problém zásuvné moduly, a tak lze využít obrázkového prohlížeče nebo zmiňované RSS čtečky. Makagiga je přenositelná, využít ji můžou krom Linuxových uživatelů také uživatelé Windows

makagiga.source­forge.net/, 4.0, Apache v2.0

UDEV DISCOVER

Jak říkají autoři, UDEV DISCOVER je pro kodéry, hackery a testery. Jedná se o manažer zařízení využívajícího místo HAL gudev. Lze procházet stromovou strukturou sysfs, prohlížet základní parametry, tyto zařízení vyhledávat nebo filtrovat. Po několikaměsíčním odmlčení byla vydána verze 0.2. Jakým směrem se bude tento nástroj ubírat, je naznačeno na domovských stránkách.

fontanon.org/u­devdiscover/, 0.2, GPLv3

LiveUSB Install

Jednou z výhod linuxových distribucí je možnost jednoduchého nabootování v tzv. režimu Live přímo z datového média bez nutnosti instalace. V době, kdy jsou optická média na ústupu, se k tomuto účelu používají spíše USB klíčenky. Asi nejznámější „udělátko“ pro LiveUSB je UNetbootin. LiveUSB install v zásadě umí to stejné, tedy na USB flash paměť dostane v podstatě každou distribuci (seznam oficiálně podporovaných najdete na domovských stránkách). Program si umí distribuci sám stáhnout, na výběr je samozřejmě i možnost použít již stažené obraz iso nebo CD/DVD. U distribucí postavených na Debianu lze navíc zaškrtnout volbu persistent documents and settings, což zajistí, že je adresář home běžně zapisovatelný a nepřijdete o nastavení a jiné soubory po restartu.

CS24_early

live.learnfre­e.eu/, 2.3.2, GPLv3

Blbinka

Buďte na veřejnosti za největšího kodéra, stačí soustředěně mlátit do klávesnice.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.