Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (30. 5. 2012)

30. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni budeme zálohovat, a to hned dvakrát, jednou elektronickou poštu a podruhé běžné soubory, dále se podíváme na efektivní připojení externího monitoru bez potřeby se odhlašovat a nakonec jednoduchý nástroj pro tvorbu QR kódů.

GMVault

GMVault je efektivní zálohovací nástroj elektronické pošty Gmail. Poštu lze zálohovat, následně ji udržovat aktuální pomocí synchronizace a v případě potřeby nahrát zpátky do Gmail účtu. V záloze jsou zachovány všechny důležité informace jako štítky a jiné, tudíž se maily obnoví prakticky do původní podoby. Záloha je šifrovaná, a tak není problém si ji pro jistotu uchovat mimo disku také na některém z cloudových úložišť. Aplikaci lze získat pro většinu desktopových OS, a to jak v podobě zdrojového kódu, tak v binárních balíčcích.

Za tip děkuji Osvaldovi. 

gmvault.org/, 1.5-Beta, GPLv3

JBackpack

JBackpack je multiplatformní nástroj pro vytváření inkrementálních záloh. V přehledném grafickém rozhraní lze nastavit rozsáhlé možnosti zálohování mezi které patří šifrování, zálohování na vzdálený disk pomocí SSH, nebo SMB, kolik záloh, nebo jak dlouho je uchovávat a další. Jsou podporovány profily, proto je možné nastavení zálohovacího mechanismu jednoduše změnit nebo přenést na jiný „stroj“.

www.nongnu.or­g/jbackpack/, 0.9.3, GPLv3

Disper

Jak jistě všichni vědí, situace kolem připojení externího monitoru/projektoru v Linuxu není na většině grafických karet ideální, jako ostatně situace kolem ovladačů obecně. Disper je velice užitečný CLI nástroj pro nastavení připojených monitorů za chodu bez potřeby se nijak odhlašovat apod. Pomocí jednoduchých příkazů lze nastavit nejběžnější konfigurace jako klonování, pouze primární/sekundární monitor apod. Sám rozhodne o rozlišení a při prezentaci bude připojení monitoru záležitost pár vteřin. Bližší informace k ovládání lze po instalaci zobrazit známým man disper. Namapování např.  disper –cycle-stages=‚-s  : -S‘ –cycle na klávesovou zkratku pak zajistí cyklické přepínání mezi primárním a jakýmkoli sekundárním monitorem. Na škodu pak je prozatím podpora pouze pro nVidia karty. Autor na stránkách zmiňuje, že již má rozpracován i grafický frontend.

willem.engen.nl/pro­jects/disper/, 0.3.0, GPL

Qreator

Se vzrůstajícím počtem chytrých telefonů vzrůstá popularita QR kódů. Ty jsou využitelné různě, ať už k zábavě formou různých her, tak k urychlení načtení libovolné informace. Qre­ator je nástroj pro vytváření QR kódů a krom běžného uchování URL adresy a textu umí také zakódovat údaje o lokaci prostřednictvím vestavěné mapy nebo potřebné přístupové informace k WiFi sítím.

Cloud23

launchpad.net/qre­ator, 12.05.4, GPLv3

Blbinka

Nejedna počítačová hra byla námětem pro filmové zpracování, co říkáte na legendární TETRIS ve filmu

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.