Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (30. 6. 2010)

30. 6. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Tentokrát si předvedeme něco pro zvýšení efektivity výuky na počítači a to hned pro dva případy. Pak si něco málo namalujeme a hned potom se vrhneme na kód a ukážeme si, jak si s ním ulehčit práci. Na závěr přijde nepostradatelná Blbinka.

Key-mon

Key-mon může být pomůckou pro videotutoriály a jiné výukové činnosti. Zobrazuje právě stisknutou klávesu/kombinaci-kláves, popřípadě tlačítka myši. Tutoriál nebo výuka se tak stává daleko názornější a efektivnější, protože diváci hned vidí, jak se daný úkol provádí. Tato utilita je velice jednoduchá, bohužel se mi ji ale nepodařilo zprovoznit, instalace proběhla bez problémů, spuštění také, ale na klávesy už nereagovala, možná jen špatné namapování. Pokud máte s touto pomůckou nějaké zkušenosti, podělte se o ně v diskuzi pod článkem.

code.google.com/p/key-mon/, 1.2.2, The Apache License 2.0

Key-train

U klávesnice ještě zůstaneme, dokonce i u stejného autora, protože má v repertoáru více užitečných aplikací, další z nich je key-train. Key-trein, jak napovídá název, je program pro výuku psaní všemi deseti prsty.  Může zaujmout svou jednoduchostí a poměrně pěkným grafickým zpracováním. Výuka probíhá pomocí lekcí, zpočátku pěkně po písmenku, později celé slova, jako to známe z jiných aplikací tohoto druhu. Bohužel je k dispozici pouze americká a brazilská klávesnice, proto na některých specifických znacích narazíte. Lze jen doufat, že autor zařadí více klávesnic. Pokud si chcete klávesnici vyzkoušet, nezapomeňte na balík python-yaml, bez něj klávesnice nepůjde.

code.google.com/p/key-train/, 0.1.3, The Apache License 2.0 

Ree-paint

Ree-paint je opravdu jednoduchý nástroj na kreslení, pohled na dílo je ovšem trošku odlišné, nedívá se na dílo jako na hotový výtvor, ale spíše na průběh jeho utváření. Lze tedy rekapitulovat, jak malování probíhalo a to nejen v samotném programu, ale také jeho výstup za pomocí mplayer/men­coder uložit jako video. Je na výběr samotné kreslení, nebo odkrývání obrázku na pozadí za pomocí několika štětců. Pro běh je zapotřebí python a python-pygame. Ideální hračka nejen pro děti, výstup poté může vypadat jako na tomhle videu, tvůrčí schopnosti se ovšem meze nekladou.

www.natoo.fr/ree-paint/, 0.40, GPL

EditRocket

EditRocket není jen textový editor, ale hlavně editor zdrojového kódu s vyznačením syntaxe, dokončováním příkazu, vyhledáváním, záložkami, porovnáváním a mnoho dalšího. Podporováno je víc než 20 programovacích jazyků. Tato vývojářská pomůcka má usnadňovat práci a je dostupná pro všechny důležité platformy jako je Linux, Mac OS XWindows. Více naleznete na domovských stránkách projektu. EditRocket je dostupný pod licencí LLC.

CS24_early

www.editrocket­.com/, 3.5.5, komerční s trial verzí na 30 dní

Blbinka

Někteří si PIN ke své platební kartě a jiná hesla dávají do peněženky, ale musí existovat i důmyslnější způsob…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.