Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (30. 9. 2009)

30. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se společně podíváme na dálkový ovladač od PlayStation 3, jeden nový CAD, zálohování pro totální Franty uživatele, skriptovací jazyk pro C++ a přidáme také výukovou pomůcky pro studium čínštiny. Nebude chybět zajímavá blbinka.

Bdremote-ng

Bdremote-ng je věc, která umí komunikovat s PS3 dálkovým ovladačem a na výstupu dávat něco, co umí pochopit LIRC. Je to fork původního ovladače od Antona Starikova, který umí mnoho věcí, které byly dlouho v TODO seznamu. I sám Starikov nyní doporučuje tento nový ovladač.

code.google.com/p/bdre­mote-ng/, 0.3, GPLv2

HeeksCAD

HeeksCAD je nový CAD program. Neřeknu vám o něm nic, protože CADy neznám, neumím je ovládat, jejich terminologii nerozumím. Jenom vím, že s CADy je na tom Linux mizerně, tak hlásím každou novou sazeničku.

Sklizen 30.9.2009

code.google.com/p/he­ekscad/, 0.9.0, BSD Revised

Déjà Dup

Déjà Dup je nástroj na velmi jednoduché zálohování. Já vím, že vy zálohujete a máte na to vlastní skripty a … počkat – zálohujete? No v každém případě: Déjà Dup je velmi jednoduché na ovládání. Jenom si vyberete, co máte zálohovat a kam (lze nastavit jednou a navždy) a pak už prakticky máte na výběr jenom dvě tlačítka Záloha/Obnova. O vše ostatní se stará Duplicty, na kterém je Déjà Dup postaveno. Takže zálohy jsou šifrované, komprimované… Mohou být automatické. Ukládané na vzdálený stroj (vyžaduje nautilus-connect-share), na disk nebo na Amazon S3. Prostě: jednou to mamince nastavíte a vysvětlíte dvě tlačítka a máte pokoj.

Sklizen 30.9.2009

launchpad.net/deja-dup, 10.1, GPLv3

ChaiScript

ChaiScript je skriptovací nástroj. Je vyvíjen v C++ a je mířen na použití v C++ (na rozdíl od Lua, které je v čistém C). Jestli jsem to dobře pochopil, tak se jedná o typový jazyk, což vám v céčku usnadní život. Malý příklad interakce vlastního kódu a skriptu:

#include <chaiscript/chaiscript.hpp>
int add(int x, int y) {
  return x+y;
}
int main() {
 
  using namespace chaiscript;
  ChaiScript chai;
  chai.add(fun(&add), "add");  //register our 'add' function under the name "add"
 
  chai.eval("print(add(3, 4))");
  return 0;
}

www.chaiscript.com/, 2.0, BSD Revised

Hanzim

Hanzim je zajímavý nástroj na učení čínštiny (zase jsem se nadšeně vrhl do učení). S čínštinou je ten problém, že když už se něco naučíte vyslovit, tak se to ještě musíte naučit vyslovovat správným tónem, jinak to může znamenat úplně něco jiného, než jste si mysleli. Hanzim vám v tom pomáhá. K danému slovu vám vždy zobrazí i jeho varianty v jiných tónech a jejich význam (samozřejmě v angličtině). To je ten pravý sloupec ve snímku níže. Levý sloupec obsahuje znaky se stejným radikálem, ale jinou zvukovou složkou a prostřední sloupec zase obsahuje stejnou zvukovou složku, ale jiné radikály. Hanzim vám tak umožní objevovat znaky a slova, která jsou si blízká buď přes stavbu slova, nebo přes jeho zvukovou stránku. Program je shareware a za jeho použití byste měli zaplatit 40 dolarů.

CS24_early

Sklizen 30.9.2009

hanzim.com, 3.0, Shareware

Blbinka

Dneska jedna překladatelská.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.