Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (31. 10. 2012)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes bude sklizen multifunkční budík pro váš počítač, rychlý obrázkový prohlížeč vhodný pro prostředí KDE, grafický editor s funkcí spolupráce více lidí z českých luhů a pro esteticky založené jednoúčelový program pro automatickou změnu pozadí.
Petr Němec 31. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Wakeup

Název aplikace je dostatečně reprezentující, jedná se o budík s pokročilými funkcemi. Pokud to umožní BIOS, je možné díky nastavenému budíku počítač zapnout/probudit. Zajímavé jsou ale také možné akce po probuzení, krom pochopitelného alarmu to může být alternativně třeba informace o nepřečtené poště nebo o nových zprávách v RSS čtečce pomocí převodu textu na řeč. Další potenciál skrývá také záložka plugins v nastavení programu, díky které jsou možnosti jednoduše rozšířitelné.

launchpad.net/wakeup, 1.3, GPLv3

Photo

Photo je rychlý obrázkový prohlížeč napsaný v Qt. Mezi podporované formáty patří gif, tiff, jpeg, jpeg2000, png, b­mp, pbm, pgm, ppm, xbm a xpm. Zvládá základní práci s obrázkem jako jeho natočení, přiblížení, přetočení, zobrazení Exif informací nebo organizaci samotných souborů. Při orientaci v albu napomáhají malé náhledy na spodní straně prohlížeče. Samozřejmostí je navigace pomocí klávesových zkratek, které jsou plně konfigurovatelné. Další funkce naleznete v sekci features na stránkách projektu. Photo spustíte na Linuxu i OS X, a to v české lokalizaci.

photoqt.co.cc/, 0.8, GPL

Collab

Collab je ve své podstatě velice jednoduchý grafický editor v čele s nástrojem štětec. Speciálním ho však dělá možnost na obrázku pracovat ve více lidech. K tomu lze přičíst další důležité prvky jako integrovaný chat a možnost vkládat matematické vzorce díky LaTeXu, a z jednoduchého editoru se stává poměrně šikovný pracovní/studijní nástroj. Collab je díky Javě dostupný na všech „velkých“ platformách. Za tip děkuji autorovi softwaru Martinu Indrovi.

collab.mgn.cz/, pre-alpha 3, GPLv3

Variety

Variety je pro ty, co jim záleží i na takové maličkosti jako je pozadí plochy a nebaví je stále hledat nové, tato aplikace vše udělá automaticky. Dle nastavení se obrázky stahují hned z několika zdrojů – Flickr, Wallbase.cc, World sunlight map (živé tapety měnící se s průběhem dne), Wallpapers.net, NASA obrázky, Desktoppr.co, Picasa, SmugMug, deviantART, InterfaceLIFT a dalších. Na obrázky lze aplikovat vestavěné filtry nebo je sdílet na Facebooku. Vše je samozřejmě konfigurovatelné.

Linuxová školení

peterlevi.com/variety/, 0.4.11, GPLv3

Blbinka

Akční scény nebyly bez pokročilých technologií a animací vždy tak bezpečné…