Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (4. 1. 2012)

První středeční sonda v roce 2012 do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si představíme hudební přehrávač v textovém rozhraní, webového správce souborů, návod jak na steganografii v Pythonu, a nakonec je tu jedna hra. A začít nový rok bez blbinky – to by opravdu nešlo.
David Kovalský 4. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vitunes

Vitunes je malý TUI hudební přehrávač napsaný v jazyce C s pomocí knihovny Curses. Zvládne toho ale o něco víc než jen pustit pár „empétrojek“ – jmenovitě spravování playlistů, indexování a práce s galerií. Ovládání je silně „vimoidní“ a chce trochu zvyku (asi stejně jako práce s Vimem – vzpomínáte si ještě na ty divné pocity, když jste poprvé spustili Vi?). Naštěstí jsou všechny zkratky dokumentované na webu a dobře poslouží taky manuálová stránka. Co se týče přehrávání hudby, veškerou těžkou práci odvádí mplayer. O podporované formáty tedy není nouze. A abych jen nechválil – Vitunes válčí s podporou UTF-8 a určitě si na ni ještě chvíli počkáme. V mailing listech se toho moc nedočteme a Vitunes je projekt jednoho muže. Na druhou stranu se Vitunes jeví hodně použitelně, vyspěle a geekovsky v dobrém slova smyslu – méně je někdy více.

vitunes.org, 2.3, BSD Revised

AjaXplorer

AjaXplorer je webový správce souborů. Podobnější než běžnému výpisu souborů z Apache je ale GUI správcům známým z desktopu. Ovládání je jak myší, tak klávesnicí, podporuje „Drag and Drop“, u grafických souborů zobrazuje náhledy – prostě vše, na co jste zvyklí. Textové soubory je možno přímo editovat ve vestavěném editoru se zvýrazňováním syntaxe. Grafické soubory zase otevřít v integrovaném prohlížeči. Soubory, které AjaXplorer neumí přímo zobrazit, nabídne ke stažení. Mírnou vadou na kráse je marný pokus zobrazit XLS soubor v textovém editoru. To je ale spíše jen drobnost k zasmání. Celkově je uživatelské rozhraní po grafické stránce pěkné a jednoduše použitelné. Konec konců koukněte na živé demo na domovské stránce projektu. Na závěr jen dodám, že implementační jazyk je zde PHP.

www.ajaxplorer­.info, 4.0.1, AGPL

Stéganô

Stéganô je steganografická knihovna pro jazyk Python. V rychlosti (odborníci prominou hrubé zjednodušení) – pomocí steganografie v IT můžeme skrýt „tajný“ obsah v jiném dokumentu tak, aby nebylo na první pohled nic patrné. A samozřejmě jej i obnovit. Stéganô umí obsah vkládat do pouze grafických formátů. Jednoduchý příklad najdete v adresáři examples ve zdrojových kódech projektu. Na domovské stránce je k nalezení také tutoriál. Není to žádném případě komplexní nástroj, spíš demonstrace principu. Jako bonus na wiki projektu najdete vysvětlení detailů steganografie a odkazy na další relevantní weby.

projects.cedric­bonhomme.org/pro­jects/stegano/, 0.4, GPLv3

The Castle

The Castle je First Person Shooter hra s jednoduchou grafikou ne nepodobnou Wolfensteinu. Jen zde máte v ruce meč. Rozběhne se i na slabším hardwaru a dle autorů lze přežít i s Mesou a softwarovým renderováním. Součástí balení je i pár map, včetně stvůr s holým zadkem. The Castle rozběháte jak v Linux/FreeBSD, tak na Mac OS X i MS Windows.

MIF obecny

castle-engine.source­forge.net/cas­tle.php, 0.9.4, GPL

Blbinka

Když jsou chytré mobilní telefony moc chytré