Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (4. 1. 2012)

4. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

První středeční sonda v roce 2012 do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si představíme hudební přehrávač v textovém rozhraní, webového správce souborů, návod jak na steganografii v Pythonu, a nakonec je tu jedna hra. A začít nový rok bez blbinky – to by opravdu nešlo.

Vitunes

Vitunes je malý TUI hudební přehrávač napsaný v jazyce C s pomocí knihovny Curses. Zvládne toho ale o něco víc než jen pustit pár „empétrojek“ – jmenovitě spravování playlistů, indexování a práce s galerií. Ovládání je silně „vimoidní“ a chce trochu zvyku (asi stejně jako práce s Vimem – vzpomínáte si ještě na ty divné pocity, když jste poprvé spustili Vi?). Naštěstí jsou všechny zkratky dokumentované na webu a dobře poslouží taky manuálová stránka. Co se týče přehrávání hudby, veškerou těžkou práci odvádí mplayer. O podporované formáty tedy není nouze. A abych jen nechválil – Vitunes válčí s podporou UTF-8 a určitě si na ni ještě chvíli počkáme. V mailing listech se toho moc nedočteme a Vitunes je projekt jednoho muže. Na druhou stranu se Vitunes jeví hodně použitelně, vyspěle a geekovsky v dobrém slova smyslu – méně je někdy více.

vitunes.org, 2.3, BSD Revised

AjaXplorer

AjaXplorer je webový správce souborů. Podobnější než běžnému výpisu souborů z Apache je ale GUI správcům známým z desktopu. Ovládání je jak myší, tak klávesnicí, podporuje „Drag and Drop“, u grafických souborů zobrazuje náhledy – prostě vše, na co jste zvyklí. Textové soubory je možno přímo editovat ve vestavěném editoru se zvýrazňováním syntaxe. Grafické soubory zase otevřít v integrovaném prohlížeči. Soubory, které AjaXplorer neumí přímo zobrazit, nabídne ke stažení. Mírnou vadou na kráse je marný pokus zobrazit XLS soubor v textovém editoru. To je ale spíše jen drobnost k zasmání. Celkově je uživatelské rozhraní po grafické stránce pěkné a jednoduše použitelné. Konec konců koukněte na živé demo na domovské stránce projektu. Na závěr jen dodám, že implementační jazyk je zde PHP.

www.ajaxplorer­.info, 4.0.1, AGPL

Stéganô

Stéganô je steganografická knihovna pro jazyk Python. V rychlosti (odborníci prominou hrubé zjednodušení) – pomocí steganografie v IT můžeme skrýt „tajný“ obsah v jiném dokumentu tak, aby nebylo na první pohled nic patrné. A samozřejmě jej i obnovit. Stéganô umí obsah vkládat do pouze grafických formátů. Jednoduchý příklad najdete v adresáři examples ve zdrojových kódech projektu. Na domovské stránce je k nalezení také tutoriál. Není to žádném případě komplexní nástroj, spíš demonstrace principu. Jako bonus na wiki projektu najdete vysvětlení detailů steganografie a odkazy na další relevantní weby.

projects.cedric­bonhomme.org/pro­jects/stegano/, 0.4, GPLv3

The Castle

The Castle je First Person Shooter hra s jednoduchou grafikou ne nepodobnou Wolfensteinu. Jen zde máte v ruce meč. Rozběhne se i na slabším hardwaru a dle autorů lze přežít i s Mesou a softwarovým renderováním. Součástí balení je i pár map, včetně stvůr s holým zadkem. The Castle rozběháte jak v Linux/FreeBSD, tak na Mac OS X i MS Windows.

cyber23

castle-engine.source­forge.net/cas­tle.php, 0.9.4, GPL

Blbinka

Když jsou chytré mobilní telefony moc chytré

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.