Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (4. 11. 2009)

4. 11. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme na zajímavou linuxovou distribuci, představíme si mini-monitorovací nástroj, potom přidám ještě systém pro správu labů a jednoduchý plánovač. Pochopitelně nebude tentokrát chybět ani oblíbená blbinka.

Leenux Linux

Leenux Linux je distribuce zaměřená na notebooky, resp. netbooky ASUS EEE. Hlavním cílem je použitelnost i na slabších řadách jako 701G s 2GB či 4GB SSD diskem a 7" displejem. Distribuce je odvozena od Ubuntu a najdete v ní pouze svobodné aplikace. Svižný desktop je založen na Gnome a odlehčených aplikacích. Mono či Qt byste hledali marně. Osobně moc nerozumím snaze používat ultra-lehké varianty programů (a teď nemyslím pouze u Leenux Linuxu), když window manager je Gnome, ale co, ve světě svobodného softwaru je naštěstí vždy možnost výběru.

A co vy? Po tom co opadla EEE mánie, používáte pořád své EEE na každodenní práci? A jakou distribuci máte na netbooku? Nezapomeňte se podělit v diskusi pod článkem!

Leenux Linux

www.leeenux-linux.com, 1.3, GPLv3 + různé (pro aplikace)

Tailbeep

Tailbeep je varianta známého nástroje tail(1), který je navíc vybavený schopnosti grepu. Pokud na výstupu zaregistruje definovaný řetězec, umí poslat pípnutí do zadaného terminálu. Tailbeep lze pustit jak v popředí, tak jako démon na pozadí. To vám může přijít vhod například při testování SELinuxu či firewallu – prostě nástroje, které logují v definovaném formátu.

soomka.com, 0.45, GPL

Yokadi

Yokadi je textová jednoúčelovka sloužící k plánování. Každému úkolu lze přiřadit nadpis, popis, termín dokončení, připomínku a klíčová slova (tagy). Jednoduché CLI rozhraní napsané v Pythonu potěší ty, kteří hledají nástroj typu „nákupní seznam“.

Yokadi

yokadi.github­.com, 0.11, GPLv3

RackTables

Pokud jste někdy byli ve větším labu nebo snad jeden spravujete, asi víte, jak těžké může být najít stroj mezi desítkami racků, v nichž sídlí další desítky strojů. Usnadnit vše má RackTables. Kromě „železa“ samotného lze spravovat IP adresy, konfigurace, souborů a také generovat reporty. Vše si můžete vyzkoušet na živém demu.

skoleni

racktables.org, 0.17.6, GPLv2

Blbinka

Jak by si vedl Linus Torvalds v souboji s Chuckem Norrisem?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.