Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (4. 4. 2012)

Petr Němec

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Tentokrát bude představen univerzální správce úkolů, multiplatformní nástroj pro zachycení snímku obrazovky s pokročilými funkcemi, Java aplikace pro trvalé mazání dat a program pro porovnání a synchronizaci dvou úložišť. Nakonec nebude chybět ani blbinka.

Nitro

Nitro je správce úkolů dominující svou jednoduchostí a líbivým vzhledem. Koncept je u těchto aplikací dosti podobný, je možné vytvářet Listy a do nich řadit jednotlivé úkoly, přiřazovat prioritu, případně datum ke kterému je potřeba úkol splnit. Díky integrovanému kalendáři je přiřazení data jednoduché a rychlé. V zápiscích lze pohodlně vyhledávat a nahlížet na již splněné úkoly přes tzv. „logbook“, ty se tak nemíchají mezi úkoly čekající na splnění. Jedním z lákadel je také dostupnost této aplikace pro prohlížeč Chrome. Licenci autor specifikoval pouze slovně, zdrojové kódy lze však za určitých podmínek redistribuovat i se změnami, jedná se tedy o formu OSS.

nitrotasks.com/, 1.0.1, OSS

qscreenshot

Název prozrazuje funkci tohoto nástroje, krom snímání dění na pracovní ploše ale nabízí qscreen­shot nadstandard v podání možné úpravy snímku a stává se tak vhodným pro různé tutoriály. Mezi jeho repertoár patří možnost kreslení základních geometrických tvarů a vkládání textu. Snímek lze uložit nejen na lokální úložiště, ale taky poslat přímo z tohoto nástroje na předdefinovaný proxy server. V sekci pro stažení na domovských stránkách projektu lze nalézt krom zdrojových kódů i předpřipravené balíky pro různé distribuce, WindowsOS X.

code.google.com/p/qscre­enshot/, 0.6.1, GPLv2

Turbo Shredder

Většina čtenářů asi ví, že i po smazání dat běžným způsobem jsou na disku fyzicky stále přítomna až do jejich přepsání. Pokud je potřeba citlivá data opravdu natrvalo smazat,  Turbo Shredder je k tomu přímo předurčen. Pomocí jednoduchého grafického rozhraní lze přidat data ke smazání, zvolit způsob přepisu (jedničky, nuly, nebo náhodně) a smazaná data tak přepsat až 100×. Zde je vhodné upozornit na SSD úložiště, přepisy výrazně snižují jejich životnost. Turbo Shredder je napsán v Javě, nebude tak problém spustit jej na většině OS podporujících tuto platformu.

sourceforge.net/pro­jects/turboshred­der/, 0.03, Free

komparator4

Jedná se o port aplikace komparator pro KDE ≥ 4.3. Umí synchronizovat data ať už na lokálním nebo vzdáleném úložišti jako smb:/, ftp://, media:/, rozeznat duplicity, nové nebo chybějící soubory a prázdné složky. Dle nastavených hodnot pak patřičným způsobem data synchronizovat.

kde-apps.org/, 0.7, GPL

Blbinka

Ze světa hardwaru.

Našli jste v článku chybu?
4. 4. 2012 18:13
Karel (neregistrovaný)

Některé SSD disky to umí řešit s pomocí vlastního SW. Firmware disku umí zkopírovat část jednoho bloku na nové místo (čímž si udrží živá data) a původní blok pak přepsat jedničkou, nulou a jedničkou (teď nevím pořadí). Sice to není tolik přepisů jako u klasického disku, ale u flash paměti to prý stačí. Nejedná se o standardní funkci a je pro to potřeba zvláštní utilita, kterou výrobce standardně nedodává a funguje jen s některými filesystémy. Viděl jsem to u disků Pliant a údajně by to měly umět…

4. 4. 2012 16:28

Příliš jsem to zjednodušil. Na smazání dat na SSD je třeba, aby vznikl celý blok nepotřebných dat o velikosti erase size, která je typicky mnohem větší, než velikost bloku pro zápis. Pokud tedy pomocí TRIM smažete jeden blok uprostřed fyzického bloku použitých dat, může tam fyzicky ležet ještě velmi dlouho. Do té doby, než bude takový nedostatek volných bloků, že se vyplatí všechny bloky z celé erase size přestěhovat kvůli vytěžení jednoho volného bloku.

Shredding na SSD je tedy absolutn…