Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (5. 12. 2012)

5. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni se naučíme znakovou řeč. Zalistujeme si slovníkem s GoldenDict. Poslechneme si hudbu s JuK a zachatujeme si s IRC klientem pro grafické prostředí KDE KVIrc. Jako vždy nesmí chybět ani tradiční blbinka, tentokrát poněkud hudebnějšího charakteru.

Gally

Gally slouží převážně neslyšícím a jejich blízkým k učení znakové řeči. Lekce si musíte samostatně stáhnout na stránkách projektu. Ty nejsou zpracovány pouze textově, ale i jako videa. Ta si můžete přehrávat dle libosti a až daný posunek zvládnete, překliknete jednoduše na další lekci. Uživatelské prostředí je velmi minimalistické a program kromě výuky základních pohybových frází neobsahuje bohužel nic navíc.

Softwarová sklizeň (5. 12. 2012) - screenshoty

https://launchpad.net/gally, 0.5

GoldenDict

Jedná se o program pomáhající při hledání ve slovnících. Spolupracuje s Wikipedií, takže máte většinu slov a výrazů doplněnu o rozsáhlý článek. Jednotlivé slovníky si musíte doinstalovat. Bez nich funguje GoldenDict spíše jako prohlížeč již zmíněné Wikipedie. Text si lze uložit v HTML nebo vytisknout. Snadno si tak připravíte pomůcky do školy či zaměstnání.

Softwarová sklizeň (5. 12. 2012) - screenshoty

http://goldendict.org/, 1.0.1

JuK

JuK je nenáročný a minimalistický přehrávač hudby a zvukových souborů pro grafické prostředí KDE. Vaše hudební alba lze v JuK rovnou editovat. Můžete například změnit virtuální obal desky nebo písničku přejmenovat. U skladby se vždy zobrazí základní informace o autorovi a albu. V JuK můžete jednoduše vytvářet i vlastní playlisty.

Softwarová sklizeň (5. 12. 2012) - screenshoty

developer.kde.org/~wheeler/juk.html, 3.7.1

KVIrc

KVIrc je IRC klient pro grafické prostředí KDE. Disponuje solidní škálou nastavení. Začátečníky potěší, že většina funkcí jde nastavit graficky a nejsou tak nuceni, pokud ovšem nechtějí, téměř vůbec používat textovou konzoli. Samotný chat barevně odděluje jednotlivá oznámení, a tak se v návalu textu budete lépe orientovat.

CS24_early

Softwarová sklizeň (5. 12. 2012) - screenshoty

kvirc.de, 4.1.3

Blbinka

Nedávno sociálními sítěmi prolétla písnička Dumb Ways to Die, kde byla masakrována roztomilá stvoření. Pro milovníky vesmírného programu vznikla na tento klip parodie s názvem Cool Things to Find, jejímž hlavním hrdinou je robot Curiosity zkoumající povrch Marsu.

Byl pro vás článek přínosný?