Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 1. 2010)

David Kovalský

Je tady první středa v novém roce 2010 a s ní tradiční a oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Podíváme se na SQLite databáze, budeme mapovat pohyb auta v mapách a také odchytávat pakety na síti. K tomu jednoduchý balíčkovací systém pro Slackware Linux a nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 1 minuta

SQLiteManager

SQLiteManager je webový nástroj pro správu SQLite databází. Napsaný je v PHP a usnadní vám operace jako úpravy tabulek (jak struktury, tak data), správu indexů, triggerů, pohledů (views) a samozřejmě také import/export dat. Zajímavou funkcí je převod dotazů z formátu MySQL do SQLite. Bohužel živé demo odkazované z domovské stránky projektu v současné době nefunguje. Snad budete mít více štěstí.

www.sqlitemanager.org, 1.2.2, GPL

OBD GPS Logger

Pokud hodně cestujete, asi už jste si pořídili GPS. Nakonec ji najdete i v kdejakém telefonu. A každé trošku lepší auto má řídící jednotku, z které lze vyčíst velké množství dat jako rychlost, otáčky motoru, zda zrychlujete či brzdíte a nejen to. Už tušíte kam mířím? OBD GPS Logger umí tato data číst a zaznamenávat. Výstup pak může být CSV tabulka dat, znázornění trasy skrz Google Maps nebo také podrobná data o tom jakým tempem jedete a kudy. A co vy, jakým způsobem využíváte GPS? Nezapomeňte se podělit v diskusi pod článkem!

gps logger

icculus.org/ob­dgpslogger/, 0.12, GPLv2

Spack

Spack je samostatný balíčkovací systém pro distribuci Slackware a její deriváty. Ušetří vám práci při psaní kódu a při tom máte plnou flexibilitu vytváření balíčků. Jen dodám, že nástroje z balíku Spack jsou napsané v BASHi.

requiescant.tux­family.org/spac­k/index.html, 2.1, MIT/X

Netsniff-ng

Netsniff-ng je vysoce výkonný „packet sniffer“ velice podobný tcpdumpu. Rozdíl je v tom, že nepoužívá zpětné volání k získání paketu, ale mapovanou paměť v jaderném prostoru bez nutnosti ji kopírovat. S výhodou jej použijete tam, kde je potřeba analyzovat pakety, měřit prostupnost sítě či ladění firewallu.

code.google.com/p/net­sniff-ng, 0.5.4.1, GPLv2

Blbinka

Jak by vypadalo město, kdyby to bylo AOL?

Našli jste v článku chybu?