Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 10. 2010)

6. 10. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Tentokrát si pohrajeme se dvěma nástroji pro správu barev, doplníme své hudební soubory o meta informace a moderní počítačové myši s velkým množstvím tlačítek naučíme poslušnosti. Na závěr samozřejmě nebude chybět ani oblíbená blbinka.

gcolor2

Určitě se vám již někdy stalo, že jste potřebovali jednoduše zjistit html kód barvy, přenést jednu barvu jinam apod. Obyčejně jsem kvůli takovýmto případům pouštěl GIMP a využil jeho správu barev. Proč ale kvůli tak jednoduchému úkonu spouštět „veliký“ program. Gcolor2 je jednoúčelová aplikace s jednoduchým grafickým rozhraním a slouží právě k výběru, popřípadě editaci barev. Navíc lze barvám přidávat průhlednost a ukládat je pro další použití.

gcolor2.source­forge.net/, 0.4, GPL

KColorChooser

S nástrojem pro výběr barvy v Gnome jsem vás seznámil již výše, KDE má ale taky svého neméně užitečného pomocníka pro výběr barvy. Jmenuje se KColorChooser a disponuje takřka stejnými vlastnostmi, tedy výběr jak z palety barev, tak pomocí kapátka. Barvy lze ukládat a později použít nebo upravit. Samozřejmostí je zobrazení html kódu barvy. Aplikace je součástí desktopového prostředí KDE

www.kde.org/ap­plications/grap­hics/kcolorcho­oser/, – , BSD

eyeD3

EyeD3 je mocný konzolový nástroj pro editaci ID3 popisků a to ve verzích 1.0, 1.1, 2.3, 2.4. Mimo zapisování popisků je také umí převádět mezi zmiňovanými verzemi. Může být použit jak pro jednoduchou, tak hromadnou editaci ID3 popisků a nabízí se na tomto základě postavit také grafickou nadstavbu. Ve většině distribucí ho najdete v repozitářích. Pro přehledný výčet příkazů můžete navštívit naši manuálovou stránku.

eyed3.nicfit.net/, 0­.6.17, GPL

arename

Ačkoli arename také úzce spolupracuje s ID3 popisem, jeho úkolem je úplně jiná disciplína. ID3 popisky jsou již v pořádku zapsány, teď je potřeba změnit názvy souborů a to jde právě programu arename. Program vyhledá ID3 popisky v souboru a podle nich pojmenuje soubor, pakliže máte v názvech hudebních souborů nepořádek, může se hodit. Některé možná zamrzí, že je to program pro příkazovou řádku, „komandmily“ naopak tato skutečnost potěší. O licenci jsem bohužel nenašel zmínku, pokud budete úspěšnější, podělte se v diskuzi a rád ji doplním.

ft.bewatermyfri­end.org/comp/a­rename.html, 3.1, –

btnx

Situace je stále bohužel taková, že ke koupenému hardwaru nedostaneme Linuxové ovladače a nejinak je tomu u myší. V případě jednoduchých tří-tlačítkových myší obvykle není co řešit, pokud je ovšem tlačítek víc, už můžou vzniknout potíže s konfigurací tlačítek. Btnx je démon pro namapování tlačítek myši na klávesové zkratky a klávesovým zkratkám už není složité přidat jednotlivé akce. Díky balíku btnx-config se dají tlačítka nastavit z pohodlí grafického rozhraní. Z nějakého důvodu v době přípravy sklizně nefungoval domovský web aplikace a jiný jsem nenalezl, v případě přetrvání tohoto problému se omlouvám za matoucí odkaz.

CS24_early

www.ollisalonen­.com/btnx/, 0.4.11–3, GPL

Blbinka

Tak teda jak je to?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.