Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 10. 2010)

Petr Němec

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Tentokrát si pohrajeme se dvěma nástroji pro správu barev, doplníme své hudební soubory o meta informace a moderní počítačové myši s velkým množstvím tlačítek naučíme poslušnosti. Na závěr samozřejmě nebude chybět ani oblíbená blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

gcolor2

Určitě se vám již někdy stalo, že jste potřebovali jednoduše zjistit html kód barvy, přenést jednu barvu jinam apod. Obyčejně jsem kvůli takovýmto případům pouštěl GIMP a využil jeho správu barev. Proč ale kvůli tak jednoduchému úkonu spouštět „veliký“ program. Gcolor2 je jednoúčelová aplikace s jednoduchým grafickým rozhraním a slouží právě k výběru, popřípadě editaci barev. Navíc lze barvám přidávat průhlednost a ukládat je pro další použití.

gcolor2.source­forge.net/, 0.4, GPL

KColorChooser

S nástrojem pro výběr barvy v Gnome jsem vás seznámil již výše, KDE má ale taky svého neméně užitečného pomocníka pro výběr barvy. Jmenuje se KColorChooser a disponuje takřka stejnými vlastnostmi, tedy výběr jak z palety barev, tak pomocí kapátka. Barvy lze ukládat a později použít nebo upravit. Samozřejmostí je zobrazení html kódu barvy. Aplikace je součástí desktopového prostředí KDE

www.kde.org/ap­plications/grap­hics/kcolorcho­oser/, – , BSD

eyeD3

EyeD3 je mocný konzolový nástroj pro editaci ID3 popisků a to ve verzích 1.0, 1.1, 2.3, 2.4. Mimo zapisování popisků je také umí převádět mezi zmiňovanými verzemi. Může být použit jak pro jednoduchou, tak hromadnou editaci ID3 popisků a nabízí se na tomto základě postavit také grafickou nadstavbu. Ve většině distribucí ho najdete v repozitářích. Pro přehledný výčet příkazů můžete navštívit naši manuálovou stránku.

eyed3.nicfit.net/, 0­.6.17, GPL

arename

Ačkoli arename také úzce spolupracuje s ID3 popisem, jeho úkolem je úplně jiná disciplína. ID3 popisky jsou již v pořádku zapsány, teď je potřeba změnit názvy souborů a to jde právě programu arename. Program vyhledá ID3 popisky v souboru a podle nich pojmenuje soubor, pakliže máte v názvech hudebních souborů nepořádek, může se hodit. Některé možná zamrzí, že je to program pro příkazovou řádku, „komandmily“ naopak tato skutečnost potěší. O licenci jsem bohužel nenašel zmínku, pokud budete úspěšnější, podělte se v diskuzi a rád ji doplním.

ft.bewatermyfri­end.org/comp/a­rename.html, 3.1, –

btnx

Situace je stále bohužel taková, že ke koupenému hardwaru nedostaneme Linuxové ovladače a nejinak je tomu u myší. V případě jednoduchých tří-tlačítkových myší obvykle není co řešit, pokud je ovšem tlačítek víc, už můžou vzniknout potíže s konfigurací tlačítek. Btnx je démon pro namapování tlačítek myši na klávesové zkratky a klávesovým zkratkám už není složité přidat jednotlivé akce. Díky balíku btnx-config se dají tlačítka nastavit z pohodlí grafického rozhraní. Z nějakého důvodu v době přípravy sklizně nefungoval domovský web aplikace a jiný jsem nenalezl, v případě přetrvání tohoto problému se omlouvám za matoucí odkaz.

www.ollisalonen­.com/btnx/, 0.4.11–3, GPL

Blbinka

Tak teda jak je to?

Našli jste v článku chybu?