Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 11. 2013)

Jakub Zelenka

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na program HipChat pro chatování ve skupině, pomocí skriptu pro Gimp vytvoříme fotky jako z Instagramu. Představíme si grafický hudební klient pro MPD a vytvoříme přehlednou turistickou mapu s Open Orienteering. Blbinka chybět nebude.

HipChat

HipChat je tvořen pro chatování ve skupině. Díky tomu najde uplatnění především při práci na různých týmových projektech. HipChat pečlivě uchovává historii konverzace a zaznamenává všechny poslané odkazy. Příjemným bonusem je i vytváření seznamu poslaných souborů. Pokud se někdo připojí do rozjeté konverzace, velmi rychle se v ní zorientuje. Chcete-li ale HipChat používat zdarma, musíte se omezit na chat pouhých pěti lidí ve skupině.

Softwarová sklizeň (6. 11. 2013) - obrázky k článku.

hipchat.com, 2.0.9

Lomo-Gimp

Jedná se o script do populárního grafického editoru Gimp. Díky němu můžete velmi jednoduše upravovat fotky tak, aby vypadaly jako vyfocené Polaroidem. Plugin se moc neliší od populárního Instagramu. Ihned po aplikování filtru se vám vytvoří kopie obrázku, abyste mohli výsledek srovnat s originálem.

Softwarová sklizeň (6. 11. 2013) - obrázky k článku.

lomo-gimp.berlios.de/, 0.1

Sonata

Sonata je elegantní hudební klient pro MPD. Hodí se především uživatelům, kteří si hudbu nechtějí pouštět přes textové příkazy. Uživatelské prostředí je jednoduché a každý se v něm velmi rychle zorientuje. Můžete velmi snadno pracovat s playlisty a u každé písničky se zobrazují důležité informace, včetně textu. Velkou výhodou je možnost vytvoření více profilů.

Softwarová sklizeň (6. 11. 2013) - obrázky k článku.
Zdroj: sonata.berlios.de

sonata.berlios.de/index.html, 1.6.2.1

Open Orienteering

Open Orienteering si snadno „nakreslíte“ vlastní turistickou mapu. Nepracuje se s nějakým fotorealistickým ztvárněním terénu. Hlavní je absolutní přehlednost. Díky velkému množství značek není problém, tvořit turistické mapy téměř všech oblastí. Pokud vám nevyhovuje tradiční značení objektů na mapě, lze si vytvořit vlastní a nahrát je do programu. Konečná výsledek jde exportovat do pdf nebo tradičního obrázkového formátu.

Softwarová sklizeň (6. 11. 2013) - obrázky k článku.

oorienteering.sourceforge.net/, 0.5.3

Blbinka

Z Lega je možné vytvořit tajemné objekty. Dokáže výtvor z téhle stavebnice přechytračit člověka?

Našli jste v článku chybu?
20. 11. 2013 19:57
fri (neregistrovaný)

Přeložil jsem do češtiny, takže vývojář už má ten soubor, a až bude mít čas, přidá jej do zdrojových souborů.

Soubor .qm (ke zkopírování do složky /translations) nahraju na Obvyklé místo.

Sadu symbolů a barvy třeba taky přeložím, ale program pro to nemá podporu. Pokud se u těch symbolů má ukazovat bublinová nápověda v češtině, bude potřeba před začátkem práce sadu nahrát. To sice trví o chvíli déle (najít přes nabídku Soubor ten uložený soubor v nedávno používaných souborech), ale dá se to udě…

11. 11. 2013 21:19
Izak (neregistrovaný)

To neni obycejny map. editor, to je editor map pro nas orientacni bezce ;-))

Coz jsou ty nejpresnejsi mapy a za bolsevika se u nas cenzurovaly, spravne nejsme je nesmeli mit doma a odevzdat ... takze jich mam doma plnou krabici ;-))

Ony tam totiz byly zaznaceny i nezname objekty, coz vetsinou byly tajne objekty ci nejake sklady pro CO nebo vojsko ;-)) + absolutne presna mapa terenu, pravdou ale je, ze vzdy vcelku maleho uzemi o rozloze jen par km kazdym smerem