Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 2. 2013)

6. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni najdete aplikaci pro převod multimediálních souborů, utilitu pro jednoduché přizpůsobení prostředí Unity, CLI nástroj pro sledování spotřeby přenosných zařízení a program pro vzdálené ovládání digitálních zrcadlovek. Nemůže chybět ani blbinka.

Curlew

Curlew je ucelený nástroj pro převod mezi více než stem multimediálních formátů. Díky jednoduchému rozhraní bez nutnosti složitého nastavování bude nápomocen i začátečníkům. Na druhou stranu nebude zahanben ani před uživateli pokročilými, byť jsou možnosti pro pokročilé nastavení ve výchozím stavu skryty. V pokročilém nastavení jsou nezbytné položky týkající se především kvality, tedy komprese apod. Mimo běžného převodu formátů je např. možné do videa jednoduše přidat titulky. Za zmínku stojí také možnost náhledu před samotným převodem. Curlew může volitelně zapřáhnout více jader a využít tak naplno potenciál procesoru. Mezi závislosti patří ffmpeg/avconv a mencoder.

gtk-apps.org/,  0.1.15.4, Waqf public license

Unsettings

Unity, výchozí prostředí v Ubuntu, není uživatelsky příliš konfigurovatelné. Unsettings je utilita určená běžným uživatelům přinášející možnost nastavit Unity bez potřeby zadávat příkazy do terminálu. Mimo nastavení dostupná také z manažeru  pro nastavení Compizu je to například vypnutí globální nabídky, vypnutí overlay posuvníků a jiná přizpůsobení nesouvisející pouze s Unity. Nastavení je možné v textové podobě uložit a ušetřit čas nastavováním jiného počítače nebo v případě přeinstalace systému.

www.florian-diesch.de/software/unsettings/, 0.08, GPLv3

Powerstat

Mobilita je v dnešním uspěchaném světě důležitá, k čemu je ale mobilita v podání notebooku, který má vybitou baterii. Powestat je jednoduchý CLI nástroj pro sledování spotřeby. Informace o spotřebě získává přirozeně z ACPI. Po naměření okamžitých hodnot Powerstat vyhodnotí také maximální, minimální a průměrnou spotřebu. Nástroj je velice jednoduchý a bude se hodit i těm, co jsou jen zvědavi na spotřebu notebooku.

kernel.ubuntu.com/~cking/powerstat/, 0.01.17, GPLv2

Entangle

Entangle je nástroj pro vzdálené ovládání podporovaných digitálních zrcadlovek. Ovládáním se myslí nejen odpalování na dálku přes kabel, ale i živý náhled scény a kompletní nastavení fotoaparátu. Nastavení je sice rozděleno do kategorií, ale v takovém množství se i tak položky stávají nepřehledné. Z toho důvodu autor plánuje do budoucích verzí zařadit jakýsi filtr, díky kterému bude možné přiřazovat priority jednotlivým nastavením. Pořízené fotografie je možné automaticky stahovat do počítače.

CS24_early

entangle-photo.org/, 0.5.0, GPLv3

Blbinka

Čas jsou peníze, ale jíst se musí…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.