Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 6. 2012)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si společně představíme alternativu k klasickému programu tar, nástroj pro monitorování logů, pomůcku pro převod na RAID, jednoúčelovku pro konverzi textu a pochopitelně nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.
David Kovalský 6. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

btar

Btar je archivní nástroj zpětně kompatibilní s tarem. Přidává podporu pro kompresi, šifrování a schopnost opravit poškozený archív. Jasně, s pár kouzly s „pajpou“ dosáhnete stejného výsledku, ale někdy je prostě jednodušší mít všechno na jednom místě. Implementačním jazykem je C. Domovskou stránku s relevantními informacemi se mi nepodařilo najít, pokud budete mít víc štěstí, podělte se prosím v diskusi pod článkem.

freecode.com/pro­jects/btar

Tenshi

Tenshi umožňuje efektivní hlídání logů v rozsáhlých sítích. Funguje tak, že si na centrálním uzlu nastavíte seznam strojů, seznam logů a regulární výrazy, které se v nich mají vyhledávat. Na vzdálených serverech Tenshi přečte log, a pak sleduje už jen změny. Na změny je administrátor upozorněn v podstatě přes libovolný kanál. Detaily najdete v dokumentaci na domovských stránkách projektu.

www.inversepat­h.com/tenshi.html, 0.14, ISC

Raider

Raider je shellový skript, který usnadní převod serveru s jediným diskem na soft-RAID systém. Kdo se o to někdy pokoušel, ví, že to není tak triviální, jak to vypadá. Moduly, parametry kernelu, správné flagy partionů a hlavně, bude se to lišit podle distribuce. Raider se zvládne poprat se specifiky víc než desítky distribucí. Bohužel nemám čas vyzkoušet, jak to zvládne s různými verzemi, třeba u Fedory se věci mění opravdu rychle. V každém případě je to dobrý návod, jak na to.

raider.source­forge.net/, 0.13.1, GPLv2

Hackinbg

Rst2pdf

Rst2pdf je jednoduchý konvertor textu v reStructured­Text formátu přímo do PDF. Není to žádná raketová věda. Pokud byste ji z toho ale chtěli udělat, koukněte do dokumentace. Rst2pdf má slušnou řádku konfiguračních voleb. Rychle si jej vyzkoušet můžete taky díky online demu.

Blbinka

Není ukazatel jako ukazatel.