Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (6. 6. 2012)

6. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si společně představíme alternativu k klasickému programu tar, nástroj pro monitorování logů, pomůcku pro převod na RAID, jednoúčelovku pro konverzi textu a pochopitelně nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

btar

Btar je archivní nástroj zpětně kompatibilní s tarem. Přidává podporu pro kompresi, šifrování a schopnost opravit poškozený archív. Jasně, s pár kouzly s „pajpou“ dosáhnete stejného výsledku, ale někdy je prostě jednodušší mít všechno na jednom místě. Implementačním jazykem je C. Domovskou stránku s relevantními informacemi se mi nepodařilo najít, pokud budete mít víc štěstí, podělte se prosím v diskusi pod článkem.

freecode.com/pro­jects/btar

Tenshi

Tenshi umožňuje efektivní hlídání logů v rozsáhlých sítích. Funguje tak, že si na centrálním uzlu nastavíte seznam strojů, seznam logů a regulární výrazy, které se v nich mají vyhledávat. Na vzdálených serverech Tenshi přečte log, a pak sleduje už jen změny. Na změny je administrátor upozorněn v podstatě přes libovolný kanál. Detaily najdete v dokumentaci na domovských stránkách projektu.

www.inversepat­h.com/tenshi.html, 0.14, ISC

Raider

Raider je shellový skript, který usnadní převod serveru s jediným diskem na soft-RAID systém. Kdo se o to někdy pokoušel, ví, že to není tak triviální, jak to vypadá. Moduly, parametry kernelu, správné flagy partionů a hlavně, bude se to lišit podle distribuce. Raider se zvládne poprat se specifiky víc než desítky distribucí. Bohužel nemám čas vyzkoušet, jak to zvládne s různými verzemi, třeba u Fedory se věci mění opravdu rychle. V každém případě je to dobrý návod, jak na to.

raider.source­forge.net/, 0.13.1, GPLv2

Rst2pdf

Rst2pdf je jednoduchý konvertor textu v reStructured­Text formátu přímo do PDF. Není to žádná raketová věda. Pokud byste ji z toho ale chtěli udělat, koukněte do dokumentace. Rst2pdf má slušnou řádku konfiguračních voleb. Rychle si jej vyzkoušet můžete taky díky online demu.

Blbinka

Není ukazatel jako ukazatel.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.