Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (7. 10. 2009)

7. 10. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se ponoříme do hlubin UML, otestujeme si paměť v našem počítači, ukážeme si, jak jednoduše a efektivně monitorovat linuxové stroje v okolí a nakonec praktický nástroj pro správu úkolů. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Bouml

Bouml je UML2 modelovací nástroj. Kromě toho, že je distribuován pod svobodnou licencí, je také multiplatformní (Linux, Solaris, MacOS X, Windows) a podporuje slušnou řádku jazyků (generování kódu či reverzní modelování dle kódu) – C++, Java, Idl, Php a Python. Nebudu se dlouze rozepisovat o tom co je to UML – už mě předběhl Pavel Tišnovský tady na Rootu. Ve zkratce – jedná se o modelovací jazyk, který má i definovanou podobu objektů a reprezentace vztahů mezi nimi. Často se využívá k návrhu velkých systémů. Bouml dokáže spravovat tisíce tříd (objektů) a při tom být velice rychlý. Navržený projekt jedním kliknutím převedete do kódu vašeho programovacího jazyka. Podporuje pluginy, resp. plug-outy pro výstupy (programovací jazyky) a samozřejmě také export modelu do grafické podoby, ať už PNG/SVG či HTML. Na domovských stránkách najdete relativně rozsáhlou dokumentaci, od manuálu až po videa, tutoriály a API pro vývoj pluginů.

Bouml

bouml.free.fr/do­cumentation.html, 4.15, GPLv2

Memtest86+

Nedávno vyšla nová verze memtest86+ s překvapivým označením 4.0. Pokud jste se ještě s tímto nástrojem nesetkali – jedná se o minimalistické jádro, které po nabootování umí otestovat RAM vašeho počítače a to nejedním způsobem. Memtest86+ je založený na memtest86 v3.0. Aby autor předešel nedorozuměním a záměně s původním memtestem, skočil rovnou z verze 2.11 na 4.0. Co je tedy v čtyřkové verzi nového: dvojnásobné zrychlení prvního průchodu, podpora nových architektur, procesorů a také DDR2/DDR3 pamětí, opraveno padání na AMD Geode LX a další.

Memtest

www.memtest.org, 4.0, GPL

Monitorix

Monitorix je jednoduchý monitorovací systém, který umí sledovat základní ukazatele vytížení UNIXového systému (procesor, využití paměti, load, síťový tok atd.). Snaží se být šetrný ke zdrojům, bez větších problémů jej můžete použít i na malých routerech. Jak vše vypadá, si můžete vyzkoušet na živém demu. Podrobnosti o monitorovacích skriptech najdete na domovských stránkách projektu.

Monitorix

www.monitorix.org, 1.4.0, GPL

Task Coach

Dlouho jsem zoufale hledal nástroj, který by měl TODO podporující stromovou strukturu, tagy a kalendář. Všechno ostatní je bonus, ale nesmí překážet rychlým operacím v „nákupním seznamu“. Mé podmínky dokonale splňuje Task Coach. Napsaný je v Pythonu s pomocí WxWidgets. GUI je velice přehledné a hlavně praktické. Příjemnou vlastností je export do HTML, CSV, iCal či vCal. Pro pokročilé uživatele může být zajímavé možnost přidat ke každému úkolu rozpočet (hodiny, peníze), poznámky, přílohy, opakování či připomínku před datem dokončení.

cyber23

Task Coach

www.taskcoach.org, 0.74.3, GPL

Blbinka

Fandové nových technologií – už máte USB implantát?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.