Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (7. 7. 2010)

7. 7. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se nejdříve podíváme, jak rozšířit naší sbírku obalů hudebních alb, potom si svou hudbu překonvertujeme do potřebného formátu, zlepšíme si své prezentace a nakonec si poradíme s komerčním formátem obrazů CD/DVD. Blbinka chybět nebude.

Album Cover Art Downloader

Většina dnešních hudebních přehrávačů, myšleno jako software, podporuje zobrazení obalu alba (cover). Pokud si jakoukoli formou hudbu v elektronické podobě obstaráte, můžete jednoduše narazit na problém s chybějícím obalem, ne každý přehrávač už se postará o jeho doplnění, zvláště pak u světově ne tolik známých alb. V takovém případě pomůže Album Cover Art Downloader.

Stačí programu nabídnou složku s hudbou a u alb s chybějícím obalem ho doplnit. Jako zdroj obrázků k albu může být použit Amazon, Buy.com, Walmart či samotné Yahoo, není proto problém dohledat obaly i k méně známým albům. Na autorově webu je proces názorně ukázán ve flashovém videu. Tento šikovný nástroj je dostupný jak v Linuxové podobě, tak ve verzi pro Windows a bude si rozumět spíše s grafickým prostředím KDE.

www.unrealvoo­doo.org/hitec­k/projects/al­bumart/, 1.6.6, GPL

Gnac

Gnac je velmi jednoduchý nástroj pro převádění hudebních formátů. Stačí naimportovat složku s hudbou, vybrat požadovaný formát výstupu a počkat, než se převod dokončí. V nastavení je možnost zvolit si umístění a jméno výstupních souborů a zda budou zachovány originální soubory. Podporovány jsou všechny formáty podporované GStreamerem

gnac.sourcefor­ge.net/, 0.2.2, GPL v2

Impressive

Impressive, dříve KeyJnote, oživí a zefektivní vaše prezentace. Prezentaci vytvoří z jakéhokoli pdf souboru. Nedisponuje jen animovanými přechody, ale dokáže zvýraznit slova, dá se s ním přibližovat, zobrazit náhledy listů a mnoho dalšího. Mimo to lze program pohodlně ovládat z příkazové řádky, tedy, dát mu při spuštění nejrůznější parametry s nastaveným zpožděním a podobně. Na domovské stránce projektu najdete podrobný manuál s možnými parametry a klávesovými zkratkami.

impressive.sou­rceforge.net/, 0.10.2, GPL v2

Nrg2Iso

Nrg2Iso je jednoúčelová aplikace pro konvertování obrazu disku, která generuje Nero Burning Rom na iso formát. Jedná se o nástroj pro příkazovou řádku, stačí zadat příkaz ./nrg2iso image.nrg image.iso, kde za obraz.nrg dosaďte umístění konvertovaného obrazu a za obraz2.iso cestu, kam se má nový iso obraz nahrát. Jednodušší už to být nemůže.

gregory.kokanos­ky.free.fr/v4/li­nux/nrg2iso.en­.html, 0.4, GPL

Blbinka

Proč vlastně programovat v nějakých jazycích, jde to i jinak…

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.