Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (8. 2. 2012)

8. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Tentokrát se podíváme na nástroj pro synchronizaci souborů, provětráme hudební knihovnu s taggerem Beets, ukážeme si extrakci titulků z kontejneru Matroska a představíme souborový manažer postavený na libferris. Nakonec samozřejmě blbinka.

FreeFileSync

Pořádek v souborech je při práci polovina úspěchu, proč si to ale neulehčit, FreeFileSync je k tomuto účelu ten pravý pomocník. Důležitou vlastností je u synchronizačního nástroje podpora pro co nejširší škálu operačních systémů, FreeFileSync podporuje „velkou trojku“. Práce s ním je jednoduchá, stačí vybrat místa pro synchronizaci, porovnat soubory, vybrat jeden ze způsobů synchronizace a zbytek je už na FreeFileSynceru. Nástroj rozpozná přejmenování nebo přesun souborů, podporuje nativní odkazy na soubory a mnoho dalšího. Výpis všech vlastností je k nalezení na domovských stránkách, přestože se nejedná zdaleka o žádného nováčka, vývoj probíhá svižně a jsou stále přidávány nové funkce.

freefilesync.sou­rceforge.net/in­dex.php, 0.5, GPLv3

Beets

Beets je nástroj pro hudebně chorobné Geeky jak se lze dočíst na stránkách tohoto projektu. Hudební kolekce, ať už jsou odkudkoli, nejsou vždy správně pojmenované, o chybějících obrázcích alb a textech nemluvě. Zaneřáděná kolekce je pro Beets rájem, jedná se o komplexní nástroj pro opravu popisků hudebních souborů v příkazové řádce. Beets se pokusí pomocí již vyplněných tagů doplnit, případně opravit, zbytek kolekce, najít k písním obrázek alba a text. V případě, že si není jistý, nechá rozhodnutí na uživateli. Samotné soubory lze podle souborů také přejmenovat. Beets využívá databáze MusicBrainz. V krajním případě, kdy není nic předem vyplněno, je možné využít analýzy zvukové stopy, daní za to přirozeně bude zvýšení potřebného výkonu a času. Je připraven podrobný manuál, proto by se neměli v příkazové řádce ztratit ani méně zkušení uživatelé.

beets.radbox.or­g/, 1.0b12, MIT

MKV Extractor GUI

Soubor s příponou MKV lze vídat stále častěji a to hlavně u videí s vysokým rozlišením. V tomto kontejneru se může nacházet video stopa, zvuková stopa, titulky a další, někdy se ovšem může hodit extrahovat jen potřebné, případně editovat (titulky) a vrátit zpět. S MKV Extractor GUI by to neměl být problém a to v přehledném grafickém rozhraní. Bohužel je nejprve nutné se poprat na domovských stránkách s francouzským jazykem. Samotné GUI už je lokalizované i do angličtiny. 

doc.ubuntu-fr.org/mkv_ex­tractor_gui_v4, 4.7.1, Creative Commons BY-NC-SA

Ego file manager

Ego file manager je GTK souborový manažer, odlišuje se využíváním knihovny libferris, což je virtuální filesystem od stejného tvůrce. Více o filesystemu na stránkách autora. Rozhraní používá základní stromovou strukturu, ostatní parametry vycházejí především ze samotné knihovny, např. možnost dekódovat mp3, číst id3 tagy, mnoho obrázkových formátů a další.

skoleni

www.libferris­.com/, 0.40.3, GPL

Blbinka

V souvislosti se sjednocením podmínek na googlích službách se opět zvedla vlna odporu, co myslíte, mohlo by to jednou s Googlem vypadat jako na tomto obrázku?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.