Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (8. 7. 2009)

8. 7. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dneska tady pro vás mám jednoduchý download manažer, zajímavou live distribuci založenou na Gentoo, trošku jiný unixový webový server, nástroj na transkódování videa do mobilů a hned dvě blbinky na konci - jednu větší a jednu menší.

Slimrat

Slimrat je GUI nástroj zjednodušující stahovaní souborů z Rapidshare – tedy alespoň z bezplatné varianty. Napsaný je v Perlu a využívá nástroje jako  třeba wget. Grafické rozhraní je napsané s pomocí knihovny GTK+. Zajímavostí jsou pluginy, díky kterým můžete stahovat soubory i z jiných serverů, jako HotFile, YouTube a další. Ty co, si budou chtít nástroj z českých končin vyzkoušet, určitě potěší, že u instrukcí jaj na to najdou i přepřipravené balíčky pro několik nejpopulárnějších distribucí.

Slimrat

code.google.com/p/slim­rat/, 0.9.5, MIT

Toorox

Live distribuce jsou v dnešní době in. Možná i díky tomu, že vyrobit si live USB klíčenku nebo bootovatelný telefon trvá jen pár minut. Mít sebou plnohodnotný desktop včetně dokumentů a svého nastavení, není k zahození. Toorox je live distribuce založená na Gentoo. Systém startu, detekce a konfigurace hardwaru je převzata z distribuce Knoppix. V posledním vydání z června 2009 najdete kernel řady 2.6.28, KDE 4.2.4, OpenOffice.org 3.1.0, Wine 1.1.23 a Xorg-Server 1.5.3. Příjemným překvapením je minimální požadovaná hardwarová konfigurace – Pentium II s 256 MB RAM. Více na domovských stránkách projektu.

Mimochodem, DVD „Maxi“ edice Knoppixu obsahuje přes 9 GB dat díky kompresi resp. dekompresi za běhu. V tomto směru se jedná o rekordmana. Nebo snad znáte obsáhlejší live distribuce? A vůbec, používáte live distribuce? A která je vaše nejoblíbenější?

toorox

toorox.de/index­.php, 06.2009, GPL (kompilace) + různé další přímo aplikace obsažené v distribuci

Unicorn

Unicorn je fork HTTP serveru Mongrel. Napsaný je speciálně pro UNIXové systémy a díky tomu, co se plánovaní a paralelní práce týká, má dosahovat velice dobrých výsledků. Protože v podání Unicornu jsou „workery“ procesy a ne thready, odpadá starost, jestli je aplikace „thread safe“. Zajímavá vlastnost je schopnost serveru restartovat worker, pokud ho například špatně napsaná aplikace shodí. Technické podrobnosti najdete na domovských stránkách projektu.

unicorn.bogomip­s.org, 0.9.0, GPLv2

Transmageddon

Pokud hledáte jednoduchý nástroj, který by uměl převádět videa do formátu vhodného pro mobilní telefony, podívejte se na transmageddon. Má velice jednoduché GUI a nenabízí víc, než je potřeba. Je to tedy spíše nástroj pro běžného uživatele. Pro převod videa používá GStreamer kodeky, příjemné je, že zvládne také multipass encoding či profily nastavení.

transmageddon

www.linuxrisin­g.org/transma­geddon/index.html, O.11, LGPL

Shakes

Shakes je generátor anglických urážek. A to hned v knižní angličtině z dob Shakespeara. Napsaný je Pythonu a zabalený v GUI pomocí TkTinker.

shakes

tonytraductor­.livejournal.com/132079­.html, 0.1, GPL2 nebo vyšší

CS24_early

Blbinka

Tak by asi měla vypadat nejhorší reklama v IT oboru. V žádném případě si ji nepouštějte, pokud právě něco jíte!

(Zdroj)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.