Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (9. 1. 2013)

9. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na spolehlivé odstranění dat z disku, doplnění informací o poloze pořízené fotografie, vykreslení grafů klikací metodou a pokročilý nástroj pro sledování síly WiFi signálů. Samozřejmě nebude chybět ani blbinka.

Crushing Machine

Crushing Machine je jednoduchá grafická nadstavba nad srm (secure remove), tedy softwaru určeného pro bezpečné a trvalé odstranění dat. Samotné srm využívá Gutmannovy metody pro přepis dat. GUI je jednoduché a poslouží především méně zkušeným uživatelům, ti ostatní nejspíše raději sáhnou po samotném srm. Crushing Machine je možné nainstalovat pomocí ppa repozitáře, případně stáhnout deb balíček nebo zdrojové kódy.

launchpad.net/~atareao/+ar­chive/nautilus-extensions/, 0.0.2.5, GPLv3

GottenGeography

GPS stále není standardním vybavením běžných kompaktů, souřadnice zanesené do popisků fotografie mohou být ale v řadě případů užitečné. GottenGeography je nástroj alespoň částečně řešící problém chybějících souřadnic. Jádrem celého programu jsou OpenStreetMap, díky kterým je možné pohodlně souřadnice přidělit prostým přetažením fotografie na příslušné umístění na mapě. GottenGeography dokáže využít výhody „velkého“ fotoaparátu bez GPS a chytrého telefonu nebo libovolného přístroje schopného trasovat, na základě trasy z GPS asociuje příslušné časy a vyplní do fotografií souřadnice automaticky. Podporované formáty tras jsou CSV, GPX, KML a TCX.

gottengeography.ca/, 2.0, GPLv3

Grace

Grace je WYSIWYG nástroj pro vykreslování 2D grafů. Výstup je poměrně kvalitní díky antialiasingu a je možné jej uložit v celé řadě bitmapových i vektorových formátů. S pohodlným grafickým ovládáním nepřijdete ani o výkonné skriptování. Začátek s tímto nástrojem může značně ulehčit rozsáhlý průvodce. V sekci Gallery na stránkách projektu jsou praktické ukázky v několika formátech včetně zdrojových souborů.

plasma-gate.weizmann.ac.il/Grace/, 5­.1.22, GPLv2

LinSSID

Ve výchozím sestavení distribuce většinou nemají pokročilé nástroje pro analýzu WiFi signálů, proto není vždy zrovna jednoduché a hlavně rychlé zjistit sílu signálu, MAC adresu apod. LinSSID je nový efektivní nástroj pro hledání WiFi signálů a především zobrazení základních parametrů na jednom místě. Sledovat lze mimo běžných parametrů např. čas prvního a posledního zahlédnutí daného signálu maximální/minimální sílu signálu a další. Program je vytvořen pomocí C++ a Qt, využívá celou řadu jiných knihoven, proto je jeho licence nejednotná.

CS24_early

sourceforge.net/projects/linssid/, 1.8, GPLv3, BSL1.0, QPL

Blbinka

Jo, málo paměti dokáže pozlobit

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.