Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (9. 5. 2012)

9. 5. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si společně představíme šikovný nástroj pro správu poznámek, jednoúčelovku pro opravu poškozených PCAP souborů, tilovací window manager pro Gnome Shell a čistič souborového systému. A pochopitelně nebude chybět ani blbinka.

MyNotex je offline grafická aplikace pro efektivní správu poznámek. Obsahuje jednoduchý WYSIWYG editor, k jednotlivým poznámkám lze ukládat i jednoduchá metadata a také tagy. Pochopitelně lze také vyhledávat podle různých parametrů. Co je zajímavé je schopnost šifrovat vybrané poznámky pomocí AES. Potěší také možnost přiložit libovolný počet souborů a synchronizace dvou instancí. Na druhou stranu můj oblíbený Zim ukládá poznámky jako obyčejný text, MyNotex v databázi (SQLite). Pokud jste ještě kompletně nepřešli na online poznámky a la Evernote, určitě na MyNotex koukněte.

Pcapfix

Pcapfix je jednoduchý CLI nástroj pro detekci a opravu poškozených PCAP souborů, tedy záznamů komunikace po síti. To umí i každý lepší offline nástroj. U Pcapfixu je zajímavá online verze. Pcapfix je napsaný v jazyce C a spustíte jej snad na všech platformách.

f00l.de/pcapfix/, 0.5, GPLv3

Shellshape

Shellshape je plugin pro Gnome Shell. Díky němu lze provozovat desktop v režimu „tiling window“ manažeru. Ovládá se potom pohodlně pomocí klávesových zkratek (kompletní seznam je na odkazované domovské stránce). Pro demonstraci doporučuji shlédnout toto video. Pro mě je to konečně způsob, jak s „Gnome Hell“ alespoň vydržet. Dodám jen, že implementační jazyk je JavaScript.

gfxmonk.net/she­llshape/, 0.5, GPLv3

CS24_early

Mundus

Pokud často zkoušíte nové aplikace, po instalaci a odstranění vás může potrápit nepořádek v podobě souboru po celém souborovém systému, co za sebou aplikace nechá. S tím pomoci může projekt Mundus. Najde soubory odinstalovaných aplikací a buď je smaže, nebo přesune bokem pro případ, že byste je ještě někdy potřebovali. Mundus je napsaný v jazyce Gambas.

mundus.sebikul­.com, 1.4.0, GPLv3

Blbinka

Kdyby auto bylo Emacs.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.