Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (9. 6. 2010)

David Kovalský

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Začneme tvorbou vizitek, podíváme se, jak jednoduše stahovat videa z webu, následuje univerzální nástroj pro distribuci dokumentů, Python modul pro skenování portů a na závěr nástroj pro kontrolu certifikátů. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

GLabels

GLabels je klikátko pro tvorbu (nejenom) vizitek. Není to žádná novinka, zmapovaná historie sahá až do srpna roku 2001. Za 9 let se vyvinul do efektivního nástroje s řadou pokročilých funkcí bez těžkopádnosti vlastní „enterprise“ konkurentům. Formátování textu, manipulace s grafikou, šablony pro tisk různých formátů – to asi nikoho neohromí. Zajímavou vlastností je tvorba a manipulace s slušnou řádkou formátů čárových kódů. Za zmínku stojí i asistent nových šablon, a to včetně formátů pro CD/DVD (včetně „vizitkového“ tvaru) a všemožných obdélníkových tvarů s možností zakulacení rohů. Troufám si tvrdit, že gLabels strčí do kapsy řadu komerčních alternativ, přitom jej již chvíli najdete v repozitářích své oblíbené distribuce. A co vy? Jaké nástroje používáte pro tvorbu popisků a nálepek? Nezapomeňte se podělit v diskusi pod článkem!

glabels.org, 2.3.0, GPL

Video DownloadHelper

Byť domovská stránka Video DownloadHelper vypadá jako nepovedená reklama, jedná se o kvalitní doplněk. Jeho úkolem je zjednodušit stahovaní videí z populárních serverů jako YouTube. Podporuje více formátů (můžete si vybrat, v jaké kvalitě chcete stahovat), titulky, integraci s ffmpeg pro transkódování videa a hlavně nabízí podporu stovek webů.


www.downloadhel­per.net, 4.7.3, nezjištěno

Dove

Dove je nástroj usnadňující distribuci dokumentů. Funguje jako abstrakční vrstva nad protokoly SFTP, FTPS, SMB, WebDAV a pochopitelně e-mail. Dove běží trvale jako server a pomocí konfigurace (XML souborů) se rozhoduje, jakým kanálem dokumenty distribuovat. Dodám jen, že napsaný je v Javě a pokud se rozhodnete jej vyzkoušet, připravte si své technické dovednosti. Existuje sice quickstart manuál, ale kromě základů práce s Dove vám toho moc neprozradí. Na druhou stranu je projekt hodně čerstvý, uvidíme, kam se posune během následujících dnů a týdnů.

doveman.source­forge.net, 0.0.2, LGPL

Python-nmap

Jak název napovídá, Python-nmap je modul pro jazyk Python. S nmap-em pak pracujete v Python (relativně) nativně a jednoduše. Alespoň v porovnání s alternativou spouštění externích procesů a parsování výstupu. Součástí balení jsou i příklady použití. Jádro modulu je cca 17 Kb Python kódu, není tedy problém kouknout, co se děje pod kapotou.

xael.org/norman/pyt­hon/python-nmap/, 0.1.3, GPLv3

Check_SSL_cert

Check_SSL_cert je plugin pro monitorovací systém Nagios. Kontroluje, zda X.509 certifikát prezentovaný serverem splňuje zadané podmínky jako datum platnosti, podpis certifikační autority a další vlastnosti certifikátu. Podporuje TLS, lze jej tedy využít nejen pro kontrolu webových serverů, ale i pro poštovní či FTP servery. Přepínače a instrukce pro instalaci najdete na domovské stránce projektu.

trac.id.ethz.ch/pro­jects/nagios_plu­gins/wiki/chec­k_ssl_cert, 1.5.0, GPLv2

Blbinka

Příběhy blbosti, hrůzy a smíchu jsou perfektním příkladem toho, že zkušenost je prostě nepřenositelná. Máte taky zajímavý horrorový příběh?