Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (9. 9. 2009)

9. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tady pro vás mám aplikaci pro správu velkého množství hesel, pak jednu aplikaci na zajímavé kreslení diagramů, webový operační systém a nakonec jednu zajímavou hru. Pochopitelně nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

KeePassX

KeePassX není žádná novinka ve světě správy hesel, i tak jsem se rozhodl se o tento povedený GUI program s vámi podělit. Již nějakou dobu jsem hledal aplikaci, která by mi uchovávala hesla. Mám jich desítky (několik systémů v práci, e-mail, heslo na Root.cz …) a jednoduchý šifrovaný soubor už přestal být dostačující. KeePassX hesla organizuje do kategorií (složek). Každému objektu můžete přiřadit popis, login, heslo, URL, poznámky, ikonu a přílohu. Uvidíte také „sílu“ hesla. Vlastnost, kterou jsem ocenil, je možnost nastavit expiraci hesla individuálně. Databázi hesel lze jednoduše kopírovat (1 soubor) a také exportovat do XML (nešifrovaně) či textového souboru. Nechybí ani generátor hesel podle (volitelně) pokročilých pravidel, vyhledávání a možnosti nastavení vzhledu. Napsaný je v knihovně Qt a je velice pravděpodobné, že jej najdete v repositářích vaší oblíbené distribuce. A co vy? Jakým způsobem uchováváte a spravujete vy to množství hesel v době, kdy člověk na každý druhý web potřebuje registraci? Nezapomeňte se podělit v diskusi pod článkem!

keepassx

www.keepassx.org, 0.4.0, GPLv2

Ditaa

Ditaa je malý CLI nástroj napsaný v Javě, který převede diagramy znázorněné v ASCII artu do obrázku. Diagramy mohou být černobílé či barevné, lze vygenerovat kulaté rohy nebo dokonce diagram pro úložiště, lichoběžník a graf. Na to, že se jedná o projekt typu „… by mě zajímalo jestli to jde …“ si autor celkem vyhrál. K dokonalosti už chybí jen jediná věc – schopnost zpětného převodu, tedy obrázek na ASCII art. Návod k použití včetně několika příkladů najdete na domovských stránkách projektu.

ditaa.sourcefor­ge.net

CorneliOS

Poslední dobou se nám velcí hráči na trhu služeb snaží namluvit, že nějaký operační systém a vlastní hardware je přežitý. Na webu si přečtete poštu, upravíte spreadsheet, zahrajete Doom, a to jsem to vzal jenom narychlo. Osobně vidím projekty jako Vi editor napsaný v JavaScriptu sice jako zajímavé, ale mnohem více by se mi líbilo mít tyto a podobné nástroje integrované v prostředí webového „operačního systému“ jako CorneliOS. Nese v sobě Content Management System, desktop, správce souborů a terminál. Pokud tedy hledáte CMS, který je jednoduché spravovat, možná vám právě CorneliOS přijde vhod. Můžete si vyzkoušet živé demo. Mimochodem, pokud máte tip na dobrý webový OS, který má aktivní komunitu a vývoj se hýbe kupředu, nezapomeňte se podělit v diskusi!

www.cornelios.org, 0.9.9r7, GPL

Pac Defence

Kdo si hraje, nezlobí! Dnes budeme chránit území před zlými „Pacy“, a to stavěním věží. To ovšem stojí peníze, proto je potřeba prostředky rozumně rozdělit. Peníze lze získat za zničení Paců. Sice to vypadá jednoduše, ale není to jak se zdá. Pac Defence je napsaný v Javě. Pokud máte plugin v prohlížeči, stačí spustit tento applet. Mimochodem, doporučuji přečíst manuál (PDF). Na 11 stranách se dozvíte, jakou z 17 typů věží postavit, kolik vás budou stát a jaké klávesové zkratky máte k dispozici.

CS24_early

pac defence

www.freewebs.com/pacdefence/, 1.1.5, GPLv3

Blbinka

Jak se pozná správný geek? Najděte si svého nejoblíbenějšího v Tech Cartoons.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.