Protože chlapci chtějí dělat spoustu věcí po svém. Viz třeba:
- sekce "2.0" v https://solus-project.com/2015/12/28/1-0-and-beyond/
- https://solus-project.com/2015/07/27/clear-inspiration/
- https://plus.google.com/+Solus-Project/posts/6FPLh4WJCkf
Jak se jim to vydaří... neodvažuju odhadovat.
Pru nejlepsi vuli tam nevidim nic, ani jednu vec - a cetl jsem to cele, co bych vnimal jako zajimave. Nebo co jine svety nez ten linuxovy nepovazuji davno za samozrejme. Dokonce ani nic, co by napr. melo zduvodnit prechod od neceho zalozeneho na debianu napr. Je to dalsi distro, ktere se samozahledelo ve svem dozajista unikatnim vizualu.
pouzite prostredi Budgie lze do *buntu 15.10 a 16.04 pridat pomoci PPA:
http://www.webupd8.org/2016/03/how-to-install-budgie-desktop-in-ubuntu-ppa.html
pripadne vyzkouset "Budgie Remix" LiveCD - neoficialni "Ubuntu Budgie" zalozene zatim na 15.10 + 16.04a
https://xpressubuntu.wordpress.com/2016/02/29/budgie-remix-is-born/
takze hlavni odlisujici se prvek, kterej cini tuto distribuci nejak vyjimecnou, je gui?
vnimat jako plus jasne specifikovanej release cycle u distribuce, ktera prave vydala prvni verzi, a za rok mozna nebude existovat, protoze autor bude mit nabitejsi semestr.. lol
existuje nejakej skutecne seriozni prosetej web o linuxu/os, kde umej odlisit podstatny od picovin popr. maji cuch na skutecne trendy s potencialem?
to je porad nejakej matlak co neumi cist... ano ten web existuje, najdes ho na http://koroptev.localhost , dekujeme nevracej se :)
Podpora není binární věc "má/nemá". Hodnotit podporu jen na základě délky je opravdu o ničem. Spíš by mě místo délky zajímalo, co za tou proklamací podpory stojí. Jestli ta distribuce má pro každý balíček správce, který se stará o to, aby byl aktuální a neobsahoval bezpečnostní díry, jestli má mechanismus na odstraňování balíčků, o které se nikdo nestará, nebo je tam nechává vyhnívat, dokud se dokážou buildit atd.
Nechci Solusu křivdit, prostředí má zajímavé, ale silně pochybuju, že tu proklamovanou podporu budou schopní na nějaké obstojné úrovni držet, když s tím mají problémy výrazně větší distribuce.
Myslel jsem si ze Budgie by mohlo byt dobre, lehkotonazni prostredi pro slabsi pocitace. Bohuzel tomu tak asi zcela nebude.
Driv bylo Elementary OS povazovano za lehkotonazni, ale verze 0.3 Freya uz se tomu vzdalila. Samozrejme ze lze pouzit LXDE, openbox, ale to nejsou prostredi kde bych mel pocit nejakeho uceleno funkcniho celku - okenni manazer, panel, spoustec dekorace a slepenec aplikaci co dum dal ktere spolu nijak vyrazne nekomunikuji.
V poslednich letech bylo vyrobeno spousta pocitacu ktere vykonem zrovna neoplyvaji (Bay Trail, Braswell, AMD APU) a predevsim jejich graficky vykon je dost bidny. Odpovida tomu vykon v klasickych prostredich jako Unity, Gnome Shell, KDE 4/5
Je velka skoda ze neni mozne skloubit pekny uzivatelksy zazitek (UX) s nizkou narocnosti.
Taky jsem si hned vzpomněl na tohle interview s Douhertym.
Velmi zajímavé jsou další odstavce s popisem změn pro Solusu 2:
Konec package manageru, bezestavový operační systém (inspirace Clear Linuxem), rozdělení repa do vrstev (core layer a další např. podle typu HW), ze kterých se na míru seskládá operační systém. Jestli se jim to povede, tak by to mohl být průlom.
Otázka je zda-li si neukousli příliš velké sousto.
No, zcela upřímně to není nic unikátního, není tam nic, na čem by už ostatní nedělali taky. Všechno jsou to jaksi momentálně módní věci, které by chtěl mít každý. Jejich výhoda je, že začínají na zelené louce, velké tradiční distribuce si nemůžou dovolit být tak flexibilní, ale zase za sebou mají nepoměrně větší vývojářskou sílu.
Zkusil jsem Solus 1.1 STABLE jako cistou instalaci a mam z toho dost rozporuplne pocity. Prumerny BFU by asi ani neprosel instalaci, kvuli rucnimu vytvareni oddilu, coz je problem pokud tato distribuce chce masove pritahnout uzivatele. Napr. i po spravnem vytvoreni oddilu se naprosto stejnou cestou povede instalace tak na treti pokus aby to spravne bootovalo. Navic autor clanku ma pravdu s tim, ze v tak malem poctu nemaji sanci naportovat potrebne balicky (co jsem zatim pochopil, tak to snad vyviji jen dva lide). Mnoho programu ktere bezne pouzivam tam vubec neni jako treba recode, pyrenamer, lrzip, gcp a je otazka jestli nekdy vubec budou. Samotne prostredi budgie je stabilni, hezke a prijemne ale vyskytuji se jine zasadni problemy... ktere jsem bohuzel musel resit.
Treba system ma na mem pocitaci problem korektne rebootovat a vypinat se:
https://solus-project.com/forums/viewtopic.php?f=14&t=1310
Dalsi problem ... flash ve Firefoxu neprehrava u videi audio:
https://solus-project.com/forums/viewtopic.php?f=10&t=1215
Je hezke zacit temer od zacatku ... ale pochybuji ze to autori Solusu mohou zvladnout.