Hlavní navigace

Source Mage GNU/Linux: instalace

Ladislav Hagara 20. 3. 2003

Zdroje informací o Source Mage GNU/Linux. Wiki. Bugzilla. Instalace Source Mage GNU/Linux. Instalace softwarových produktů. Sedmadvacet otázek kladených při instalaci přehrávače MPlayer. Konfigurace a instalace linuxového jádra. Distribuovaný překlad.

logo: Source Mage GNU/Linux

Zdroje informací o Source Mage GNU/Linux

Hlavním zdrojem informací o Source Mage jsou samozřejmě webové stránky distribuce. Zde jsou kromě přehledu novinek a bezpečnostních varování umístěny také odkazy na další informační zdroje.

Pro komunikaci mezi vývojáři i uživateli slouží sedm archivovaných diskusních listů (announce, admin, users, sorcery, discuss, grimoire, spell-submit), diskusní fórum a irc kanály (#sourcemage, #sourcemagefr, #sourcemagede, #grimoire-gurus, #smgl-admin) na serveru irc.freenode.net.

Wiki

Dokumentace linuxové distribuce Source Mage GNU/Linux se nachází na wiki serveru. Tvorba dokumentace je tak založena na vzájemné spolupráci vývojářů, uživatelů, ale i náhodných čtenářů. Kdokoli může vložené dokumenty libovolně editovat nebo dokonce přidávat do wiki systému dokumenty nové. Objevili jste v dokumentaci chybu nebo již neplatnou informaci? Myslíte si, že by se mělo do dokumentace něco přidat? Klikněte na „Edit this document“ a stránku „vylepšete“. Před prvním zásahem je vhodné zvládnout základní syntax systému wiki. Protože svět není dokonalý a ne všichni mají zájem na tvorbě kvalitní dokumentace, je důležité sledovat změny v celém systému, jakož i historii jednotlivých dokumentů, a důsledky různých lumpáren co nejdříve odstranit.

Bugzilla

Vývojáře lze o nalezených chybách, ale i o požadovaných nových vlastnostech informovat pomocí bugzilly. Před nahlášením „nové“ chyby je vhodné obsah bugzilly prozkoumat a ujistit se, že chyba ještě nebyla v bugzille zaevidována. Hlášení o chybě by mělo být výstižné. Vývojáře jistě potěší, pokud hlášení o chybě obsahuje také otestované řešení této chyby. Průběh oprav lze sledovat přímo v bugzille, nebo si jej lze nechat posílat elektronickou poštou.

Instalace Source Mage GNU/Linux

K instalaci systému je potřebný obraz instalačního CD. Komprimovaný obraz má velikost cca 138 MB. K instalaci tak lze použít i malé 8 cm CD. Instalační CD můžete použít také k záchraně systému, například v případech, kdy systém nelze spustit. Toho lze docílit nesprávnou konfigurací zavaděče operačního systému (lilo, grub) nebo nezačleněním důležité vlastnosti do linuxového jádra, například opomenutím podpory kořenového souborového systému nebo SCSI řadiče. V Source Mage lze toho docílit také nezačleněním podpory souborových systémů „/dev file system support (EXPERIMENTAL)“ a „Virtual memory file system support (former shm fs)“. Uživatel je na tuto nezbytnost před konfigurací linuxového jádra instalačním programem upozorněn.

Kromě klasické instalace je na wiki serveru popsána i instalace z již běžícího linuxového systému využívající příkazů chroot a rsync. Source Mage lze nejenom instalovat, ale také provozovat v „chroot“ prostředí. Toho lze využít například k testování změn v grimoire a sorcery, k spouštění „nebezpečných“ aplikací nebo k spouštění binárních aplikací, které jsou nekompatibilní se stávajícími instalovanými knihovnami.

Vlastní instalace Source Mage spočívá v zkopírování základního systému, tj. neoptimalizovaných binárních souborů, na pevný disk. Jedním z prvních kroků po instalaci by proto mělo být spuštění příkazu „sorcery rebuild“. Ten vyvolá překlad celého systému – všech instalovaných aplikací (spellů) – dle zadaných nastavení (cílový procesor, volby překladače a sestavovacího programu). Příkaz „sorcery rebuild“ je vhodné spustit před instalací dalších softwarových produktů. Jeho spuštění po instalaci například XFree86 způsobí opětovné přeložení nejenom základního systému, ale i XFree86.

Instalace softwarových produktů

Softwarové produkty, pro které byly vytvořeny spelly, lze jednoduše nainstalovat příkazem „cast jméno_spellu“. Instalace přehrávače MPlayer lze tedy docílit spuštěním příkazu „cast MPlayer“. Při instalaci spellu může být uživatel tázán na konfiguraci daného spellu. Instalace přehrávače MPlayer pokládá uživateli až 27 dotazů.

cast MPlayer

Uživatel se ale vůbec nemusí o dotazy zajímat. Nemusí je ani číst. Standardní odpovědi jsou pro běžnou instalaci vyhovující.

Konfigurace a instalace linuxového jádra

Ke konfiguraci některých spellů je využito rozhraní vytvořených v prostředí dialog. Vlastnosti spellů tak lze definovat mnohem snadněji. Typickým příkladem je spell se jménem linux, obsahující, jak vyplývá z názvu spellu, linuxové jádro.

Výběr verze linuxového jádra:
Pořadí verzí je stejné jako na webové stránce věnované linuxovému jádru.

Výběr verze linuxového jádra

Výběr záplat linuxového jádra:

Výběr záplat linuxového jádra

Distribuovaný překlad

Překlad zdrojových textů lze urychlit rozložením zátěže na více systémů, tj. pomocí distribuovaného překladu. V sorcery je zabudovaná podpora distribuovaného překladače distcc. Povolit distribuovaný překlad lze uvedením jmen nebo IP adres spřátelených systémů v menu sorcery (Option/Distributed compilation). Tím je také automaticky upraven počet paralelně běžících překladů (Option/ Number of „make“ Jobs). Samozřejmě lze vše nastavit pouhou editací příslušného textového souboru (/etc/sorcery/lo­cal/compile_con­fig).

Našli jste v článku chybu?

7. 4. 2003 21:30

wizard (neregistrovaný)

No tak jsem teda stahnul ten image, zakomprimovanej ma opravdu 138 MB, ale kdyz ho rozbalim, abych ho mohl napalit, tak ma 212 MB, coz na to male CDcko proste nenarvu, tak jsem to napalil na velky. :(

Muzu se teda zeptat, jak jsem to mel udelat?
To maly CDcko mam stale volny :)

Zdravim.


21. 3. 2003 14:53

Annath (neregistrovaný)

jeden z argumentu, proc vystavet Linux na zelene louce je rychlost. Me by ale zajimalo kolik oproti napr. standardnimu RH ziskam? Prave treba RH je i v serverove oblasti velmi dobre propracovanou dist a ja nevim, zda usili vlozene napr do Source nebo Gentoo by byla adekvatni ziskanemu vysledku a rad bych slsel radu. Nejlepe necim podlozenou a ne jen dohady. Diky.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?