10 ploch a jeden soft na plochu. Navíc určité softy si odkládám na určité plochy a problém nemám. Asi to tak dělá víc lidí. Tady tohle mi trochu připomíná tmux, ale k softům v textmodu se chovám jinak než ke grafice. V textmodu totiž nemusím brát do ruky myš, takže z pohledu ovládání je všechno tam kde to má být, neb tlačítka na klávesnici se nehejbou.
Dynamicke plochy jsou ale jen jedna z moznosti. Muzete si nadefinovat, na ktere plose se vam ta ktera aplikace bude <u>vzdycky</u> spustet . Navic ty plochy nemusi byt pojmenovane jen cisly, ale libovolnym textem, tak ze napr. na plose se stitkem 'www' vzdycky najdete Firefox (pokud si ho rucne nepresunete jinam). Implicitne se vam pri spusteni na tu plochu prepne, ale i to se da samozrejme nastavit.
Neřešil, ale v dokumentaci k i3 je o Nvidii kapitola. Po celkem dlouholetých zkušenostech s Nvidií jsem asi před šesti lety začal kupovat výhradně Intel a nikdy jsem neměl problém. Just works.
Třeba Ondra Caletka mě dost varoval, že multihead na Linuxu občas dělá divné věci, ale já s tím nemám nejmenší potíž.
Z mojí zkušenosti mohu říct, že i3 na více monitorech funguje skvěle - alespoň s Intel i nVidia (nouveau i binární blob).
A podle stránek tomu věnují dost pozornosti:
> Implement multi-monitor correctly, that is by assigning each workspace to a virtual screen. Especially make sure that attaching and detaching new monitors like video projectors works during operation and does the right thing. Also provide support for rotated monitors.
Jo? Urcite si necham poradit. Predstava je takova, ze to bude fungovat jak rozsirena plocha na woknech - pripojim externi a muzu mezi displejem a externim pretahovat okna, prejizdet mysi a tak. Odpojim externi a vsechno je k dispozici na notebooku.
Internetem kolujou takovy zvraceny navrhy jako pustit na kazdym zarizeni vlastni okeni manazer (typicky cokoliv + lxde) tak sice mam dve plochy ale jenom prejet mezi nima mysi je dost problem...
S i3 to pravda moc nesouvisi, jen me v clanku zaujalo s jakou lehkosti a samozrejmosti fungujou oba displeje. Ptal jsem se akorat, jestli s tim teda byly nejaky problemy, jelikoz u me to tak samozrejme neni a nebylo.
i3 je hodně inspirováno mým oblíbeným wmii a proto mě zaujalo, že se autor zmiňuje o plochách. i3 nepoužívá tagy?
Abych to přiblížil: U wmii se oknu nepřiděluje plocha, ale tag. Okno může mít i více tagů, takže když programuji v Qt Creatoru (tag „dev“) a potřebuji se mrknout na dokumentaci, kterou mám s tagem „doc“, přihodím creatoru tag „doc“ a vidím ho na „plochách“ doc i dev.
Dobry den,
vzdy jsem si myslel, ze spravce oken se snazi emulovat plochu fyzickeho pracovniho stolu, kde clovek ma tuzku, blok, kalkulacku, papir, psaci stroj, casopis, knihu, ....
Co mi nejvice chybi u spravcu oken jen, ze cloveku vylozene brani pohodlne pracovat s okny jako takovymi, ktera reprezentuji jednotlive fyzicke veci na stole.
Konkretne proc skoro ve vsech spravcich oken nelze pravym tlacitkem kliknout na pruh okna a rovnou propadnout pod ostatni?
Proc chybi optimalizace ergonomie ovladani oken?
R.
Po par rokoch pouzivania roznych WM a hlavne KDE, ktore mi najviac vyhovovalo, pretoze sa dalo velmi dobre prisposobit (klavesove skratky a akcie pri kliknuti mysou) som objavil i3 a som velmi spokojny. Od jednoducheho nastavenia konfiguracie cez dobru dokumentaciu a konceptu samostatnych ploch na kazdom monitore, proste maximalna spokojnost. Urcite odporucam ak chce niekto vyskusat tiling wm, tak i3.
Muj oblibeny je fluxbox. Bylo potreba ho trochu opatchovat, protoze ve standardnim balicku si neumi poradit s 2ma monitorama. Tj. notebook + externi monitor, (je nutne ho prelozit s --enable-xinerama). Vsechno na notebooku mam automaticku "sticky" - zde bylo potreba trochu kodovani :-).
plochy (1, 2, 3, 5, 6, 7) x 4 xtermy nastackovane, maximalizovane. Plocha 8 - 3 terminaly v nekolika mensich oknech vedle sebe. plocha 4 - prohlizec maximalizovany.
Mezi plochama prepinam F1 az F8, mezi nastackovanymi xtermy Alt-1 az Alt-5. To vsechno na externim monitoru.
Bohuzel se na tomhle poli zatim deje jen malo.
Za prve je tu tohle: http://www.i3way.org/
A za druhe toto: https://github.com/michaelforney/swc
(ukazka zde: http://www.youtube.com/watch?v=5thcLnLHkjs)
Dobra zprava je, ze autor libswc uz naportoval dmenu: https://github.com/michaelforney/dmenu
Takze nejaky vyvoj je videt, ale zatim zadne hotove i3 na waylandu.
Neviem, či som to nepochopil vôbec alebo pochopil zle, ale zaujala ma zmienka o samostatnom prepínaní plôch na každom monitore.
Sám má tiež dva monitory, každý s iným rozlíšením. S obľubou ich využívam tak, že na jednom mám maximalizovanú aplikáciu a na druhom sa mi zobrazujú dialógové okná (napr. inkscape a jeho dialógy nastavenia farieb a pod.). Znamená spomínané samostatné prepínanie plôch, že by sa mi tieto dialógové okna vlastne nezobrazovali? Teda zobrazovali, ale na inej ploche vedľajšieho monitora, takže by som ich nevidel a musel by som si prepnúť plochu?
Přestože už vše důležité bylo řečeno v článku, jako další studijní materiál doporučuji přednášku přímo od původního autora Michaela Stapelberga na Google Tech Talks: https://www.youtube.com/watch?v=QnYN2CTb1hM
i3 pouzivam a nemuzu si jej vynachvalit... prakticky pri praci nesahnu na touchpad (vyjimkou je prohlizec) :-)
Prvni co sem udelal byla zmena z jejich "jkl;" na "hjkl" tak jak to ma Vim. A pridal sem jednu zkratku, kterou pouzivam velice casto - je to funkce "back_and_forth" kterou mam namapovanou na misto plochy 0, tj. Win+0 a zpusobuje to, ze prepina mezi poslednimi dvema plochami. Tim sem naprosto odprosten od toho abych si pamatoval cisla ploch mezi kterymi pacuji a pouzival po kazde jinou zkratku na prepnuti.
Používám xfce, dva monitory, 4 plochy. Všechna okna maximalizovaná, všechna okna na druhém monitoru mají nastavené "Zobrazovat na všech plochách", čímž zajistím, že se mi plochy přepínají jen na prvním monitoru - možná to jde elegantněji, ale proč to řešit, že?
Na první ploše jsou věci přímo nesouvisející s prací, na druhém maximalizovaný terminátor s deseti taby přepínanými "Alt-čislo", v každém jeden až čtyři terminály dál dělené okny a taby vimu či mc. Na třetím browser s helpdeskem tracem a obecně zadání práce. Na čtvrtém ClawsMail.
Na druhém monitoru jabber a browsery Firefox, IE, Chrome atd... (prakticky mne živí php, js, python, css a podobné ošklivosti).
i3 je jen spravce oken. Gnome, xfce a lxde jsou desktopova prostredi a maji svoje spravce oken + sajrajt okolo (aplikace, konfiguracni nastroje apod.). Takze je mozne vymenit jen spravce oken, ale vetsinou se pouzije jako zaklad i3 a k tomu si clovek nainstaluje aplikace jake mu vyhovuji (klidne i nektere z vyse jmenovanych prostredi).
Potom co jsem přešel na dlaždice, se mi hodně osvědčilo vytvoření většího počtu ploch (deseti), které jsou natrvalo. Každá je pojmenovaná a přepínám se na ni pomocí speciální klávesové zkratky - "alt + d" pro "dev" se používá a pamatuje mnohem lépe, než "alt + 4".
Druhá věc, bez které by to bylo úplně k ničemu, je nastavení pravidel, na které ploše se má která aplikace spouštět.
Konfigurace nedala zase tolik práce a vždy jsem si 100% jistý, co stisknout, abych se dostal tam kam chci.
Jen nevím, jestli to je zrovna i3 way.
Další věc, kterou si nemůžu vynachválit, je klávesová zkratka pro přeskočení na na poslední navštívenou plochu a klávesová zkratka pro skočení na okno, které má urgency.
"Druhá věc, bez které by to bylo úplně k ničemu, je nastavení pravidel, na které ploše se má která aplikace spouštět."
To je sice skvělá vlastnost, ale k čemu, když mám firefox na třech různých plochách, v každém 3 až 20 tabů a title oken se mění podle title stránky v právě aktuálních tabech - jak pak zajistit, na které ploše se které okno objeví?
Když jsem používal openbox, používal jsem plochy možná stejným způsobem. Jedna plocha reprezentovala jeden projekt/úkol. Takže jsem na ní měl všechny aplikace, které jsem k danému problému potřeboval. Typicky pak byl prohlížeč na všech plochách.
S XMonadem jsem přešel na způsob, kdy na jednu plochu patří pouze aplikace ke stejné činnosti. Tzn na ploše "www" leží několik instancí prohlížeče a například download manager. Asi to není pro každého, jen jsem se chtěl podělit o své zkušenosti.
No jo, ale podle čeho je pozná? Nebo je musím vždy po startu rozstrkat na ty plochy? To musím teď v xfce a nenapadá mne, podle čeho by je mohl rozlišit. Aha, napadá, mohl by si při vypínání uložit aktuální title a doufat že při příštím spuštění ten title bude stejný... to bych asi zvládl nascriptovat. Dík za inspiraci.
Jak si to rozumí s velkými okny s pevně danými a neměnnými rozměry? Velmi často terminálově přistupuji na stanice/servery s Windows RDP protokolem a když mám nastaveno, že chci rozlišení např. 1366x768, tak to okno prostě přesně tolik má. Bude mi to umět nějak hezky oplácat okolí jinými okny, které se zmenšovat můžou?
Právě jsem to vyzkoušel na Qemu a chová se to pořád dlaždicově. Prostě si to u toho okna změní natvrdo velikost, jak je třeba. Čili v i3 z principu neexistuje neresizovatelné okno, což je ovšem logické. Jediné řešení v případě takových aplikací je udělat z nich plovoucí okna, která pak budou mít pevnou velikost.
Fixed size layout umí třeba xmonad, layouty je možné mezi sebou kombinovat, ty možnosti jsou prakticky nekonečné. Prostě ultimátní záležitost, přitom neuvěřitelně stabilní, rychlá a paměťově nenáročná. Ale je potřeba se naučit haskell aspoň na základní úrovni, jinak si neškrtnete. Pro Céčkaře a Javisty to je ale drsná škola ;-)
Nedavno jsem narazil a hned zacal pouzivat velmi pekny
"unix"-like jednoucelovy programek
(ale jen jeden monitor, nevim dobre/spatne jak to funguje na dvou):
x-tile
treba to nekoho zaujme...
napr:
x-tile h - tile all opened windows horizontally
f tile all opened windows vertically
h tile all opened windows horizontally
u tile all opened windows triangle-up
d tile all opened windows triangle-down
l tile all opened windows triangle-left
r tile all opened windows triangle-right
q quad tile all opened windows
Jak v článku zaznělo, tiling není pro každého a já říkam že ani ne pro všechno. Na co se mi opravdu osvědčil je změť terminálových oken. Proto jsem začal používát jenom rozšíření https://github.com/BurntSushi/pytyle3
Lze zapnout/vypnout per plocha. Takže obvykle jsem používal standardní plovoucí okna v OpenBoxu, ale na ploše kde mi to přišlo výhodné, jsem aktivoval tiling - podle mě výborný kompromis.
Tip pro komfortnejsi spousteni aplikaci: i3 se instaluje spolu s utilitkou i3-desktop-menu, kterou muzete nahradit prime spousteni dmenu. Je to wrapper kolem dmenu, ktery ale taha nazvy aplikaci z .desktop souboru. Jednak jsou ty nazvy popisnejsi a jednak se implicitne nezobrazuji aplikace, ktere ty .desktop soubory nemaji (vetsinou ne-GUI). Ještě lepší co se týče rychlosti je alternativa i4-desktop-menu z j4tools.
Zkusil jsem nejdřív čisté i3 a to mě příliš neoslovilo. Tak jsem ho zkombinoval s XFCE, podle tohoto návodu: http://shroffabhishek.net/post/i3-on-xfce
Spodní panel jsem zrušil, ale horního se nevzdám - je na něm start menu a taky pluginy jako hlasitost nebo skype, bez toho nemůžu být. Taky hodiny, které po kliknutí zobrazí kalendář.
Pro tapetu na plochu se hodí program "feh". Po instalaci feh se do ~/.i3/conf přidá: exec --no-startup-id feh --bg-scale /cesta/soubor.png
Ještě u Chromia nastavit "Use system title bar and borders" a pak už to celkem ujde.
První dojmy jsou takové, že doufám, že někdo něco podobného co nejdřív udělá pořádně. Že je pro základní práci nutné nastudovat User Guide, to je velký UX fail. Proč třeba titulek okna nemá close button? Proč okna nemají nějaké menu s operacemi typu "přesunout dolů", "přesunout na plochu N", "zavřít" apod.? Proč okna nelze přesouvat drag&dropem? Proč fullscreen používá fullscreen těch aplikací a ne prostě resize (obzvláště u Chromia je to k vzteku)? Proč se kurzor na dělící čáře změní až když ji chytnu? Proč to nemá slušný konfigurační nástroj?
Doufám, že se časem objeví nějaké prostředí, které tyhle a další podobné nepříjemnosti vyřeší, protože samotná idea dlaždicového uspořádání oken je mi velmi sympatická a myslím, že má potenciál oslovit i běžné uživatele.
Přes všechny výhrady dám i3 pár dní šanci. Bohužel to vypadá, že o moc lepší dlaždicový WM asi hned tak nenajdu.
Myslim ze jste ten koncept vubec nepochopil a nejste asi ani cilova skupina (ptate se na zbytecnosti, ktere tam umyslne nejsou).
Jinak neni pravda s tim fullscreenem, ze 'pouziva fullscreen tech aplikaci'. i3 prepina okno do fullscreenu pres X-ka (tusim xineramu) i ty, ktere to samy neumi.
Co tam úmyslně není? Tlačítko na zavření okna? Čemu by vadilo? Že okna kromě win+shift+šipek nelze přesouvat i tažením za titulek - opět, čemu by to vadilo, kdyby to šlo? Nebo menu, které by se dalo otevřít třeba pravým klikem na titulek? Jak by to nabourávalo onen "koncept"?
Jak je interně ten fullscreen dělaný, je mi celkem jedno. Jde mi o to, že když mám plochu rozdělenou na několik oken, v jednom mám prohlížeč a chci si ho na moment vytáhnout přes celou obrazovku, tak předpokládám, že se prostě zvětší jeho okno, ale zůstanou ovládací prvky, taby atd. Ne, že to bude mít stejný efekt, jako F11.
Ten koncept podle mě spočívá v tom, že okna jsou uspořádávána dělením plochy. Chápu toto snad špatně?
Na dlaždicových WM mi imponuje jejich minimalismus. Nicméně přestože jsem je několikrát zkoušel, je několik věci, které mi neumožňují je používat:
- v mailech, ve spoustě programovacích projektů i jinde je zvykem zalamovat řádky na <80 znaků. K tomu aby toto mělo smysl, musí mít terminál právě 80 sloupců. Nesmí se měnit podle toho, kolik dalších oken je na obrazovce
- automatické vytváření a rušení virtuálních ploch je zlo, jak už tady bylo výše několikrát řečeno. Já si pamatuju na které virtuální ploše co mám (používám uspořádání 3x3).
- překrývání oken se dá s výhodou použít. Pokud třeba potřebujete vidět logy ze tří věcí naráz, stačí vám z každého terminálu vidět spodních několik řádků a případně kus levé strany celého terminálu kvůli časovým razítkům. Nebo když něco opisujete na základě čtení z nějakého jiného okna - to čtecí okno musí být velké, ale to zapisovací může být klidně částečně překryté (třeba tím čtecím).
-Yenya
Právě jsem vyzkoušel na netbooku s Atomem (Acer AO751h), který výkonu moc nepobral, a jsem překvapený jak svižně to funguje. Děkuji autorovi článku za tyto informace. Tento netbook má nevyvedený touchpad a proto ovládání prostředí klávesnicí je další velké plus tohoto WM. Na prohlížení webu jsem použil prohlížeč surf, který startuje svižně a na základní broouzdání internem stačí.
Zdravim,
vy co pouzivate i3wm na vice monitorech, jak mamte nastaveno rozliseni a rozlozeni?
Pouzivate xrandr? kde pridate primo do konfig i3 nebo neco jineho?
Mel jsem fedoru a ok, presel jsem na Debian a tam mam problem ten, ze pri prihlaseni musim stishnout reload i3wm aby se mi status bar hodil na oba monitory a nebyl 2x na jednom a plocha cislo 1 mam stale na prave strane misto na leve
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.