Hlavní navigace

Srpnové novinky z distribucí

9. 9. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Stejně jako minulý měsíc, i tento se podíváme na události, tentokrát z měsíce srpna. Debian oslavil svoje narozeniny, Ubuntu pokračuje s Intrepid Ibex, v OpenSUSE si užili svůj Hack Week, Gentoo skoncovalo s PHP 4 a Archlinux skončil na osmém místě v žebříčku webů věnujících se open source.

Informace v tomto článku vycházejí z vydaných pravidelných newsletterů některých distribucí. Newslettery informují o vývoji v komunitě, společenských akcích nebo o zajímavých programech či postupech. Jsou to takové malé brány do světa Linuxu. Běžně podávají velké množství informací, a tak uvedu jenom ty, co mi přijdou nějakým způsobem zajímavé.

Ubuntu

Nová verze distribuce Ubuntu s názvem Intrepid Ibex se během srpna dostala k vydání čtvrté alpha verze. Ta se stále drží u tzv. „soft freeze“, kdy jsou zmrazeny všechny nové vlastnosti a pokud některý z vývojářů potřebuje doplnit vlastnost novou, musí se do launchpadu zapsat jako bug a projít procesem schválení. Pátá alpha verze byla plánovaná na 4. září a taktéž se drží v „soft freeze“.

Kolem Ubuntu existuje skupinka lidí, kteří se nazývají Ubuntu Members. Tento „titul“ získá každý, kdo se věnuje pravidelnému přispívání do Ubuntu. Jedním z takovýchto nových členů je i Fajran Iman Rusadi, který se stará o vydávání DVD se softwarem (repozitáři) pro Ubuntu. To pomáhá rozšiřovat Ubuntu tam, kde není kvalitní připojení k internetu.

Překládání Ubuntu Weekly Newsletterů je často těžká práce, ale je důležitá pro lokální komunity uživatelů, kteří by si UWN rádi přečetli ve své řeči. Proto byl vytvořen UWN Translators Team. Noví překladatelé jsou vítání. Více informací lze najít na launchpad.net.

Vývojový tým jádra pro Intrepid Ibex svoji pozornost přesunul k jádru 2.6.27. Jádro ještě není úplně otestované, a tak vývojový tým žádá všechny uživatele o testování.

Newslettery pro Ubuntu vycházejí každý týden a můžete je nalézt na wiki.

Debian

Lenny pomalu klepe na dveře, možná už i nahlíží do klíčové dírky, ale vývojáři nezapomínají ani na jeho staršího bratříčka Etch. Ten se dočkal velkého updatu, kdy kromě opravy chyb byla také do balíčku s X.org a jádrem přidána podpora pro nový hardware. Ten starý je samozřejmě podporován taktéž.

Patnácté narozeniny oslavil Debian ve velkém stylu a na celé planetě se v rámci akce Debian Days slavilo. Akce pořádali uživatelé Debianu ve státech Nikaragua, Portugalsko, Itálie, Bulharsko, Chile, Argentina. Pořádaly se install festy, LAN párty, diskuse, demonstrace softwaru a mnoho dalších dílčích akcí. Nechyběla ani virtuální párty v Second Life. První verze Debianu byla oznámena 16. srpna 1993 a za 15 let dobyla příčku jedné ze světově největších distribucí. Dočkala se i mnoha derivátů. V tuto chvíli Debian obsahuje přes 20 000 balíčků, které spravuje přibližně 1000 dobrovolníků. Řadí se také na první příčku v množství podporovaných architektur.

Velmi dobrou zprávou je, že si Debian také našel cestu do mobilního zařízení OpenMoko Freerunner. Informaci o začátku prací na portu oznámil Joachim Breitner. Výsledek na nenechal dlouho čekat a na wiki se dá najít podrobný návod, jak na Freerunnera Debian nainstalovat.

Newslettery pro Debian vycházejí každý druhý týden a můžete je nalézt na Debian Project News.

OpenSUSE

Hack Week je pro SUSE vývojáře velký týden a možná by se dalo říct, že se na něj všichni celý rok těší. Jedná se o týden, kdy se každý vývojář v SUSE stará pouze o ten open source projekt, o který chce. Dává to prostor novým nápadům, uvolněním se od staré a občas monotónní práce a všichni vývojáři si to jistě užijí. O tom vypovídá i nejeden blogpost, který se dá na internetu najít. Jeden takový obrazový blogpost napsal třeba Andrew Wafaa.

Andrew Wafaa také vytvořil na openSUSE kanál na blip.tv. To je služba podobná Youtube, ale podporuje více formátů a umožňuje použít více forem zobrazení videí. Všechna komunitní videa z openSUSE je teď možné najít na tomto kanále.

Tipy a triky v jednom s newsletterů odkazuje na nástroj Icecream, který pochází z dílen Novellu a je postaven na kódu distcc. Oba nástroje slouží k rozdělení kompilování programů na několik strojů. Hlavní rozdíl mezi nimi je, že Icecream používá pro svou činnost centrální server, zatímco distcc má na každém stroji seznam ostatních, které může využít.

Newslettery pro OpenSUSE vycházejí každý týden a můžete je nalézt na OpenSUSE Weekly News.

Gentoo

Upstream ukončil vývoj PHP 4, a aby Gentoo nezůstalo pozadu, vývojáři odstranili PHP 4 z oficiálního portage stromu. Jelikož nebudou pro PHP 4 vydávány ani opravy bezpečnostních chyb, je potenciálně nebezpečné nechávat si ho na serveru.

Interview je tentokrát se studentem, který se zúčastnil Google Summer of Code, Nandeepem Mali. V rámci tohoto projektu pracuje na „Setting Beacon Afloat“. Je z Indie a vystudoval letos obor Computer Engineering. „Beacon“ je program, který v roce 2006 v rámci SoC začal vyvíjet Anant Narayanan. Program by se dal popsat jako „rich text editor“ a Nandeep pracuje na jeho zlepšení.

Další zajímavostí z GMN je liveCD Tigase. Jako základ je použito samozřejmě Gentoo. Soustřeďuje se hlavně na vývoj jabber serveru, webu a jabber klienta. CD obsahuje server Tigase, Drupal CMS a Dovecot IMAP4 server. Všechny služby používají centrální autentizační databázi. Po nabootování je pak možné například odesílat novinky do webové prezentace pomocí Jabberu.

Pro opravdové tvrďáky je určeno liveCD Tin Hat. To je založené na hardened Gentoo a zajímavostí je bootovací proces. Neběží totiž z CD, při bootování se do RAM nakopíruje úctyhodný image ve velikosti 2,3 GB. Distribuce je velmi stabilní, bezpečná a rychlá.

Newslettery pro Gentoo vycházejí každý měsíc a můžete je nalézt na Gentoo Monthly Newsletter.

Archlinux

Vedle Eclipse 3.4 se v Archlinuxu objevil i nový pacman. V hodně velkém changelogu najdeme například opravu nepříjemného bugu, který se projevoval tak, že makepkg nechtěl stáhnout zdroják, pokud adresa obsahovala znak „?“. Další změnou je oprava problému s progress barem a lokálními mirrory, dále oprava libdownload a mnoho dalších malých chyb.

V hodnocení deseti nejhezčích webů zaměřených na open source se Archlinux umístil na osmé příčce. To je úspěch hlavně pro Thayera Williamse, který Archlinux webu dal tvář jeho návrhem loga. Pro zajímavost první tři výherci:

  1. Ubuntu Studio
  2. OpenSUSE
  3. Mandriva

Během 15. července až 15. srpna se prodalo 33 předmětů z obchodu Arch Linux Schwag.

V interview se tentokrát objevil nový přírůstek do Archlinux teamu, Allan McRae. Podle jeho slov začal Archlinux používat kvůli balíčkovacímu systému. Jeho hlavním úkolem je dohlížet na Eduarda Romera, aby jeho zásahy nic nerozbily. Dále se stará o menší počet balíčků, o udržování ABS skriptů a pár dalších věcí.

Newslettery pro Archlinux vycházejí každý měsíc a můžete je nalézt na Archlinux Newsletter.

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.