Hlavní navigace

Seriál Kompresor

Pravidelné měsíční komprimované souhrny událostí, které jste si možná nechali ujít, přestože byste neměli.

Kompresor: ve znamení Valentýna

Dočkali jsme se Debianu Lenny, možná malinko nečekaně. KDE 4 se možná již dá považovat za použitelné, povíme si proč. Android se rozšiřuje i mimo trh s mobilními telefony. Firefox nestihne verzi 3.1, a tak přejde rovnou na 3.5 a s Google Earth již nebudeme potřebovat ploutve.

Doba čtení: 4 minuty

Kompresor: začátek roku ve znamení revoluce

Stejně jako minulý měsíc, i tento vám přinášíme ohlédnutí za událostmi, které svým způsobem zasáhly opensource ať v kladném či záporném slova smyslu za poslední dobu. Vyšlo KDE 4.2, při té příležitost Linus přešel na do té doby jím kritizované Gnome, Ext4 se cpe do stabilních vydání a Btrfs klepe na dveře.

Doba čtení: 6 minut

Kompresor: nové verze s novými funkcemi

Pod názvem „kompresor“ vám nyní budeme přinášet každý měsíc „komprimovaný“ souhrn novinek ze světa Linuxu. Dnes si shrneme co se stalo na poli distribucí, proč Atheros uvolnil do nynějška uzavřený HAL, jaké jsou novinky na poli virtualizace, zavzpomínáme si na Fedoru 8 a řekne si co je největší novinkou v jádře 2.6.28.

Doba čtení: 5 minut

SCO opět prohrálo a Adobe uvolnil 64bit Flash Player

Posledních několik týdnů bylo bohatých na klíčové události v linuxovém světě. Po několika letech se firmě Adobe podařilo uvolnit 64bit verzi svého Flash Playeru, na který čekalo mnoho uživatelů. SCO prohrálo další soudní spor s Novellem a v OpenSuSE byla zrušena licence EULA.

Doba čtení: 5 minut

Září ve znamení beta verzí

Stejně jako minulý měsíc i tento přinášíme shrnutí newsletterů vybraných linuxových distribucí za posledních několik týdnů. V září se objevily betaverze snad u všech větších distribucí, které tak dokončují svůj další vývojový cyklus v příštích týdnech, maximálně dvou měsících vyjdou verze stabilní.

Doba čtení: 5 minut

Srpnové novinky z distribucí

Stejně jako minulý měsíc, i tento se podíváme na události, tentokrát z měsíce srpna. Debian oslavil svoje narozeniny, Ubuntu pokračuje s Intrepid Ibex, v OpenSUSE si užili svůj Hack Week, Gentoo skoncovalo s PHP 4 a Archlinux skončil na osmém místě v žebříčku webů věnujících se open source.

Doba čtení: 5 minut

Souhrn událostí za měsíc červenec

Rozhodl jsem se udělat souhrn zajímavých událostí jak ze světa softwaru, tak z různých linuxových distribucí. Červenec byl na události bohatý. Vyšlo nové KDE, připravuje se nové openSUSE a ext4 dělá první krůčky. Ubuntu pracuje na nové verzi a Debian Lenny se přesunuje z unstable do testingu.

Doba čtení: 5 minut