Hlavní navigace

Září ve znamení beta verzí

6. 10. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Stejně jako minulý měsíc i tento přinášíme shrnutí newsletterů vybraných linuxových distribucí za posledních několik týdnů. V září se objevily betaverze snad u všech větších distribucí, které tak dokončují svůj další vývojový cyklus v příštích týdnech, maximálně dvou měsících vyjdou verze stabilní.

Ubuntu

Začátkem září spatřila světlo světa pátá alpha verze nového Ubuntu 8.10. Do této alphy se dostaly balíčky s kernelem 2.6.27, X.Org serverem 7.4, GNOME 2.23.91. U kernelu 2.6.27 ještě nebyla mediálně „profláknutá“ chyba v ovladači e1000e, ale ani po zjištění se ke starému jádru vývojáři nevrátili a přetrvává v Ubuntu doteď. V souvislosti s touto chybou byl před pár dny uvolněn patch, který zabraňuje přepsání eeprom v síťové kartě a jejím následném zničení. O této chybě se můžete dozvědět více informací i v našem článku.

V září byl také spuštěn projekt Ubuntu Package Status. Jedná se o webovou stránku, kde se dají najít informace o stavu bugů ve vybraných balíčcích. Stav je zobrazen v přehledných grafech a tabulce.

Mark Shuttleworth oznámil název Ubuntu 9.04 a bude to „Jaunty Jackalope“. Podle Wikipedia je Jackalope smyšlené zvíře. Vypadá jako králík s rohy nebo spíše kříženec králíka a antilopy. První slovo „Jaunty“ znamená „veselý“.

Přibližně v polovině září se objevila další „meta“ ve vývoji Ubuntu 8.10 s označením alpha 6. S vydáním této alphy se již objevilo upozornění pro majitele karet vyžadujících modul e1000e. Hlavní balíčky již zůstaly nezměněny.

Na konci září už vývojáři pracovali na uvolnění první beta verze Ubuntu 8.10, která vyšla 2. října. Důležitou zprávou také je, že Ubuntu 7.04 přestane být 19. října podporované. Patch opravující chybu v e1000e bude zahrnut v jednom z následujících vydání po této betě. Do upstreamu se oprava již dostala.

Z novinek v novém Ubuntu bych rád zmínil X.Org server 7.4, který přináší lepší podporu pro zařízení jako jsou myši, klávesnice nebo tablety. Také Gnome 2.24 bude jedním z hlavních tahounů nového Ubuntu a verze 2.23.91 v Alphě 6 je jeho vývojovou verzí. Můžeme čekat novinky jako podporu tabů v Nautilusu nebo ikonku po odpojení/vysunutí zařízení. Taktéž přibyla podpora pro další možnosti komprese souborů v programu File Roller. V neposlední řadě to je také možnost vytvoření dočasného uživatele například pro vaše známé, nový Network Manager 0.7, který má zatím velmi pozitivní ohlasy u uživatelů, Samba 3.2 s podporou IPv6, šifrovaného přenosu dat a dalších vylepšeních. Ubuntu má také novou vlastnost „Last successful boot“. Při každém úspěšném naběhnutí systému vytvoří Ubuntu kopii funkčního jádra a v Grubu se pak toto jádro objeví jako volba „poslední úspěšný boot“. O některých novinkách jsem psal již v minulém shrnujícím článku.

Stránka s newslettery.

Debian

Pro Debian ještě nevyšel newsletter, který by shrnoval situaci v druhé půlce září, a proto jsem se rozhodl zahrnout ty novinky ze srpna, které jsem minule nezmínil, ale objevily se v newsletteru vyšlého v září. Tím mám na mysli především vydání první beta verze Debianu Lenny. K této příležitost Debian vytáhl do boje i s vydáváním live CD. Vývojáři říkají, že je ještě v Lennym spoustu nedořešených bugů.

Mezi novinkami v Lennym najdeme například live-helper. Ten pomáhá uživatelům vytvořit si takovou live distribuci, jakou chtějí. Tento nástroj umí udělat live distribuci s Gnome, KDE, XFce a také kompletně bez grafického prostředí. Na pomoc live-helperu přichází Live Magic jako jeho frontend. S Debianem tedy nebude problém naklikat si vlastní live distribuci, která bude umět nabíhat z USB, CD, DVD a sítě. Pracuje se táké na skriptech, které usnadní přechod z Etche na Lennyho. Kernel v Lennyho výchozí instalaci bude 2.6.26. To značí, že Debian si dává na verze programů větší pozor než Ubuntu, které z něj vychází.

Stránka s newslettery.

Fedora

Během posledního měsíce se vývojový tým Fedory soustředil převážně na vývoj Fedora 10. Ta v září prošla zmrazením a vyšla 30. září. Vydání stabilní verze bychom se měli dočkat 25. listopadu. Vývojový tým udržuje i seznam věcí, na které se můžeme těšit. Většina z nich je celá nebo z větší části hotová. Můžeme se tedy těšit například na lepší podporu tiskáren a webkamer, nové Eclipse 3.4, Gnome 2.24, RPM 4.6, přidání Netbeans a mnoho dalšího.

Mezi 5. a 7. zářím se konala akce FUDCon Brno 2008. Již z názvu je jasné, že cílem vývojářů byla Česká republika, konkrétně Brno. Na jednom z blogů, který se akci věnoval, se dají najít pocity jednoho z účastníků. Nás může potěšit, že český RedHat podle jeho slov odvedl dobrou práci a český FUDCon byl jedním z nejlepších.

Fedora také v září oslavila svoje páté narozeniny.

Stránka s newslettery.

OpenSUSE

U beta verzí zůstaneme i v případě OpenSUSE. Vyšlo totiž openSUSE 11.1 Beta 1. Jedná se o první vydání nesestavené pomocí SUSE internal AutoBuild service, ale vývojáři se rozhodli použít openSUSE Build Service. Beta přináší KDE 4.1.1, KDE 3.5.10 a Gnome 2.24. Neztrácí tedy krok s ostatními. Důležité novinky jsou komunikační program Ekiga 3.0, vylepšení PulseAudio a souborového manager Nautilus. Z KDE 4 to je například Amarok 2.0 beta 1, efekt kostky v kwin nebo podpora svg. V Yastu byl přepsán modul pro tiskárny, rozdělení disku a bezpečnostní modul. Nové OpenSUSE bude moci být instalováno v IPv6 prostředí a běžet jako IPv6 web server. Pro majitele bluetooth je připraveno BlueZ 4.6. Kernel je použit 2.6.27rc5. Z dalších aplikací to jsou X.org 7.4, OpenOffice.org 3.0 RC, Python 2.6beta3 and 3.0beta3, Samba 3.2.3. Stále ještě nebyla odstraněna řada bugů.

Stránka s newslettery.

Gentoo

Nakonec distribuce, která řadu beta verzí přeruší svým rolling updates. Jedna z novinek ovlivní pouze fanoušky sázecího systému TeTex, protože byl označen za zastaralý a nebude dále udržovaný. Autor tohoto systému již nemá na další úpravy čas. Uživatelům je doporučen přechod na TeXLive, ke kterému je dokonce vydán postup na Gentoo wiki.

Velkou změnou, která se tentokrát dotkne všech, je změna strategie vydávání nových verzí. Vývoj 2008.1 byl tedy zastaven a přechází se na automatické sestavování stage tarballů a live CD každý týden. Ještě je mnoho věcí nedořešených, a vývojový tým žádá uživatele o pomoc s vývojem.

Dále newsletter hovoří o Gentoo-Quebec training. Akce si dala za úkol seznámit 23 účastníků s Gentoo live CD a s nástroji příkazové řádky, které budou potřebovat při instalaci.

Planet Gentoo přinesla zajímavé věci. Například Stuart Longland píše o Firefoxu na procesorech MIPS. Robin H. Johnson zase píše o tom, jak vytvořit RAID pole s jedním chybějícím diskem a druhý disk (nebo i víc disků) přidat až později. Poslední blogpost, který zmíním, je od Tobiase Scherbauma, který píše o druhém vydání knihy Gentoo Linux.

Tipy a triky nás tentokrát naučí, jak spouštět jeden program na více strojích za pomocí clusterssh.

cyber23

Odkaz na newsletter.

Závěr

Měsíc září byl opravdu silně ve znamení vývoje. Bohužel Archlinux svůj newsletter v době psaní tohoto článku nevydal, takže novinky z něj přinesu příště, pokud do té doby vyjde.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.