Hlavní navigace

Kompresor: ve znamení Valentýna

13. 3. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dočkali jsme se Debianu Lenny, možná malinko nečekaně. KDE 4 se možná již dá považovat za použitelné, povíme si proč. Android se rozšiřuje i mimo trh s mobilními telefony. Firefox nestihne verzi 3.1, a tak přejde rovnou na 3.5 a s Google Earth již nebudeme potřebovat ploutve.

Android směřuje na netbooky

Operační systém Android vznikl jako alternativa k dnes velmi rozšířeným Windows Mobile, případně Symbianu. Google, který s Androidem přišel, do tohoto projektu vrazil velmi velké množství peněz. Dokonce mezi vývojáře rozdělil 10 000 000 USD, jen aby do uvolnění prvního telefonu bylo k dipozici dostatek aplikací. Během vývoje také Google zdržoval vydání nové verze SDK, která byla dostupná pouze vybraným subjektům, ale i tento problém byl později překonán.

Nyní je již možné si telefony s Androidem koupit. U nás je nejjednodušší cesta patrně přes T-Mobile G1, ale vývojářský telefon přímo od Google je také možné k nám dostat. Na Root.cz vyšlo několik článků o Androidu, které zájemcům doporučuji k přečtení.

U telefonů to ale nekončí a na Asus Eee, konkrétně model 701, se podařilo Android portovat. Je tohle vhodná alternativa k Linuxu, který se těchto modelech nachází? Možná se také podaří Android prosadit na některé další netbooky. Už teď se objevují zprávy o tom, že Android směřuje i na desktopy. Že by se jednalo o univerzální systém od telefonu po desktop od Googlu?

Nyní se Android nachází ve verzi 1.1. Začíná se také tlačit do telefonů od firmy Motorola. Větší úspěch Androidu nás teprve pravděpodobně čeká a budeme se s ním určitě v příštích měsících setkávat více.

Google a moře

Takovou novinkou, která moc nesouvisí s Linuxem, je zpřístupnění mořského dna v aplikaci Google Earth. Google Earth slavil mezi svými uživateli úspěchy již dříve, teď se mu již podařilo zmapovat většinu povrchu planety a tak tato novinka proběhla i některými televizními kanály.

Firefox mění čísla verzí

Na vydání Firefoxu 3.1 čekáme již hezkou řádku týdnů, možná bych se dnes již nebál říci měsíců. Mezitím se objevilo i několik bezpečnostních chyb ve stávající verzi a tak musela být vydána i opravná verze 3.0.6. Dnes již víme, že jsme celou tu dobu nečekali na verzi 3.1, ale na 3.5.

Za zpožděním stojí nový JavaSkriptový engine TraceMonkey. Za poslední dva měsíce se v něm objevilo takové množství chyb, že to zabránilo vydání celého Firefoxu. Někteří vývojáři si dokonce myslí, že by bylo lepší, pro potřeby nové verze, TraceMonkey vyřadit a vydat ho až ve verzi další.

Poslední zpráva o Firefoxu hovoří o vydání třetí beta verze tento týden. To je o týden později než byl původní plán po oznámení, že 3.1 bude 3.5. Stejně jako tomu bylo před měsícem, tak i teď se mluví o tom, že Firefox 3.5 je prakticky hotový, ale TraceMonkey je natolik chybovou částí, že se vydání zatím ještě nedočkáme.

Unixový silvestr je za námi

Datum 14. února je pro kdejakou slečnu případně paní důležitým dnem. Může očekávat dárky, přáníčka atd. Pro linuxového geeka to byl ale mnohem důležitější den. Přesně v 00:31:30 našeho času byl unixový timestamp 1234567890. V některých diskusích to bylo nazváno unixovým silvestrem. Já bych to tak nenazýval, takže terminologii nechám na laskavém čtenáři.

Tak jako tak, podobný timestamp nemáme každý den a věřím, že nejeden z nás si ho o půl jedné ráno 14. února vychutnával.

Unixový timestamp se začal počítat od 1. ledna 1970 a každou vteřinou se o jedničku zvedá. Bude tomu tak až do roku 2038, konkrétně do 19. ledna. V této době bude pravděpodobně většina počítačů 64 bit, kterých se bude tento problém týkat o mnoho později. Je však pravděpodobné, že se problém vyřeší i pro starší hardware.

Nejen warezem živ je torrent

Začátkem února se objevila zpráva o přenesení 180 TB přes linuxtracker.com. I další čísla, která jsou spojená s tímto projektem vypadají zajímavě. Je to například počet uživatelů, který se vyšplhal na 40 000 nebo 1400 torrentů s linuxovými distribucemi nebo programy. Množství přenesených dat sice není nějak oslňující, ale je dobré vidět, že torrenty nejsou využívány jen pro různé nelegální aktivity.

S Valentýnem přišel i Debian

Lenny dospěl a narodil se Squeeze. Pokud jde o můj pohled, tak nový Debian přišel jak blesk z čistého nebe. Proč tomu tak bylo? Debian měl původně vyjít v září roku 2008. Nestalo se tak a vydání bylo odloženo skoro o rok. Poté se moc zpráv neobjevovalo a několik týdnů, možná by se dalo říci dnů vývojáři vyrukovali se zprávou, že 14. února bude Debian Lenny vydán.

O Lennym si můžete přečíst náš článek, kde jsou detailně popsány některé novinky. Zajímavou vlastní je třeba stahování aktualizací již během instalace. Po instalaci už nás nečeká několik desítek nových balíků a systém je relativně bezpečnější než bez aktualizace.

Nový Debian také vyřešil problémy s nesvobodnými firmwary. Pod heslem „binární blob je svobodný, dokud nebude prokázaný opak“ Debian již zavádí pro některá zařízení správný firmware bez zásahu uživatele.

Vydávání Debianu není nějak pravidelné a v minulosti jsme byli svědky intervalu 6 měsíců, ale i 2 roky. Doufejme, že Debian nepodlehne nátlaku některých výrobců, aby byl software vydávaný pravidelně, ať je pro to důvod nebo ne.

skoleni

Ohlasy na nový Debian jsou vesměs pozitivní. Vidím to jak ve svém okolí, tak v diskuzích a blozích na Internetu.

KDE 4.2.1 je na světě, konečně stable?

Na konci ledna bylo vydáno KDE 4.2. Zatímco minulý měsíc pomyslný boom dozníval, teď již opadl úplně. Vývojáři pro nás mezitím připravili opravnou verzi 4.2.1, která řeší řadu problémů. To z mého pohledu není nějak výjimečné. Důležitější je, že KDE 4.2.1 nahradilo KDE 3.5.10 v distribuci Slackware. Slackware má pověst velmi stabilní distribuce. Možná za to může one-man-show, kterou Slackware představuje. Jeden člověk je se sebou schopný spolupracovat mnohem lépe něž několik lidí. Tak jako tak, fakt, že se KDE 4.2.1 dostalo do currentu Slackwaru, značí o tom, že KDE 4 se blíží k něčemu, co by se dalo nazvat „použitelná verze“.

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.