Hlavní navigace

Stacking: staňte se zlodějem těl

Jakub Zelenka

Vývojáři z Double Fine připravili další dobrodružství. Vžijete se do role nejmenší matrjošky a vydáte se zachránit své větší sourozence. Cestou musíte chytře využít své přednosti, kradení cizích těl a používání desítek unikátních schopností. Jen mějte na paměti. Každá situace jde řešit několika způsoby.

Vývojáři z Double Fine to prostě umí. Nikdy nevydávali hry jako na běžícím pásu, ani nevydělávali obrovské peníze. Přesto každým novým titulem viditelně rozvířili stojaté vody herní scény a dokázali to i s herními žánry, které dnes nejsou zrovna v kurzu. Double Fine se totiž zaměřuje především na skákačky a adventury.

Již dříve jsme na serveru Root.cz recenzovali bezvadné Psychonauts. Hravost a propracovanost pohádkového světa dětských špiónů nás uchvátila. Podobně je to i s novějším titulem Stacking, kde si zahrajete za matrjošku v takové netradiční ehm, grotesce.

Stacking - obrázky ze hry

Hra je spíš groteskou

Slovo groteska hru Stacking bezvadně vystihuje a to nejen stylizací. Tahle adventura je totiž krátká, úderná a vtipná. Navíc přijala nějaké archetypy tohoto žánru. Pokud jste čekali, že svět matrjošek bude stylizován do carského Ruska, jste na omylu. Hra vás za vede do světa, který se podobá Londýnu během industriální revoluce a navíc je okořeněn trochou steampunku.

Příběh není žádná hitparáda, ale kdo by také od „grotesky“ čekal psychologické drama. Vaše rodina se dostane do finančních potížích, a tak si zlý Baron přijde pro všechny děti, až na vás -nejmenšího špunta. Když se děti k matce samoživitelce dlouho nevrací, vydáte se je v kůži malého caparta zachránit. I když jste malí, máte jednu silnou zbraň. Dokážete se narvat do těla téměř jakékoliv matrjošky.

Stacking - obrázky ze hry

Promiňte, půjčím si vaše tělo

Tím, že „kradete“ těla, si vlastně půjčujete i schopnosti daných postav. Díky tomu můžete řešit různé situace a hádanky. Pokud ale čekáte, že před vás autoři postavili jen jedno řešení, jste na omylu. Hádanka má vždy několik řešení, nejčastěji pět. Jako příklad lze uvést úkol, ve kterém musíte zničit výstavu egyptských předmětů. Někdo raději skočí do těla mumie a vystraší návštěvníky. Jiný se oblékne do zářivého sarkofágu a uhrane lidi svým leskem, takže ho budou následovat ven ze sálu. Nebo prostě narazíte před vchodem na kouzelníka a ten všechny předměty obalí „kouzelným“ papírem.

Hádanky jsou vesměs primitivní, ale každý na první pohled vidí jiné řešení. Navíc se k cíli dostanete vždy jen unikátní matrjoškou. Tím že do ní vlezete, si ji odemknete a umístíte do síně slávy. Do hry tak vstupuje i faktor sběratelství a různých bonusů. Ocenění získáte i za to, když zfackujete deset lidí. Tyto drobné úkoly nejen zabaví, ale zároveň evokují v hráči pocit, že se stále něco děje a každým činem ve hře plníte něco nového.

Stacking - obrázky ze hry

Svět ukrývá mnohá tajemství

Svět kolem vás je barevný a každé jeho zákoutí ukrývá nějaké tajemství nebo bonus. Vyplatí se i zkoušet různé schránky matrjošek. Pokud jste hraví, dostanete do rukou velké hřiště a je jen na vás, jak se vyřádíte. To je zároveň ale i ošidné. Nebaví-li vás si hrát, celé dobrodružství dokončíte za pár hodin. Což může být pro někoho zklamáním. Obsahu je totiž ve hře vlastně mnoho, jediné, co vás nutí ho objevit, je ale pouze vaše zvědavost. Nic víc.

Jak je u Double Fine zvykem, hra disponuje nádhernou audivizuální stránkou. Všechny příběhové filmečky jsou navíc stylizované do jakéhosi vtipného loutkového představení. Bohužel, těchto filmečků je někdy až zbytečně moc a objevují se každou chvíli, někdy vám tak může připadat, že spíš koukáte na film, než hrajete hru. Jako bonus koresponduje s grafikou bezvadná hudba a každá matrjoška má svou unikátní hlášku.

Stacking - obrázky ze hry

Podivné ovládání

Hra byla původně cílená na konzole. Port si s sebou nese neduh v podobě podivného ovládání. Nejde o to, že by tlačítka byla nějak blbě nastavená, ale pohyb vaší postavy bez analogové páčky je neohrabaný. Naštěstí hra akčními momenty nedisponuje, tak je ovládání pouze nekomfortní, ale vaše herní schopnosti nijak neovlivní.

Stacking - obrázky ze hry

Závěr a konečné hodnocení

Double Fine se opět vytáhl. Stacking není nejlepší hra z jejich produkce, ale i tak se budete královsky bavit. Někoho může naštvat ovládání a kratší herní doba, pokud jste však hravé a zvídavé povahy, o zábavu mít nouzi rozhodně nebudete.

Výhody

  • Herní mechanismy

  • Originalita

  • Stylizace

  • Humor

Nevýhody

  • Ovládání

  • Délka

  • Herní doba

Našli jste v článku chybu?

8. 11. 2013 10:14

Hrac (neregistrovaný)

Tak to som zvedavy ci prekonaju svoju hru The Cave, co bola hra ktora ma bavila az do konca.

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?