Hlavní navigace

Stalo se v týdnu od 21.9. do 27.9.2002

Redakce

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Jak ušetřit $ 20 000 - Dojmy z Lindows 2.0. - OEone HomeBase - Steve Ballmer se rozpovídal o Linuxu - Dohoda Lindows.com a AOL Time Warner - CD ripper pro Ogg Vorbis - Linux na nádraží - Mandrake Linux 9.0 (Dolphin) - 39 operačních systémů na jednom PC a další.

23. 9. 09:05

7. víkend s Linuxom – 5. až 6. 10. 2002 – Žilinská univerzita Fakulta riadenia a informatiky – tradičné stretnutie „ľudí okolo Linuxu“ poriadané SKLUGom, program je zaujímavý pre laikov a aj profesionál si nájde zaujímavé prednášky: Digital Identity, Next generation Internet: Web services, Bojujeme proti spamom aktívne, Testovanie, Small Business Server based on LDAP, CSTeX – historie, současný stav a budoucnost (prednášať bude administrátor CSTeXu Petr Olšák). Prosíme účastníkov aby sa zaregistrovali na stránkach SKLUGu.

Redakce

23. 9. 09:11

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik žen se věnuje Linuxu a jak k němu přitáhnout další? Pokud odpověď neznáte, najdete ji v HOWTO, konkrétně v dokumentu HOWTO Encourage Women in Linux.

tok

23. 9. 09:17

Historie zná mnoho dvojic, které se neměly zrovna v lásce – van Gogh a Gauguin, Felix a Oscar, Lyle a Julia a … tučňák Tux a Bill Gates? Situací okolo .Net resp. Mono se zabývá startribune.com.

tok

23. 9. 10:41

Server Zill.Net přinesl několik tipů, jak zrychlit oblíbený antispamový filtr SpamAssassin.

mik

24. 9. 08:50

Potřebujete software na rozpoznání hlasu? Linuxworld radí, jak na IBM ViaVoice Dictation a hned na začátku autor článku doporučuje: „Použijte Mandrake nebo SuSE, kde je ViaVoice Dictation ‚přibundlován‘, protože samotná krabicová verze tohoto programu je jeden z nejslabších komerčních programů pro Linux, jaký jsem kdy viděl“. Konec citace.

tok

24. 9. 09:10

Linux New Jersey, společnost specializující se na poradenství okolo Linuxu a Open Source, vydala studii s názvem „Vybíráme serverovou platformu“ (PDF), ve které popisuje příklad reálné firmy z New Jersey, která výběrem Linuxu ušetřila $ 20 000.

tok

24. 9. 09:29

Tina Gasperson popisuje na The Register své dojmy z Lindows 2.0.

tok

24. 9. 09:37

Google před nedávnem spustil službu Answers, v rámci níž může kdokoliv položit svůj dotaz, na který odpoví „hledač“ z masa a kostí. Hlavním důvodem je zřejmě smutná skutečnost, že si lidé s automatizovanými vyhledávači nerozumí a neumějí pokládat dotazy tak, aby dostali odpovídající výsledky. Více na Lupě.

tok

24. 9. 09:40

Nadmíru zajímavé desktopové prostředí (i když to asi není nejpřesnější překlad termínu Operating Environment) OEone HomeBase je nyní po Red Hat Linuxu k dispozici i pro Mandrake 8.2. HomeBase je dle definice společnosti OEone prostředí s rozhraním, v němž se vše točí okolo uživatele a nikoliv okolo oken. Nejlépe si o něm asi uděláte představu, když si prohlédnete na jeho domovské stránce demo ve Flashi.

mik

24. 9. 09:45

Na Živě.sk vyšel článek, který se věnuje zajímavým událostem ze světa otevřeného softwaru uplynulého týdne. Všímá se zejména aktivit společnosti Sun.

mik

25. 9. 08:55

Steve Ballmer se opět rozpovídal o Linuxu. Ten je podle něj rovnoceným soutěžícím na trhu, ale Windows jsou samozřejmě lepší – např. v clusteringu. Více ZDNet.

tok

25. 9. 08:59

Firma Lindows.com, Inc. oznámila dohodu s AOL Time Warner o licencování produktů Netscape pro Lindows. V defaultní instalaci Lindows tak uživatel nalezne na ploše ikony Netscape Mailu, Netscape Browseru a Netscape Instant Messengeru. Více DesktopLinux.com.

tok

25. 9. 09:05

theKompany představila CD ripper pro formát Ogg Vorbis. Mezi hlavní přednosti podle autorů patří jednoduché a intuitivní ovládání, použití FreeDB místo CDDB pro získání informací o skladbě a další.

tok

25. 9. 10:00

Michael Pivetz nám napsal: „Na Vršovickém nádraží jsem narazil na linuxovou (alespoň podle loga si to myslím) aplikaci, která informuje o odjezdech vlaků. Musím přiznat, že mě to u tak rigidní instituce, jakou České dráhy dozajista jsou, překvapilo.
Nevíte náhodou někdo něco bližšího? Je zavádění LINUXu u ČD obecným trendem nebo se jedná o iniciativu nějakého šikovného jednotlivce?“
Pokud někdo z čtenářů ví něco víc, rádi zveřejníme podrobnosti. Napište nám.

Redakce

26. 9. 08:41

Zásilková služba „Linux na CD“ přijímá předobjednávky na novou verzi Red Hat Linux 8.0. Nový Red Hat výrazně přidal na desktopu a jako novinku by měl nabízet sladěný vzhled aplikací pro KDE i Gnome pomocí themes. Obsahovat by měl rovněž kancelářský balík OpenOffice.org.

tok

26. 9. 08:54

Díky všem, kteří nám napsali, že „u nich“ na nádraží běhá taky Linux. Zdá se, že Linux je všude :). Protože je to zajímavé téma, zaslali jsme dotaz přímo na ČD a o výsledku vás budeme informovat. Další maily o tom, že u vás je na nádraží Linux také, už prosím neposílejte. Díky.

tok

26. 9. 09:02

Včera kolem 21:00 hod. se objevil na mirrorech nový Mandrake Linux 9.0 (Dolphin). Oficiální oznámení MandrakeSoftu je zde. Upozornilo hned několik čtenářů.

tok

26. 9. 09:29

IBM oznámilo dohodu s dalšími dvěmi významnými společnostmi o nasazení Linuxu. Konkrétně jde o síť prodejce vstupenek Regal Entertainment Group (2400 prodejních míst) a brazilskou obchodní síť Casas Bahia (320 obchodů). Obě společnosti nyní pojedou na hardwaru IBM s Red Hatem.Více eWeek.com.

[tok]

26. 9. 10:38

Pro všechny příznivce Linux-Mandraku na Slovensku byla spuštěna slovenská verze portálu Mandrake.cz. Najdete ji na očekávané adrese www.mandrake.sk.

[mik]

26. 9. 15:54

Všichni potenciální Linuxáci, kteří by si chtěli vyzkoušet sázecí systém TeX pod Windows, si ho nyní díky instalátoru češtiny pro MiKTeX mohou vyzkoušet plnohodnotně. Instalátor nainstaluje cslatex a csmpost do windowsové ditribuce MiKTeX a vy pak můžete přejít třeba na Linux.

[lzap]

27. 9. 09:58

Velmi pěkný článek o BSD vyšel na ExtremeTechu. Upozornil Petr Murmak.

[tok]

27. 9. 10:09

Aplikace Outlook 2002 obsahuje nové zabezpečovací funkce blokující přílohy považované za škodlivé. A jak se nastavuje to, co je nebezpečné a co není? Jednoduše – úpravou registru. Není nad to, když si může každý jednoduše nastavit aplikaci k obrazu svému :). Upozornil Jaromír Nop.

[tok]

27. 9. 10:21

Na TechTV vyšel článek o člověku, který údajně nainstaloval na jedno PC celkem 39 operačních systémů a k tomu ještě 18 grafických rozhraní pro MS DOS. Zajímavý koníček :)

[mik]

27. 9. 10:47

Možná jste také v diskuzích na českých serverech zaznamenali spamování ohledně průzkumu společnosti Taylor Nelson Sofres Factum Research pro Microsoft. To, co vypadalo jako vtip nebo snaha o poškozeni TNSFR nebo MS, je pravděpodobně myšleno zcela vážně a ačkoliv je výzkum určen jen pro oslovené jedince, není problém, aby dotazník vyplnil kdokoliv. UPDATE: chyba je již opravena.

[tok]

Našli jste v článku chybu?

29. 9. 2002 12:14

MOJE (neregistrovaný)

Muzu jedine souhlasit. Moje zena pouziva linux na desktopu a necini ji to zadne obtize. Stejne tak moje dve sestry (dostaly na vyber, ale windows na ne byly asi moc drahe :-).

28. 9. 2002 15:35

xChaos (neregistrovaný)

Minimalne ty zeny, ktere system nespravuji, ale pouze vyuzivaji, je mozne dovest k pouzvani Linuxu velice snadno - provozovat ho jako jediny desktop na spolecnem domacim nebo firemnim potaci. Hlavni argument, tzn. "abych tam mohla delat to, co ve skole" (v praci, atd.) resi OpenOffice.org....

Samozrejme zalezi na konkretnim vyuziti pocitace, ale je prekvapive, jak moc lidi bude vyuzivat proste to, co jim nainstalujete, protoze sami se admnistraci domaciho systemu zabyvat nehodlaji a pocitacov…

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

DigiZone.cz: Je tu první sportovní přenos přes mobily

Je tu první sportovní přenos přes mobily

Podnikatel.cz: V restauraci bez cigaret? Sněmovna kývla

V restauraci bez cigaret? Sněmovna kývla

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

120na80.cz: Jmelí je více léčivé než jedovaté

Jmelí je více léčivé než jedovaté

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky