Musím nasdílet. Oba mám rád.
https://www.youtube.com/watch?v=fhOHn9TClXY&ab_channel=ErlangSolutions
RIP Joe Armstrong
Jestli se pamatuju dobře, tak tohle konkrétně nikdo netvrdil. Je tam
Object-Oriented Programming Features of Rust
We’ll then show you how to implement an object-oriented design pattern in Rust and discuss the trade-offs of doing so versus implementing a solution using some of Rust’s strengths instead.
Python je OOP rozhodně víc než Rust, ale to neznamená, že všechno v něm chceme a musíme modelovat OOP-style. Třídy apod. jsou jeden z nástrojů, proti tomu nic. No a proto mě tedy zajímalo, o akú objektovú paradigmu šlo OP.
21. 6. 2023, 12:14 editováno autorem komentáře
Kay sám litoval, že slovo objekt vůbec použil. Podle jeho vidění by z ostatních jazyků asi nejvíc vyhovoval Erlang. Nicméně je tu i jiný zajímavý OOP matador a to B. Meyer a jeho Eiffel (https://en.wikipedia.org/wiki/Bertrand_Meyer) Jazyk i jeho knihy jsou hodně zajímavé. Prostě OOP z různých pohledů a s různými úpravami může dávat smysl. Není důvod ho zašlapávat.
Jak řekl Armstrong: The problem with object-oriented languages is they’ve got all this implicit environment that they carry around with them. You wanted a banana but what you got was a gorilla holding the banana and the entire jungle.
Jak bych řekl já: Když znáš jenom Python, všechno vypadá jako džungle .D
**Možná snad i Objective-C se vlastně do jeho definice docela vejde, ale nevím, s Applem už dávno nejsem v kontaktu.
21. 6. 2023, 12:50 editováno autorem komentáře
Já psal v ObjC hlavně pro iOS. Současná verze jazyka je poměrně moderní, ale to je stejně k ničemu, když to Apple zazdil Swiftem. Teď do Swiftu začal přepisovat i frameworky (Cocoa, Foundation apod.).
Jinak Swift má v sobě "objc" mód s ObjC runtimem (jen na macOS, ne Linuxu), takže na macOS vlastně Kayovu definici OOP taky splňuje. Ale je to jazyk v jazyce (něco jako Java bridge (ne)blahé paměti).
Jo tohle me taky fascinuje.
Kazdej potroubek blekota o java dinosaurech, aby pak ten vehement horkotezko za pomoci rovnaku na ohybaky dobastlil aspon na uroven Javy 1.5
A v JS svete vsecko co ma nohy zdrha do Typescriptu, ktery ma dokonce nekolik featur lepsich nez Java, viz union a nonnullable types.
Hlavne ze hello world jde napsat na jeden radek, to je krucialni featura kazdeho jazyka....