Hlavní navigace

Steam pro Linux definitivně nebude, hráčů je málo

Petr Krčmář 26. 8. 2010

Jsou to přibližně tři měsíce, co se začalo spekulovat o tom, že Valve připravuje herní platformu Steam také pro Linux. Rozvířily se ohromné debaty o tom, jak na Linux přijdou nové a moderní hry a pomůže to jeho rozvoji. Valve se ale dlouho k Linuxu nevyjadřovala. Až teď se firma ozvala a řekla velké NE.

Steam je platforma společnosti Valve Corporation určená k digitální distribuci her a softwaru a zajištění multiplayerového a komunikačního zázemí pro hráče. Lze zde zakoupit a stáhnout mnoho her pokrývajících celé spektrum žánrů. Své produkty zde nabízí nejen Valve, ale také sto dalších vydavatelů. K poslednímu dni roku 2009 čítal seznam her přes 1000 položek a bylo zaregistrováno přes 25 milionů aktivních účtů. (Zdroj: Wikipedie)

V květnu letošního roku uvolnila společnost Valve svou herní platformu Steam pro operační systém Mac OS X. V tu chvíli se začalo spekulovat o tom, zda se neobjeví také linuxová varianta. To vše pak ještě podtrhl server Phoronix, jehož redaktoři v kódu Steamu objevili detekci Linuxu a také některé binární komponenty Steamu obsahují náznaky podpory linuxové platformy.

Podporu linuxového prostředí naznačoval také přechod herního Source Enginu z DirectX na OpenGL. Valve investovalo do podpory OpenGL a tak si můžeme jejich hry vychutnávat již i na Mac OS X a na konci prázdnin snad i v Linuxu, psali jsme tehdy v článku. Valve navíc oznámila, že hry pro Windows a Mac OS X bude vydávat zároveň. To slibovalo bezproblémovou multiplatformnost nových her. Nakonec, Mac OS X a Linux nejsou zas tak rozdílné, pokud jde o vývoj her.

Celou tu dobu šlo ale o pouhé spekulace, i když některé nepřímé „důkazy“ vypadaly velmi slibně. Navíc jsme sami těmto informacím chtěli věřit. Vždyť existence Steamu pro Linux by neuvěřitelným způsobem nastartovala linuxový herní trh. Že bych konečně ušetřil místo na disku a odstranil partition s Windows? Zní to lákavě, napsal před třemi měsíci jeden z našich čtenářů. Valve se ale vůbec k Linuxu nevyjadřovalo.

Nyní se konečně objevila oficiální informace, která nás ale vůbec nepotěšila. Doug Lombardi ze společnosti Valve poskytl serveru GamesIndustry.biz rozhovor o budoucnosti firmy a její herní platformy a mimo jiné se zmínil také o Linuxu: V současné době nepracujeme na linuxové verzi. Tak zní klíčová věta, která rozptýlila naděje linuxáků na pořádné hry pro jejich oblíbenou platformu. Stejná informace je ovšem k dispozici na webu podpory platformy Steam: V současnosti neexistují plány na tvorbu nativního linuxového Steam klienta.

Bohužel nebylo vůbec objasněno, zda Valve původně Steam pro Linux plánovala a od plánů upustila nebo se jednalo o chybnou informaci už od začátku. Těžko dnes se stoprocentní jistotou říci, jestli ve Valve Corporation došlo k přehodnocení plánů nebo zdali původní zprávy byly skutečně jen onou pověstnou kachnou, píše o případu Lupa.cz.

Z velmi krátkého komentáře Douga Lombardiho se ale nedozvíme, jestli s Linuxem firma Valve počítá alespoň do budoucna. Lombardi během rozhovoru potvrdil jen to, že nepracují na linuxovém klientu ‚právě teď‘. Je tedy možné, že Steam pro Linux přijde někdy později. Jen to nebude v dohledné době, spekuluje například Tom's Guide.

Bohužel Linux není pro vydavatele zrovna nejlákavější platformou a i společnost iD Software, která byla dlouho vnímána jako velký tvůrce a popularizátor linuxových her, se začíná od Linuxu odklánět. Známý John Carmack tak například na otázku ohledně vydání her Rage a Doom 4 před časem odpověděl: Není to pro nás hlavní platforma, ale možná se pro ni hry objeví. Později Carmack dokonce napsal, že se od Linuxu úplně odklání, protože linuxových hráčů je velmi málo. Pravděpodobně je to také důvod, proč pro Linux nevznikne ani Steam. Záplava moderních linuxových her nás tedy zřejmě nečeká.

Našli jste v článku chybu?

26. 8. 2010 10:16

Kiron (neregistrovaný)

Jestli to nebude tím, že jako svoji pokročilou logickou hru si našli Linux. Tolik levelů, questů a pořád nové záhady, které je třeba vyřešit, aby to co v minulém distru šlo bez problémů (slouží jako ukázka cíle questu), šlapalo i v novém vydání :o))

26. 8. 2010 10:26

Tahle hra obsahuje i jednu z nejgeniálnějších UI – když člověk začne hrát znovu, obvykle už nefungují ani postupy, ani cheaty, které fungovaly minule :)

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel