Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku TeX pro každého - stručný úvod do typografie od Leo - Jenom poznamku k deleni slov na webu. Pokud...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 16. 12. 2002 13:40

  Leo (neregistrovaný)

  Jenom poznamku k deleni slov na webu. Pokud vim, tak existuje volitelne rozdeleni (­), i kdyz ruzny prohlizece ho interpretuji ruzne, ovsem musel by je clovek psat do textu na web rucne. Pritom TeX slova v cestine deli, byl by takovy problem to do novych verzi prohlizecu pridat? Leo

 • 16. 12. 2002 14:11

  Yeti (neregistrovaný)

  Možná by nebyl tak velký problém dostat dělení slov do prohlížečů (předpokládám při text-align: justify, jinak bych asi na Webu dělení slov nepoužíval), jako donutit autory stránek používat atribut lang. Když nevíte, v jakém jazyce je text (nebo daný element), těžko můžete správně dělit slova.

 • 16. 12. 2002 15:42

  kavol (neregistrovaný)

  Osobně bych se přimlouval za to, aby browsery nejevily vůbec žádné známky "ynteligentního" chování, jako je např. právě dělení slov - už takto je docela problematické docílit, aby stránky vypadaly v různých prohlížečích alespoň trochu podobně (tedy pokud člověk není prase a netvoří web stylem tabulka obrázků).

 • 16. 12. 2002 16:34

  Yeti (neregistrovaný)

  Tohle je podle mne právě základní omyl současného webu.

  WWW stránky *NEMAJÍ* vypadat všude stejně. WWW stránky nebudou stejné v MSIE, Amaye, WebTV, linksu, PDA, mobilu a čtecím zařízení pro slepce. Ve všech by ovšem měly být stejně logicky strukturovány. Současná hegemonie MSIE bohužel zdeformovala myšlení webdesignérů natolik, že si nejen myslí, že je možné dosáhnout stejného vzhledu stránek všude, ale dokonce, že je to správný cíl.

  Mohl bych vás seznámit s Johnym, u kterého jsem se nedávno divil, že jsou mé stránky, kde mám u základního textu explicitně nastaveno font-family: serif, bezpatkovým písmem. Má totiž v browseru nastaveno, že patkové písmo je Helvetica (přesněji, že *všechna* písma jsou Helvetica). Sice jsem mu to rozmlouval, ale má na to právo.

  Nesnáším stránky, jejichž autor se rozhodl, jak mám velké okno browseru, a udělal je podle toho malé/velké, protože se zatím nikdy netrefil. O velikosti písma ani nemluvím, spinbutton měnící velikost písma v Galeonu je mým nejoblíbenějším widgetem.

  Obsah WWW stránek se má nechat inteligentně nalít do rámce daného výstupním zařízením, a nelpět na tom, že tohle bude přesně 3 pixely od támhletoho. Tím se právě liší od tištěných medií. Tomu ovšem může dělení slov spíše napomoci.

  Myslím si, že cíle ,,alespoň trochu podobně`` je možné dosáhnout, ovšem při rozumné definici ,,alespoň trochu podobně``.

 • 16. 12. 2002 17:01

  Ritchie (neregistrovaný)

  Souhlasím, stránky které byly dělány s přesným 1px vzhledem jsou většinou v jiném prohlížeči naprosto nepoužitelné, zato stránky dodržující sémantické používání tagů se zobrazují všude dobře.
  Kromě dělení slov v prohlížečích bych se u jejich tvůrců přimlouval ještě za řádnou implemantaci MathML.
  BTW jak mám do stránek dostat matematické výrazy (zlomky, integrál, šipka, apod.)?

 • 16. 12. 2002 19:41

  Yeti (neregistrovaný)

  Vysázet TeXem a dát je tam jako obrázek. Já vím, zní to blbě. Na jedné straně by člověk sice rád, kdyby matematiku uměly prohlížeče, ale na druhé straně je potřeba si přiznat, že i kdyby se teď všichni vrhli do podpory MathML, tak kvality vzorců vysázených TeXem dosánou tak za 5 let, pokud někdy.

  On takový vzoreček často zabere v PNG míň bajtů než v MathML :o) Zásadním problémem samozřejmě je, že se tím omezuji na grafické prohlížeče. Matematické vzorce jsou tak na hranici toho, u čeho má vůbec smysl uvažovat o zobrazení v negrafických browserech.

  O osud MathML mám trochu obavu, protože se stihlo rozrůst do gigantických rozměrů dřív, než někdo pořádně naimplementoval aspoň nějakou podporu, a pravděpodobnost podpory čehokoli je klesající funkcí obtížnosti implementace.

 • 16. 12. 2002 22:48

  Jirka Kosek (neregistrovaný)

  Podpora MathML je dnes už slušná. Rovnou ho umí Mozilla, do IE lze zdarma stáhnout plug-in od Design Science a existují i řešení založená na apletech. Problém je v tom, že kromě Mozilly (a Amayi) prohlížeče neumí MathML zobrazovat přímo, ale do stránky se musí ještě vložit nějaký ActiveX a doplnit, že se má používat pro zobrazování elementů v MathML namespacu.

  Existuje však pěkný trik využivající XSLT, který podporuje opravdu široké spektrum prohlížečů:

  http://www.w3.org/Math/XSL/Overview.html

 • 17. 12. 2002 10:24

  Tišník (neregistrovaný)

  Pro převod celého textu z formátu TeXu a LaTeXu používám program tth (TeX to HTML). Ten umí převádět vzorečky s různými mat. symboly, zlomky, odmocninami apod. Většinou vytvoří tabulku, do které nalije jednotlivé znaky. Výsledek je celkem použitelný, akorát je dobré pro textové browsery použít u tabulek atribut summary s textovým významem vzorce.
  Adresa tth:
  http://hutchinson.belmont.ma.us/tth/

  Osvědčila se mi tato sekvence: tex->tth->tidy

 • 17. 12. 2002 11:21

  kavol (neregistrovaný)

  Ano, je to právě o té definici "alespoň trochu podobně"... Rozhodně netrvám na rozmístění přesném na pixel, moje oblíbené jednotky jsou em a % (ale byly by jimi i px, kdyby programátoři browserů dodržovali výpočet px podle W3C a nikoliv jednoduše 1 px = 1 bod na obrazovce), nicméně celkový dojem by měl být stejný.
  Zkusím příklad proti tomu dělení: mějme širokou tabulku, která se někomu nevejde do okna. Protože základní velikost tabulky obvykle berou browsery jako (skoro celou) šířku okna (pokud jsou řádky schopny takovou šířku vyplnit), budou se snažit zůžit sloupce tak, aby se to vešlo. V extrémním případě pak vzniknou nečitelné nudle s obsahem typu "Hod-<br>ně<br>dlou-<br>hý<br>nad-<br>pis<br>buň-<br>ky"...

  Mimochodem, s tou velikostí okna browseru, potažmo rozlišením monitoru, je to pěkná lapálie, neboť browsery obvykle neumí relativní velikosti obrázků. Udržuju stránečky plné fotek a náhledy momentálně řeším tak, že předávám php skriptu parametr s rozlišením, podle kterého se dosadí přesné rozměry v tagu <img...> - poněkud "přes ruku" :-(

 • 17. 12. 2002 15:47

  Leo (neregistrovaný)

  A to u tech obrazku menis jenom width a height v tagu img, nebo i prevzorkujes obrazky aby nevypadaly hnusne (treba GIFy) a uzivatel nestahoval zbytecne data navic?

 • 18. 12. 2002 22:10

  kavol (neregistrovaný)

  Jenom menim width a height v tagu; prevzorkovani by byl kanon na vrabce (tedy alespon vzhledem k zatezi serveru, velikosti souboru a faktu, ze vetsina lidi, co mi tam leze, sedi na univerzitnich gigovych linkach). Kvalita zobrazeni (jde o jpeg) je uz na uzivateli, zda pouziva browser, ktery renderuje pekne i pri zmene rozmeru.
  Zajimave by to bylo, pokud by se prevzorkovani neprovadelo z nahledu, ale primo z originalniho obrazku - udajne tento problem resi LuraWave, ale to je proklate drahy a nekompatibilni format.