Hlavní navigace

Sun členem sdružení GNOME

13. 9. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společnost Sun přijala chystané prostředí GNOME 2.0 jako budoucí uživatelský desktop operačního prostředí Solaris(R).

PALO ALTO, Kalifornie, 15. srpna 2000, PRAHA, 11. září 2000
Společnost Sun Microsystems, Inc. na konferenci LinuxWorld 00 konané v San José, v Kalifornii oznámila, ze se stala členem nadace GNOME, nové organizace otevřené komunity vývojářů a předních high-tech společností, které budou podporovat GNOME otevřené uživatelské prostředí celého odvětví. Společnost Sun také oznámila, ze přijme GNOME 2.0 jako budoucí desktop svého operačního prostředí Solaris®. Nadace GNOME v související zprávě oznámila, ze přijme technologii OpenOffice.org jako jádro kancelářského balíku GNOME Office Suite.

Operační prostředí Solaris je špičkové provozně kritické UNIX® operační prostředí, které využívají mezinárodní organizace z celého světa. OpenOffice.org je iniciativa, jejímž cílem je poskytovat otevřené manažerské aplikace založené na kancelářském balíku StarOffice, který společnost Sun letos v červenci zpřístupnila open source komunitě.

„Těší nás, ze jsme se připojili ke sdružení GNOME a přijali GNOME jako moderní desktop prostředí pro Systém Solaris. Linuxoví vývojáři tak nyní budou schopni při vývoji aplikací pro desktopy a internetová zařízení pro dot.com éru využít sílu operačního prostředí Solaris,“ řekl Marco Boerries, viceprezident a generální ředitel pro webtopový a aplikační software společnosti Sun Microsystems, Inc. „Společnost Sun vyčlenila značné množství odborníku, aby zajistila hladkou integraci GNOME do operačního prostředí Solaris.“

„Je to poprvé, co se velký dodavatel systému rozhodl využít volně šířený open source software jako klíčovou součást svého nejdůležitějšího operačního systému,“ řekl Miguel de Icaza, zakladatel projektu GNOME a společnosti Helix Code. „Účast společnosti Sun na projektu GNOME je předzvěstí nové éry zpřístupnění komplexních a moderních uživatelských prostředí budoucnosti nejen komunitě společnosti Sun, ale i open source komunitě.“

Vzhledem k tomu, ze se společnost Sun v rámci sdružení GNOME zaměří na ty oblasti vývoje, které jsou jí blízké (robustní UNIXové technologie, tisk, internacionalizace, přístupnost a konfigurace a správa sítě), posílí se tak jeho spolehlivost a kvalita.

GNOME 2.0
GNOME 2.0 bude první významný uvedený produkt sdružení GNOME, který bude integrovat nejmodernější technologie partneru sdružení GNOME se stávající technologií tohoto projektu. GNOME 2.0 bude mimo jiné obsahovat snadno použitelné uživatelské prostředí, integrovaný a zdarma dostupný balík kancelářských aplikací a nejnovější prohlížecí technologie z projektu Mozilla.

Dostupnost
GNOME 2.0 pro Solaris by mělo být dostupné prostřednictvím společnosti Sun do poloviny kalendářního roku 2001. Společnost Sun se chystá uvolnit předběžnou verzi prostředí GNOME 2.0 pro Solaris, jakmile bude dostupná technologie GNOME 2.0, tj. zhruba koncem kalendářního roku 2000. Aplikace založené na společném desktopovém prostředí (CDE) poběží v novém desktopovém prostředí Solaris beze změny. Společnost Sun bude i nadále podporovat uživatele a aplikace společného desktopového prostředí (CDE).

GNOME a nadace GNOME
Projekt GNOME dal vzniknout zcela bezplatnému a snadno použitelnému desktopovému prostředí, ale i výkonnému aplikačnímu rámci pro softwarové vývojáře pracující na operačních systémech Linux a ostatních UNIXových systémech. Sdružení GNOME poskytne projektu GNOME organizační, finanční a právní podporu a pomůže mu určit směr a vytvořit mapu produktu (roadmap). Mezi současné cleny sdružení GNOME patří společnosti Compaq, Eazel, Free Software Foundation, Gnumatic, Hewlett-Packard, Helix Code, Henzai, IBM, Object Management Group, Red Hat, Sun Microsystems, TurboLinux a VALinux. Organizaci nadace GNOME pomáhá zajišťovat společnost Collab.Net, vedoucí poskytovatel služeb pro společný vývoj softwaru založený na principech open source. GNOME je součástí projektu GNU, jehož cílem je vytvořit zcela volně dostupný UNIXový operační systém spíše známý jako GNU/Linux nebo Linux. Další informace najdete na adrese www.gnome.org.

cyber23

Informace o společnosti Sun Microsystems, Inc.
Od jejího založení v roce 1982 dovedla jedinečná vize „Síť je počítačem“ (The Network Is The Computer®) společnost Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW) až do postavení špičkového poskytovatele vysoce kvalitního hardware, software a služeb, které pohánějí internet a umožňují firmám na celém světě využívat služeb internetu. S ročními výnosy 15,7 miliard USD působí společnost Sun ve více než 170 zemích světa a na World Wide Web na adrese www.sun.com.

P.R. kontakt pro tisk:
Zdeněk Pilz
Sun Microsystems Czech, s.r.o.
Tel.: 02–33 00 93 11
 zdenek.pilz@czech.sun.com

Byl pro vás článek přínosný?