Hlavní navigace

Sun předvedl v České republice datacentrum Blackbox

25. 6. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společnost Sun Microsystems poprvé na živo v České republice představila své řešení mobilního datového centra Blackbox, zabudovaného ve standardním přepravním kontejneru. Na pražském Žofíně měli návštěvníci šanci si celé zařízení detailně prohlédnout a získat podrobné informace od zástupců Sunu.

Co je to Blackbox

O datovém centru Blackbox jsme poprvé psali už v roce 2006. V té době se jednalo spíše o koncept s několika prvními prototypy, který se Sun chystal prodávat v polovině roku 2007. Nakonec se produkt dostal na trh až počátkem roku 2008. Základní cena pro USA se pohybuje okolo dříve předpokládané hranice 559 000 USD, což je podle aktuálního kurzu necelých 9 milionů korun.

Připomeňme, že Blackbox je kompletní datové centrum uvnitř přepravního kontejneru s délkou 20 stop (6,1 m), výškou 2,59 m a šířkou 2,44 m. Objem datacentra je celkem 39 m3 a jeho maximální hmotnost může být až 15 tun, přičemž přepravní hmotnost je stanovena maximálně na 8 tun. Uvnitř nákladního ISO kontejneru je k dispozici vše, co je potřeba pro provoz datacentra: počítačová, úložná a síťová infrastruktura, napájecí a chladicí komponenty a modulární jednotky.

Blackbox 2

Jeden z prvních prototypů

Podle technických specifikací může být do mobilního datacentra S20 nainstalováno až 280 samostatných serverů, dalších 25 rackových pozic je vyhrazeno pro síťovou infrastrukturu a 15 pozic slouží pro monitorovací a řídící techniku.

Jen pro zajímavost: Blackbox s 1088 procesory AMD Opteron obsadil 414. příčku v loňském červnovém žebříčku TOP500, který pravidelně vydává seznam nejvýkonnějších počítačů světa. Sun MD poskytuje výpočetní výkon až 18 teraflopů a až 3 petabajty diskové kapacity v heterogenním prostředí, říká o unikátní serverovně Sun.

Blackbox v Praze

Nyní se poprvé datacentrum Blackbox objevilo také v České republice. Sun je samozřejmě na své unikátní řešení patřičně hrdý a snaží se jej předvést potenciálním zákazníkům na celém světě. První plně virtualizované datové centrum na světě vyvolalo velký zájem zákazníků i odborníků z oblasti informačních a komunikačních technologií již při svém uvedení. Od té doby s ním Sun navštívil desítky měst po celém světě a představil je tisícům zákazníků a partnerů, tvrdí zástupci společnosti.

Blackbox Praha 1

Sun si Blackbox bedlivě střeží

Během své cesty po světě tedy předváděcí Blackbox navštívil i Českou republiku. Chybět samozřejmě nemohla ani Česká republika, kde již více jak deset let úspěšné působí lokální zastoupení společnosti a od roku 2006 také velké vývojové centrum, zahrnující více jak tři stovky softwarových vývojářů, říká Sun.

K vidění bylo kompletně vybavené mobilní datacentrum, jehož mobilita byla demonstrována masivním tahačem, na kterém bylo vše přivezeno. Propracovaná konstrukce modulárního datacentra překračuje četná omezení tradičních datových center a poskytuje energeticky účinné řešení, které lze velmi rychle nasadit prakticky kdekoli v místě potřeby.

Blackbox Praha 2

Blackbox uvnitř nákladního automobilu

Kdo už Blackbox používá

Sun už se také pochlubil několika velkými zákazníky, kteří si Blackbox pořídili a nasadili jej ve svých datacentrech. Belgický návrhář, výrobce a dodavatel větrných turbín a průmyslových převodových skříní Hansen Transmissions si podle Sunu pochvaluje především bezproblémové a rychlé nasazení nového datacentra, které využívá v nové továrně v Indii.

Dalším zákazníkem je nizozemské Lékařské centrum Radboudovy univerzity Nijmegen (UMCN) a prvním americkým zákazníkem je pak Stanfordovo centrum lineárních urychlovačů. Podle zástupců Sunu si zákazníci pochvalují především rychlost nasazení Blackboxu a jeho nízkou energetickou náročnost, která je také od začátku propagována samotnou společností Sun, podle které spotřebuje kontejner o 20 % méně energie než běžné datové centrum stejných parametrů. Výdaje za energie datacenter každoročně stoupají a brzy přijde doba, kdy bude zřejmě energie dražší než samotný hardware, který ji spotřebovává.

Blackbox Praha 4

Uvnitř Blackboxu je těsno

Koupíte si?

Projekt mobilního datacentra ve standardním ISO kontejneru je jistě zajímavý počin, není ale pro každého. Hodí se velkým společnostem, které potřebují velmi rychle navyšovat kapacitu svých výpočetních systémů, případně ve velkém rozšiřovat datová úložiště. Menší společnost dá raději přednost běžné „zděné“ serverovně, kterou může rozšiřovat postupně a za podstatně menší jednorázové investice.

Pořizovací cena, která (v USA) dosáhne téměř deseti milionů korun, navíc není konečná a odvíjí se samozřejmě od dalšího zařízení, kterým si zákazník nechá kontejner naplnit. Pro společnosti (a adminy), které dokáži podobný kolos využít, se ale jistě jedná o zajímavou alternativu.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.