Hlavní navigace

Sun rozšiřuje vývojové centrum v Praze. Jaké to je pracovat pro Sun?

21. 1. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jak mnozí asi vědí, Sun má v Praze softwarové vývojové (R&D) centrum. Obchodní zastoupení Sunu je téměř v každé zemi, ale vývojové centrum - to je jiná věc. Jeho historie v Čechách začala akvizicí NetBeans v roce 1999. Tehdy se jednalo o 30 lidí. Od té doby se centrum přesunulo na Chodov (Praha 4), rozrostlo se na 300 zaměstnanců a dále roste.

„Proč se rozšiřuje právě Praha?“

Pražská pobočka si v rámci firmy udělala velmi dobré jméno svými výsledky ve vývoji nového software, s automatizovaným testováním, release engineeringem a v dalších oblastech. Proto Sun udělal strategické rozhodnutí a rozhodl se investovat do pražského centra dlouhodobě. To znamená, že dojde nyní a během několika následujících let k rozšíření stávajících týmů a budou vznikat týmy nové. A to je dobrá zpráva pro kariérní možnosti v rámci „pražského Sunu“. Během nadcházejících let totiž bude v Sunu mnoho příležitostí pro změnu místa, pro získáváni zkušeností a pro povýšení. Proto je dobré být právě nyní v Sunu a v Praze.

Já sám jsem vlastně příkladem. Začal jsem v Sunu jako systémový administrátor v roce 1999, časem jsem se ale v rámci týmu vypracoval na pozici technického vedoucího a v roce 2004 jsem udělal „horizontální přesun” na pozici v novém týmu. Zde jsem byl o šest měsíců později povýšen na manažera.

„Dobře, tak jsi manažer. Jenže co když já chci dělat nějakou ‚opravdovou‘ práci?“

Někdo má radši technickou práci a myslí si, že na určité úrovni se musí stát manažerem. V Sunu máme dvojitý kariérní žebřík. Když je zaměstnanec na takové pozici, že příští povýšení by mělo znamenat stát se manažerem, dostane možnost volby. Buď se rozhodne pro roli manažera, nebo může zvolit pozici Staff Engineer. Ten je na stejné úrovni jako manažer a má i stejný plat jako on, ale i nadále se věnuje práci technické. Dobrým příkladem pozice Staff Engineer je například software architekt pro velké projekty. Podobně se dá růst i v Quality Assurance, Project Managementu, atd.

„Nemám zájem o pozici v týmu, kde se testuje. Programátor si vydělá víc.“

Možná něco podobného platí v jiných firmách, ne tak ale v pražské pobočce Sun Microsystems. Platové rozsahy jsou totiž v rámci celého spektra vývoje nastaveny stejně a to se týče i všech ostatních funkcí. Na stejné peníze si tak může zaměstnanec přijít jak v testovacím týmu QA (Quality Assurance), tak jako programátor kompilátorů nebo v Release Engineeringu. Samozřejmě ale také záleží na konkrétní pozici, rozsahu práce a zodpovědnosti.

„Musím do práce chodit v obleku?“

V Sunu se ve vývoji chodí do práce v neformálním oblečení a ve firmě panuje neformální, přátelská atmosféra.

„A jaké pozice jsou tedy otevřeny?“

Právě zakládám nový tým  – Solaris System Test. Ten by měl mít celkově 14 lidí, z čehož 5 již bylo vybráno. Jeho náplní bude automatizované testování Solarisu a já hledám kandidáty se zkušenostmi s Linuxem či Unixem, a to na pozice junior, senior a tech lead software engineer.

Kompletní seznam všech otevřených pozic v Sunu je k dispozici na jobs.sun.cz nebo na talents.cz/sun­jobs. Pokud máte o tyto pracovní nabídky zájem, pošlete email na zamestnani@sun.cz nebo t.kolsky@talents.cz.

Karel Zatloukal

Cloud 24 - tip 1

Můj LinkedIn profil: www.linkedin.com/in/ka­relzatloukal (pokud neznáte, LinkedIn je internetový projekt sloužící k udržování aktuálních kontaktů a hledání práce.)

Zajímá-li vás vývojové centrum Sunu v Praze, klidně se ke mně připojte, rád vám poskytnu individuální informace o právě otevřených pozicích. Nebo se můžete podívat, jestli máme společné známé.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku