Hlavní navigace

Surgeon Simulator 2013: znova a ještě lépe

19. 7. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Surgeon Simulator 2013 byl šílený pokus, který banda vývojářů vytvořila v rámci soutěže za pouhých 48 hodin. Videa ze hry se stala hitem internetu a komunita donutila tvůrce obsah a mechanismy malinko vylepšit. Jak se hraje Surgeon Simulator 2013 teď, v lepší grafice a s novými druhy operací?

Není to tak dlouho, co jsme recenzovali původní Surgeon Simulátor 2013, hru, která byla vytvořena v rámci soutěže za pouhých 48 hodin a zhmotňovala ty nejlíbeznější představy každého úchylného masového vraha. Pokračování, nebo spíš upgrade, přináší ale mnohem víc a operování/pitvání si užijete v lepší grafice a tudíž detailněji.

Surgeon Simulator 2013 doznal vylepšení ve všech ohledech. Pokud pomineme grafiku, máme tu hlavně kotel nového obsahu, který minulé verzi poněkud scházel. Můžete se těšit na několik druhů operací, plus jednu bonusovou. Ta potěší obzvlášť fandy her od Valve a samotné distribuce her Steam. Vývojáři totiž se Steamem hru náležitě prošili, a tak hraním sbíráte herní karty, získáváte achievementy a pokud vložíte do videa v úvodním menu instruktážní kazetu, můžete operovat postavu z Team Fortress 2.

Surgeon Simulator 2013 - obrázky k recenzi

Od srdce až po mozek. Nechť začne pitva!

Zbylé operace se týkají známé transplantace srdce, která ještě tak nějak jde udělat a veteráni z předchozího dílu s ní nebudou mít extra problém. Dále tu je transplantace ledvin, ke kterým se musíte dostat skrze několik metrů střev a ano, není to hezký pohled. Vše rámuje extra nechutná operace mozku, kde se k zákusku pro zombíky budete prodírat docela tvrdou lebkou. Pokud vám ani to nestačí, můžete si zkusit operaci v sanitce. Tam vám létají nástroje po stole a ruka se vašemu avatarovi klepe víc než jindy.

A co tedy dělá Surgeon Simulator 2013 tak ukrutně těžkým? Je to právě ovládání. Máte kontrolu nad každým prstem chirurgovy ruky. Nástroje neuchopíte automaticky a pohybovat se ve 3D prostoru se skalpelem je skutečná výzva. Navíc stačí omylem píchnout vedle a operace se změní v pitvu. Dokonce vás mohou zranit i vlastní nástroje. Když se omylem píchnete o injekci, postava se značně zfetuje a chvilku uvidí dvojitě.

Surgeon Simulator 2013 - obrázky k recenzi

Intuitivní ovládání? To by vás hra asi nebavila

Zní to možná divně, ale ono neintuitivní ovládání dělá hru pro někoho tak zábavnou. Často dochází k různým komickým situacím, kdy vám spadnou do pacienta hodinky, které se rozepnuly o jeho žebro. Můžete vysypat nástroje do otevřené dutiny břišní nebo vám začne vrtačka poskakovat po celém sále a přitom pacienta/nebožtíka mrzačit. Ať hru hrajete sebelépe, vždy budou pohyby doktora působit poněkud toporně, asi jako by si před operací dal flašku skotské a přes celou nemocniční halu šňupnul lajnu kokainu.

Realistická fyzika vám také nepomáhá a samotné orgány jsou k sobě extrémně přirostlé. Často tak nezbývá nic jiného než doslova vyrvat plíce, játra i močový měchýř, abyste se dostali k srdci. Pacientovi to naštěstí tolik nevadí. Vlastně u takové transplantace srdce jde jen o to ten špatný orgán lásky oddělit, hodit na podlahu a zdravé srdce mu hodit do hrudního koše. Díky bohu, že ho nemusíte ještě přišívat! No a to je vše, někomu by to mohlo připomínat obyčejnou skládačku.

Surgeon Simulator 2013 - obrázky k recenzi

Engine Unity v celé své kráse

Hra jede na enginu Unity a grafika doznala značného vylepšení. Prostředí je bohatší a autoři si pohráli s hodně detaily. Také světlo nějak lépe obtéká objekty. Těch několik měsíců práce navíc je zkrátka vidět úplně všude a Surgeon Simulator 2013 se za svou vizáž stydět nemusí. Dále byl kompletně upraven soundtrack. Ten nezní už tak otravně, díky bohu, a dokáže člověka probrat z letargie víc než injekce adrenalinu vpíchnutá do srdce.

Pokud bych měl vypíchnout nějaké chybky, tak to jsou celou recenzi omílané herní mechanismy. Ne každému sednou a pro lidi bez zenového klidu v duši jsou dokonce nebezpečné. Nedivil bych se, kdyby někomu při šedesátém pokusu o přeříznutí tepny neprdla z rozčilení v hlavě žilka. Nejednodušší prostě bude si stáhnout freeware verzi hry a pokud vás osloví, jít do té „plnohodnotné“.

Surgeon Simulator 2013 - obrázky k recenzi

Závěr a konečné hodnocení hry

Surgeon Simulator 2013 je na herní scéně originálním počinem, který bude jedna půlka hráčů od srdce nenávidět, ta druhá se na chvíli pobaví. Operací není moc, ale asi nebudu moc vedle, když tipnu, že vám každá z nich zabere tak půlhodinu. O opakování a zlepšování score ani nemluvě. Hra bez slevy stojí 10 euro. Není to málo, ale na odvahu autorům vydat něco podobného by se přispět holt mělo.

cyber23

P. S.: Hru je možné zakoupit na Steamu.

Výhody

  • Grafika

  • Herní bonusy

  • Nápad

  • Masoví vrazi si to užijí

Nevýhody

  • Množství obsahu

  • Ovládání

  • Brutalita

  • Demotivace ke studium medicíny

Byl pro vás článek přínosný?